Lieky je vhodné mať počas letu v príručnej batožine

Lieky nie je vhodné mať počas letu v podpalubnej batožine. Na všetkých letiskách s ňou nemusia zaobchádzať citlivo.
Hrozí, že ju aerolinky stratia a pacient zostane bez liekov, ktoré pravidelne užíva. Upozornil na to Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Lieky odporučil nosiť v príručnej batožine.
„Lieky by mali byť v originálnych, označených obaloch. K liekom na chronické ochorenia odporúčame mať lekársky predpis, respektíve lekársku správu, v ktorej sa uvádza aj dávkovanie lieku. Tieto dokumenty je vhodné preložiť do angličtiny. (...) Tekutiny a spreje s objemom presahujúcim 100 mililitrov zabaľte rovnako ako kozmetiku do priehľadného, uzatvárateľného, plastového vrecka s celkovou kapacitou jeden liter. Každá nádoba musí mať 100 ml alebo menej,“ priblížil.
Na ľudí tiež apeloval, aby si na dovolenku nebalili zbytočné množstvá liekov. „Pri špecifických liekoch - ako sú napríklad lieky s obsahom omamných a psychotropných látok - odporúčame kontaktovať aj príslušné veľvyslanectvo nielen cieľovej, ale aj tranzitnej krajiny,“ poznamenal. Vhodné je podľa neho tiež skontrolovať si pred letom pravidlá leteckých spoločností. „Aj napriek tomu, že v rámci krajín Európskej únie platia jednotné pravidlá, rôzne letecké spoločnosti môžu mať špecifické obmedzenia,“ dodal.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.