• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 20.5.2022Meniny má Bernard
24°Bratislava

Takto si nastavte svoje heslá, aby ste zamedzili útokom na vaše online účty

  • 7:24 26.01.2022
  • Svet
Takto si nastavte svoje heslá, aby ste zamedzili útokom na vaše online účty

Expert vysvetľuje, aké heslá si pre svoje účty a aplikácie máte zvoliť a aj naopak, akým sa musíte vyhnúť

V dnešnej dobe čoraz častejšie čelíme útokom a snahe prelomiť zabezpečenie k našim osobným údajom. Možno o tom ani nemusíte vedieť, ale niekto sa snažil prelomiť zabezpečenie vašej mailovej schránky, účtu na sociálnej sieti a mnohým ďalším. Existuje mnoho spôsobov, ako sa môžete brániť, no a tým najzákladnejším je silné heslo. Ale aké heslo je silné? Bližšie túto tému rozobral expert na kybernetickú bezpečnosť Michal Korchaník v podcaste portálu Sector.sk.

Ten v prvom rade radí, akým heslám sa máte vyhýbať. Nepoužívajte bežné frázy a slová bez nejakých zmien. Tie sa totiž často môžu nachádzať v rozsiahlych databázach hesiel, ktoré útočníci majú dispozícii a ich systémy automaticky skúšajú tieto heslá zadávať. Slováci stále robia túto chybu a medzi najpoužívanejšími heslami je sovo „password“, teda po anglicky heslo. Rovnako nepoužívajte mená ani dátumy a rozhodne nie údaje, ktoré sa o vás dajú zistiť – miesto narodenia, dátum narodenia, meno domáceho miláčika, meno partnera a podobne. Ak tieto údaje uvádzate napríklad na sociálnych sieťach, útočníci ich dokážu jednoducho zistiť. Heslá ako „martin“, „veronika“, „monika“ majú tisíce Slovákov a ich prelomenie trvá menej ako sekundu.

Taktiež nepoužívajte jednoduché postupnosti. To je vec, na ktorú experti upozorňujú už roky, no ako ukazujú štatistiky, stále sa nachádzajú medzi najpoužívanejšími heslami Slovákov. Vyhnite sa tak heslám ako „qwerty“, „123456“ alebo aj „qwerty123“. Celkovo sa neodporúča len pridávať takéto jednoduché postupnosti k slovám.

Dobré heslo by tak nemalo byť nejakým obyčajným slovom, ktoré sa dá zistiť, nájsť v slovníku a podobne. Malo by obsahovať kombináciu veľkých a malých písmen, čísiel a ešte aj špeciálnych znakov. Dôležité tiež je, aby ste nepoužívali rovnaké heslo pre všetky svoje služby a účty. Minimálne pre tie dôležité by ste mali mať unikátne heslá. Môže byť náročné si zapamätať také množstvo hesiel, ale môžete využiť overené aplikácie na správu hesiel, ako je napríklad 1password, kde môžete jednoducho spravovať všetky svoje heslá. Dobrou radou je tiež používanie dvojstupňového overenia, čomu sme sa už venovali v minulosti.

Máte podozrenie, že ste sa už stali terčom nejakého útoku? Aj tu má pre vás expert radu. Použite napríklad platformu Have I been pwned?, do ktorej stačí zadať vašu mailovú adresu a platforma vyhľadá v dostupných databázach únikov, či sa medzi nimi nachádza vaša adresa. Ak áno, nemusí to hneď znamenať, že má niekto aj vaše heslo, ale je to možné. V tom prípade si heslo okamžite zmeňte na iné a silnejšie a ideálne by ste mali použiť aj dvojstupňové overenie pri prihlásení.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, MŠ, sector.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Ako si správne naniesť suchý šampón? Túto chybu pri tom viac neopakujte!

Video: Ako si správne naniesť suchý šampón? Túto chybu pri tom viac neopakujte!

DNES - 8:04Zaujímavosti

Suchý šampón je skvelý pomocník počas dní, keď sa vám nechce umývať vlasy. Viete si ho ale naniesť správne?

Putinova dcéra randí so Zelenským

Putinova dcéra randí so Zelenským

VČERA - 21:59Zaujímavosti

Dcéra ruského prezidenta Vladimira Putina Katerina Tichonovová má vzťah s menovcom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Video: Rusko nasadilo na Ukrajine „Terminátorov“

Video: Rusko nasadilo na Ukrajine „Terminátorov“

22:08 18.05.2022Zaujímavosti

Podľa proruských telegramových kanálov ide o ruskú zázračnú zbraň.

Emília Vášáryová sa na javisko postaví aj v deň svojho jubilea

Emília Vášáryová sa na javisko postaví aj v deň svojho jubilea

12:04 18.05.2022Zaujímavosti

Herečka storočia Emília Vášáryová sa na javisko Slovenského národného divadla postaví aj v deň svojho životného jubilea.

Na tieto poháre saponát rozhodne nenanášajte! Toto tým riskujete

Na tieto poháre saponát rozhodne nenanášajte! Toto tým riskujete

7:15 18.05.2022Zaujímavosti

Čistenie niektorých druhov pohárov pomocou saponátu môže viac uškodiť ako pomôcť.