5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

Aj dobrého veľa škodí. Ak chcete vyhovieť svojmu zdraviu, dajte si pozor najmä pri užívaní týchto vitamínov.
Hoci ich užívame preto, aby nám pomáhali udržiavať zdravie v norme, vitamíny sa rýchlo vedia premeniť na nebezpečnú zbraň v prípade, že to s ich užívaním preženieme.
Lekári sa zhodujú na tom, že najväčší problém môže nastať pri predávkovaní sa vitamínmi rozpustnými v tuku, pretože sa dlhodobo hromadia v tele. Naproti tomu vitamíny rozpustné vo vode, ako je napríklad vitamín C alebo B, sa z tela rýchlo vyplavujú, a tak pri nich tak ľahko nedochádza k otrave.
Vápnik
Foto: GracePhotos/Shutterstock.com
Vápnik patrí k minerálom, ktoré majú v tele najvyššie zastúpenie, pričom je kľúčový pre zdravie kostí, zubov a ciev. Prirodzene sa nachádza v mlieku a jogurtoch, no je možné ho užívať aj vo forme doplnkov.
Bežný dospelý by mal denne užívať 1000 až 1200 miligramov, pričom za nadmernú sa považuje dávka 2200 miligramov vápnika.
Príznaky predávkovania: bolesť brucha, nevoľnosť, vracanie, vo vážnejších prípadoch obličkové kamene a problémy so srdcom.
Železo
Železo vo forme doplnkov je prospešné najmä pre anemikov, ktorí ho majú v tele nedostatok. Potrebnú dennú dávku železa nájdeme v jedlách ako červené mäso, niektoré druhy cereálií, ustrice, strukoviny či špenát.
Denne sa odporúča užiť 8 až 18 miligramov železa.
Príznaky predávkovania: nevoľnosť, vracanie, hnačka, problémy s pečeňou a srdcom.
Vitamín A
Foto: PeopleImages.com - Yuri A/Shutterstock.com
V kozmetickom priemysle je známy aj pod označením retinol, pričom jeho hlavnou úlohou v prípravkoch je bojovať proti vráskam. Keďže ide o vitamín rozpustný v tuku, jeho hromadenie môže vyvolať celý rad nepríjemných príznakov.
Príznaky predávkovania: nevoľnosť, vracanie, závrat, rozostrené videnie, bolesť hlavy a svalov, problémy s koordináciou až kóma či smrť.
Vitamín D
Slnečný vitamín patrí do kategórie unikátnych, keďže okrem doplnkov a stravy ho dokážeme získať zo slnka. Ide tiež o jeden z najčastejšie užívaných vitamínov vo forme doplnkov, pričom je kľúčový pre správne fungovanie kostí, obličiek a svalov.
Priemerný dospelý by mal denne prijať 600 až 800 jednotiek vitamínu D denne, čo zodpovedá približne 30 minútam pobytu na slnku. Vitamín D tiež získavame z rýb, vaječných žĺtkov a syra.
Príznaky predávkovania: nevoľnosť, vracanie, sucho v ústach, hnačka, chudnutie, zlyhanie obličiek, hyperkalcémia.
B6
Keďže je rozpustný vo vode, je veľmi ťažké sa ním predávkovať, no ani s vitamínom B6 sa netreba zahrávať. Odporúčaná denná dávka je 250 miligramov denne, pričom ho možno nájsť v cícere, pečeni, tuniakovi či lososovi.
Príznaky predávkovania: poškodenie nervov a bolesť.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.