• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 19.6.2024Meniny má Alfréd
32°Bratislava

Prezidentka vetovala novelu zákona o FPU

  • 18:26 28.05.2024
  • Bratislava
Prezidentka vetovala novelu zákona o FPU

Legislatíva môže podľa Čaputovej ohroziť slobodu umenia.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vetovala novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). V ustanovení novely vidí rozpor s ústavou, legislatíva môže podľa nej ohroziť slobodu umenia.

Hlava štátu poukazuje na zmenu, ktorou sa má definitívne rozhodnutie o poskytovaní finančných prostriedkov stať kompetenciou novokreovanej rady fondu s prevahou nominantov ministerstva kultúry, bez povinnosti rešpektovať stanoviská odborných komisií. „Možno to považovať za zásah do odbornosti rozhodovania fondu, odňatie charakteru verejnoprávnosti celého fondu a vnášanie politického vplyvu do slobody umeleckej tvorby a kultúrnej oblasti ako takej,“ uviedla prezidentka.

Upozorňuje i na fakt, že približne 5000 žiadostí, ktoré každoročne v rámci výziev na FPU prichádza, doteraz hodnotilo 70 komisií s 300 členmi. Je preto nemožné, aby ich nahradila 13 členná rada. „Hrozí znefunkčnenie podpory umenia,“ zdôraznila prezidentka, ktorá ohrozenie systému podpory vidí aj v prijatom dátume účinnosti zákona. Vysvetlila, že platnosť od 1. júna nedáva priestor na prijatie nevyhnutných zmien súvisiacich s úpravou legislatívy, a tak robí zákon prakticky nevykonateľným.

Za zásadný nedostatok schváleného zákona považuje aj právnu úpravu prechodných ustanovení, keď sa podľa nových pravidiel bude rozhodovať aj o žiadostiach podaných podľa doterajších právnych predpisov. „Právna úprava je tak retroaktívna, čo je v nesúlade s princípmi právnej istoty, ochrany legitímnych očakávaní a zákazom retroaktivity,“ vysvetľuje hlava štátu.

Kritizuje aj procesné nedostatky prijímanej novely, predovšetkým fakt, že bola kreovaná ako poslanecký návrh bez zaradenia do medzirezortného pripomienkového konania. „Z prípravy novely zákona tak bola okrem ministerstva kultúry vylúčená aj kultúrna obec a odborná verejnosť,“ dôvodí.

Novelu zákona o FPU schválili poslanci 21. mája. O poskytnutí peňazí FPU bude po novom rozhodovať rada fondu, ktorá má prihliadať na stanovisko odbornej komisie ako svojho poradného orgánu, toto stanovisko však nebude pre radu záväzné.

Po novom sa tiež zvýši príspevok zo štátneho rozpočtu do fondu a zvýši sa tiež percentuálny podiel z určených príjmov fondu na vlastnú prevádzku fondu. Zvýšený bude aj podiel z príspevku štátu, ktorý môže byť použitý na priority určené ministerstvom kultúry.

Z novely tiež vyplýva, že po novom bude mať dozorná komisia FPU päť členov. Dvoch členov bude voliť a odvolávať rada v tajnom hlasovaní. Troch členov dozornej komisie bude vymenúvať a odvolávať minister kultúry, z toho jedného na návrh ministra financií.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Muža pri kosení napadla medvedica

Muža pri kosení napadla medvedica

DNES - 14:34Domáce

Na miesto prišiel aj zásahový tím pre medveďa hnedého Juh.

Susko: Vláda je rozhodnutá vystavať nový ústav v Rimavskej Sobote

Susko: Vláda je rozhodnutá vystavať nový ústav v Rimavskej Sobote

DNES - 14:27Domáce

Vláda SR je rozhodnutá vystavať nový ústav na výkon trestu odňatia slobody a výkon väzby v Rimavskej Sobote.

Opozícia kritizuje pri lex atentát skrátené konanie aj zásah do práv

Opozícia kritizuje pri lex atentát skrátené konanie aj zásah do práv

DNES - 13:42Domáce

Opozícia v parlamente kritizuje postup pri schválení lex atentát.

Mladý vodič z Ukrajiny jazdil po Bratislave pod vplyvom drog, napadol aj policajta

Mladý vodič z Ukrajiny jazdil po Bratislave pod vplyvom drog, napadol aj policajta

DNES - 13:17Domáce

Obvineniu z troch trestných činov čelí 23-ročný vodič Andrii P. z Ukrajiny.

Kaliňák: V prípade systémov protivzdušnej obrany prišla nová ponuka

Kaliňák: V prípade systémov protivzdušnej obrany prišla nová ponuka

DNES - 13:14Domáce

V prípade obstarania nových systémov protivzdušnej obrany ostávajú v hre dve ponuky z Izraela, možnosťou je aj kombinácia oboch systémov.