• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.5.2025Meniny má Hermína
Bratislava

Premiér: Som odporcom zvyšovania DPH, na konsolidáciu musíme nájsť iné možnosti

  • 15:38 05.04.2024
  • Bratislava
Premiér: Som odporcom zvyšovania DPH, na konsolidáciu musíme nájsť iné možnosti

Vláda musí nájsť iné možnosti na konsolidáciu verejných financií ako zvyšovanie dane z pridanej hodnoty (DPH).

Na piatkovej tlačovej konferencii po stretnutí s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Erikom Tomášom (Hlas-SD) to povedal premiér Robert Fico (Smer-SD). O údajnom pláne rezortu financií na zvýšenie DPH o dva až tri percentuálne body informovala tento týždeň opozičná SaS.

Hovorím veľmi jasne, ja som odporcom zvyšovania DPH a musíme nájsť, ak máme konsolidovať, iné možnosti, ako sa postaviť ku konsolidácii verejných financií,“ uviedol premiér. Pripomenul, že DPH, ktorú štátu odvádzajú predajcovia tovarov a služieb, naposledy zvyšovala vláda Ivety Radičovej od roku 2011, a to na 20 %. Opatrenie malo byť dočasné dovtedy, kým deficit štátneho rozpočtu neklesne pod 3 % hrubého domáceho produktu. Nasledujúce vlády však DPH ponechali na tejto úrovni, aj keď deficit klesol pod plánovanú úroveň už v roku 2013.

Premiér zopakoval, že vláda vlani prevzala od svojich predchodcov najhoršie verejné financie v Európskej únii. „My vieme, čo máme robiť, ale nepôjde to na úkor dosiahnutého sociálneho štandardu. Myslím, že máme mnohé možnosti, ako sa postaviť k týmto témam čelom. Vieme, že verejné financie treba ozdravovať,“ dodal premiér.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
PS: Fico od EÚ žiada jednotnú odpoveď na clá, jej jednotu ale zrádza

PS: Fico od EÚ žiada jednotnú odpoveď na clá, jej jednotu ale zrádza

VČERA - 20:16Ekonomické

Premiér Robert Fico od EÚ žiada jednotnú odpoveď na americké clá, sám ale jej jednotu plánovanou návštevou Moskvy zrádza.

Krátky vyzýva Tarabu, aby zverejnil podklady k posudzovaniu vplyvov baterkárne

Krátky vyzýva Tarabu, aby zverejnil podklady k posudzovaniu vplyvov baterkárne

VČERA - 18:19Ekonomické

Taraba v minulosti priznal, že dokumentácia projektu vykazuje nízku kvalitu.

Europoslanci z PS vyzvali inštitúcie EÚ vyšetriť zneužívanie fondov na Slovensku

Europoslanci z PS vyzvali inštitúcie EÚ vyšetriť zneužívanie fondov na Slovensku

VČERA - 17:03Ekonomické

Yar sa v súvislosti s touto témou v pondelok prihlásila do rozpravy v pléne europarlamentu, aby situáciu predostrela ostatným členom zákonodarného zboru EÚ.

Odborári prídu v rámci druhého konsolidačného balíka s vlastnými opatreniami

Odborári prídu v rámci druhého konsolidačného balíka s vlastnými opatreniami

VČERA - 15:50Ekonomické

Vláda zapojila do prípravy druhého konsolidačného balíka na budúci rok aj odborárov, ktorí majú prísť s vlastnými opatreniami.

Analytik: Efekt Trumpových ciel už vidieť aj na číslach k HDP

Analytik: Efekt Trumpových ciel už vidieť aj na číslach k HDP

VČERA - 15:48Ekonomické

Hospodársky rast eurozóny v úvode tohto roka priniesol pozitívne čísla, keď bol o niečo vyšší, než očakával trh.