• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.7.2024Meniny má Kamila
21°Bratislava

Prezidentka vetovala novelu zákona o FPU

  • 18:26 28.05.2024
  • Bratislava
Prezidentka vetovala novelu zákona o FPU

Legislatíva môže podľa Čaputovej ohroziť slobodu umenia.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vetovala novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). V ustanovení novely vidí rozpor s ústavou, legislatíva môže podľa nej ohroziť slobodu umenia.

Hlava štátu poukazuje na zmenu, ktorou sa má definitívne rozhodnutie o poskytovaní finančných prostriedkov stať kompetenciou novokreovanej rady fondu s prevahou nominantov ministerstva kultúry, bez povinnosti rešpektovať stanoviská odborných komisií. „Možno to považovať za zásah do odbornosti rozhodovania fondu, odňatie charakteru verejnoprávnosti celého fondu a vnášanie politického vplyvu do slobody umeleckej tvorby a kultúrnej oblasti ako takej,“ uviedla prezidentka.

Upozorňuje i na fakt, že približne 5000 žiadostí, ktoré každoročne v rámci výziev na FPU prichádza, doteraz hodnotilo 70 komisií s 300 členmi. Je preto nemožné, aby ich nahradila 13 členná rada. „Hrozí znefunkčnenie podpory umenia,“ zdôraznila prezidentka, ktorá ohrozenie systému podpory vidí aj v prijatom dátume účinnosti zákona. Vysvetlila, že platnosť od 1. júna nedáva priestor na prijatie nevyhnutných zmien súvisiacich s úpravou legislatívy, a tak robí zákon prakticky nevykonateľným.

Za zásadný nedostatok schváleného zákona považuje aj právnu úpravu prechodných ustanovení, keď sa podľa nových pravidiel bude rozhodovať aj o žiadostiach podaných podľa doterajších právnych predpisov. „Právna úprava je tak retroaktívna, čo je v nesúlade s princípmi právnej istoty, ochrany legitímnych očakávaní a zákazom retroaktivity,“ vysvetľuje hlava štátu.

Kritizuje aj procesné nedostatky prijímanej novely, predovšetkým fakt, že bola kreovaná ako poslanecký návrh bez zaradenia do medzirezortného pripomienkového konania. „Z prípravy novely zákona tak bola okrem ministerstva kultúry vylúčená aj kultúrna obec a odborná verejnosť,“ dôvodí.

Novelu zákona o FPU schválili poslanci 21. mája. O poskytnutí peňazí FPU bude po novom rozhodovať rada fondu, ktorá má prihliadať na stanovisko odbornej komisie ako svojho poradného orgánu, toto stanovisko však nebude pre radu záväzné.

Po novom sa tiež zvýši príspevok zo štátneho rozpočtu do fondu a zvýši sa tiež percentuálny podiel z určených príjmov fondu na vlastnú prevádzku fondu. Zvýšený bude aj podiel z príspevku štátu, ktorý môže byť použitý na priority určené ministerstvom kultúry.

Z novely tiež vyplýva, že po novom bude mať dozorná komisia FPU päť členov. Dvoch členov bude voliť a odvolávať rada v tajnom hlasovaní. Troch členov dozornej komisie bude vymenúvať a odvolávať minister kultúry, z toho jedného na návrh ministra financií.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na Slnečných jazerách v Senci sa utopili dvaja 18-roční mladíci

Na Slnečných jazerách v Senci sa utopili dvaja 18-roční mladíci

VČERA - 21:05Domáce

Na Slnečných jazerách v Senci sa v stredu utopili dvaja 18-roční muži.

Premiér: Odvaha a suverenita sú v prospech občanov Slovenska

Premiér: Odvaha a suverenita sú v prospech občanov Slovenska

VČERA - 19:11Domáce

Premiér sa poďakoval starostovi Starej Bystrice a poslancovi parlamentu Jánovi Podmanickému za organizovanie osláv zvrchovanosti Slovenskej republiky

Horskí záchranári pomáhali v Malej Fatre zranenej českej turistke

Horskí záchranári pomáhali v Malej Fatre zranenej českej turistke

VČERA - 16:43Domáce

Horskí záchranári pomáhali v stredu v Malej Fatre 49-ročnej českej turistke, ktorá si po páde na reťazami zabezpečenom chodníku v oblasti Pod Tanečnicou zranila nohu.

Vo viacerých okresoch na Slovensku hrozia prívalové povodne

Vo viacerých okresoch na Slovensku hrozia prívalové povodne

VČERA - 16:05Domáce

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal hydrologické výstrahy prvého stupňa pre okresy Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Brezno a Poprad.

Zomrel spoluautor Deklarácie zvrchovanosti Slovenska Anton Hykisch

Zomrel spoluautor Deklarácie zvrchovanosti Slovenska Anton Hykisch

VČERA - 14:52Domáce

V stredu vo veku 92 rokov zomrel bývalý diplomat, spisovateľ, poslanec Slovenskej národnej rady a spoluautor Deklarácie zvrchovanosti Slovenska Anton Hykisch.