Pozor, v tomto okrese úradujú podvodníci!

Podvodníci sa spoliehajú na niekoľko legiend, dôležité je overiť si identitu.
Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre upozorňuje na množiace sa pokusy o podvod prostredníctvom internetu, ktoré zaznamenala polícia v Levickom okrese. Podvodníci používajú viacero legiend.
Prvou legendou sú správy útočiace na city rodičov prostredníctvom aplikácie WhatsApp. V správe sa uvádza, že dieťa stratilo telefón, ocitlo sa v ťažkostiach a žiada poslať peniaze cez internet. V inom prípade zasa podvodník prostredníctvom správy odošle link, v ktorom žiada prijímateľa správy zadať svoje prihlasovacie údaje do banky. Následne začnú z účtu odchádzať platby. Polícia zaznamenala i prípad, keď sa podvodníci pokúsili v mene obete podvodu zažiadať o úver.
Polícia upozorňuje, že vylúčené nie sú ani ďalšie podvodné schémy. Vyzýva preto prijímateľov správ, aby si dôkladne overili identitu prijímateľa predtým, ako mu pošlú peniaze.
Nové formy podvodov
Polícia upozorňuje na nové formy podvodov, ktoré v poslednom období zaznamenala na území Bratislavského kraja. Podvodníci sa prostredníctvom aplikácie WhatsApp snažia od obetí pod viacerými zámienkami vylákať finančné prostriedky. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Lukáš Pecek.
Priblížil, že podvodníci doručia správu, v ktorej zdanlivo známy kontakt žiada o hlasovanie v súťaži za dcéru „tanečníčku“ s registračným kódom. „Po kliknutí naň získa podvodník kontrolu nad vaším WhatsApp účtom a vo vašom mene začne odosielať správy všetkým kontaktom z vášho telefónneho zoznamu. Predmetom takejto podvodnej správy je zároveň naliehavá žiadosť o zaslanie finančných prostriedkov s uvedením čísla účtu,“ vysvetlil Pecek.
V ďalších prípadoch sa podľa jeho slov podvodníci prostredníctvom uvedenej aplikácie vydávajú za rodinného príslušníka alebo „kamaráta“, ktorý si potrebuje požičať peniaze s prísľubom ich vrátenia, ktoré žiada zaslať na konkrétny bankový účet.
Polícia takisto zaznamenala prípady, keď podvodník priamo telefonicky kontaktuje obeť s tým, že na ňou vytvorenom bitcoinovom účte sa nachádza vyšší obnos peňazí, ktoré je nutné konvertovať na osobný účet. „Následne podvodník zašle obeti internetový odkaz, po kliknutí na ktorý je presmerovaná na stránku, kde následne cez ‚bitcoinovú‘ aplikáciu zadá kód zaslaný od podvodníka, čím mu poskytnutím ďalších údajov umožní vstup do elektronického bankovníctva, kde následne dôjde k odčerpaniu finančných prostriedkov na zahraničné účty,“ ozrejmil Pecek.
Polícia preto odporúča na podobné správy v aplikácii neodpovedať a ani neposielať peniaze takto vyžiadaným spôsobom. „Ani keď správa prišla od zdanlivo známeho kontaktu, ktorý máte uložený v telefónnom zozname,“ upozornil Pecek. Policajti takisto radia okamžite ukončiť hovor, ak osoba nemá žiadnu skúsenosť s investovaním do bitcoinov, respektíve si nikdy žiadny bitcoinový účet nezakladala.

Kaliňák zaplatí pokutu za vilu, má však podmienku
Minister obrany je ochotný zaplatiť pokutu za neuvedenie vlastníctva vily svojej manželky v majetkovom priznaní.

Hnutie Slovensko: Vystríhame opozičných kolegov, aby nerobili alibi koalícii
Opozičné hnutie Slovensko vystríha ostatných opozičných politikov, aby nerobili alibi koalícii a prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu.

Smer-SD: Prezident sa snaží byť nadstranícky, je však v nevýhodnej polohe
Prezident SR Peter Pellegrini sa snaží byť nadstranícky. Je však v nevýhodnej polohe.

Šutaj Eštok: Peniaze na obranu by mohli byť využité aj na modernizáciu letiska
Peniaze na obranu by podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka mohli byť využité aj na projekt výstavby odbavovacieho terminálu na bratislavskom letisku. Šutaj Eštok to uviedol po štvrtkovom rokovaní vlády.

Prezident podpísal zmeny v aktívnych zálohách aj zriadenie žandárov
Prezident podpísal zákon o niektorých opatreniach na zvýšenie odolnosti Slovenskej republiky v oblasti obrany a bezpečnosti a schválil tak zmeny v aktívnych zálohách, ktoré po novom nahradia Národné obranné sily.