Zajtra je posledný deň na žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania
- 18:26 14.02.2024
- Bratislava

Daňovníci môžu do 15. februára požiadať svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane z príjmov zo závislej činnosti za rok 2023.
Zároveň je tento termín dôležitý aj pri uplatnení daňového bonusu ako pomoci zo strany štátu za nárast splátky úveru na bývanie za rok 2023. Upozornilo na to Ministerstvo financií (MF) SR.
Pri žiadosti o daňový bonus ako pomoc za nárast splátky úveru je potrebné potvrdenie z banky o tomto náraste v roku 2023. „Daňovníci, ktorým daňové priznanie za rok 2023 nerobí zamestnávateľ, ale si ho robia sami, si pomoc vo forme daňového bonusu uplatnia v daňovom priznaní za rok 2023,“ uviedol rezort financií.
Zamestnancom, ktorí mali v roku 2023 zdaniteľný príjem len zo závislej činnosti plynúci zo zdrojov na území SR, napríklad zo zamestnania alebo z dohody, a nemajú povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby z dôvodu napríklad prenájmu bytu, výhry, príjmov zo zahraničia, príjmov z podnikania a podobne, môže zamestnávateľ vykonať ročné zúčtovanie. Musia však najneskôr v termíne do 15. februára 2024 požiadať o jeho vykonanie na predpísanom tlačive.
Pokiaľ mal zamestnanec viacerých zamestnávateľov, ktorí mu vyplácali v zdaňovacom období zdaniteľné príjmy, môže najneskôr do 15. februára 2024 písomne požiadať o vykonanie ročného zúčtovania ktoréhokoľvek z týchto zamestnávateľov.
Zamestnávateľovi, ktorého zamestnanec požiada o vykonanie ročného zúčtovania, predloží k žiadosti okrem potvrdení o zdaniteľných príjmoch od všetkých ostatných zamestnávateľov aj ďalšie doklady preukazujúce nárok na daňové zvýhodnenie, a to nezdaniteľné časti, daňový bonus na dieťa, daňový bonus na úroky či daňový bonus zo zvýšenia zaplatenej splátky. Ak v danom termíne nepredloží žiadosť s požadovanými prílohami, zamestnávateľ nie je povinný ročné zúčtovanie vykonať.

Krátky vyzýva Tarabu, aby zverejnil podklady k posudzovaniu vplyvov baterkárne
Taraba v minulosti priznal, že dokumentácia projektu vykazuje nízku kvalitu.

Europoslanci z PS vyzvali inštitúcie EÚ vyšetriť zneužívanie fondov na Slovensku
Yar sa v súvislosti s touto témou v pondelok prihlásila do rozpravy v pléne europarlamentu, aby situáciu predostrela ostatným členom zákonodarného zboru EÚ.

Odborári prídu v rámci druhého konsolidačného balíka s vlastnými opatreniami
Vláda zapojila do prípravy druhého konsolidačného balíka na budúci rok aj odborárov, ktorí majú prísť s vlastnými opatreniami.

Analytik: Efekt Trumpových ciel už vidieť aj na číslach k HDP
Hospodársky rast eurozóny v úvode tohto roka priniesol pozitívne čísla, keď bol o niečo vyšší, než očakával trh.

ZMOS: Štátni zamestnanci by mohli jednorazovú odmenu dostať vo výplate za máj
Zamestnanci verejnej správy by jednorazovú odmenu vo výške 800 eur mohli dosť vo výplate za mesiac máj.