• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 25.5.2025Meniny má Urban
17°Bratislava

Takúto SMS nikdy nikomu neposielajte – ani rodine

  • 21:03 25.02.2024
  • Bratislava
Takúto SMS nikdy nikomu neposielajte – ani rodine

Informácie, ktoré odošlete formou správy na mobile, sa môžu stať terčom tretích strán. Toto by ste v nich nikdy nemali zmieňovať.

Slúžia ako kľúč k bankovému kontu, účtom na sociálnych sieťach aj množstvu citlivých informácií. Heslá sú dnes rovnako dôležité ako naša vlastná bezpečnosť, no pozor si netreba dávať len pri ich tvorbe a zadávaní.

Experti zo softvérovej bezpečnostnej spoločnosti Keeper Security upozorňujú, že heslá by sme nikdy nemali zverejňovať ani formou správ. Podvodníci sa k nim môžu v najhoršom prípade dostať aj vtedy, ak ich odošlete známemu formou SMS.

„Nie, odosielanie hesla nie je bezpečné, lebo textové správy nie sú šifrované,“ tvrdí Aranza Trevino z Keeper Security. „To znamená, že ktokoľvek sa môže dostať k údajom posielaným cez správy, vrátane hesiel, čo ohrozuje bezpečnosť vášho účtu,“ priblížil.

Útočníci môžu ohroziť bezpečnosť odosielaných textových správ dvomi spôsobmi. Tým prvým je metóda SIM swap, alebo výmena SIM karty, pri ktorej podvodník pomocou zavádzania mobilného operátora presmeruje telefónne číslo obete na SIM kartu, ktorú sám vlastní. Obeť tak stráca prístup k svojmu telefónnemu číslu, ktorým už disponuje podvodník. Ten môže prijímať hovory a SMS adresované obeti.

Častý je aj typ podvodu Man-in-the-middle, alebo MITM, pri ktorom vám útočník ukradne citlivé údaje prostredníctvom spoločnej siete, na ktorú ste pripojení. Problematické je preto pripájanie na verejnú WiFi sieť.

Ako sa chrániť

Existujú prinajmenšom tri dobré spôsoby, ako si chrániť heslá v mobile. Pomôžu vám napríklad aplikácie spravujúce heslá, ktoré sú často šifrované alebo vyžadujú dvojfaktorovú autentifikáciu.

Na zdieľanie hesla môžete využiť overenú aplikáciu, ktorá heslo bezpečne zdieľa na obmedzený čas pomocou dodatočných bezpečnostných opatrení.

Za zmienku stoja aj aplikácie na komunikáciu, ktoré disponujú end-to-end šifrovaním, takže sú bezpečnejšie ako štandardné služby mobilu. Takúto aplikáciu však musia na komunikáciu používať obidve strany.

Zdroj: Info.sk, DP, the-sun.com, eset.com, vosveteit.zoznam.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Mesto zasiahol umelo vytvorený dážď

Video: Mesto zasiahol umelo vytvorený dážď

VČERA - 20:26Zaujímavosti

Manipulácia s počasím nie je len témou sci-fi kníh. Toto mesto si vie poradiť so suchom vďaka umelo vytvorenému dažďu.

Hrozí vám rozchod? Takto to prezrádza telo

Hrozí vám rozchod? Takto to prezrádza telo

7:04 23.05.2025Zaujímavosti

Nekvalitný či škodlivý vzťah prezrádzajú aj príznaky tela. Čo si treba všímať?

Podľa štúdie by fanúšikovia na koncerty Oasis mohli v Spojenom kráľovstve minúť miliardu libier

Podľa štúdie by fanúšikovia na koncerty Oasis mohli v Spojenom kráľovstve minúť miliardu libier

11:48 22.05.2025Zaujímavosti

Fanúšikovia slávnej britpopovej skupiny Oasis by mohli počas nadchádzajúceho reunionového turné v Spojenom kráľovstve minúť miliardu libier. Podľa AFP to vyplýva z odhadu banky Barclays.

Vo francúzskom mestečku Landerneau sa zhromaždilo rekordných 3076 Šmolkov

Vo francúzskom mestečku Landerneau sa zhromaždilo rekordných 3076 Šmolkov

8:35 21.05.2025Zaujímavosti

Malé francúzske mestečko Landerneau na tretí raz uspelo pri pokuse utvoriť svetový rekord v počte ľudí oblečených ako Šmolkovia – zhromaždilo sa ich tam 3076. TASR informuje podľa správy agentúry UPI.

Video: Kamera zachytila nechutný moment pred vysielaním

Video: Kamera zachytila nechutný moment pred vysielaním

7:12 21.05.2025Zaujímavosti

Moderátorka zverejnila záber z nechutného momentu, ktorý zažila s kameramanom pred vysielaním.