Pomodoro technika zmení váš pracovný život: Takto zvládnete náročnú prácu bez stresu
- 21:44 29.01.2024
- Bratislava

Táto technika dokáže výrazne zlepšiť efektivitu práce.
V dnešnej uponáhľanej dobe môže byť náročné žonglovať medzi prácou, rodinou a nájsť si pritom aj nejaký čas na relaxovanie. Pracovné povinnosti sa kopia a pre mnohých je ťažké stíhať všetky termíny. Existuje však účinná stratégia riadenia času, ktorú používajú profesionáli na celom svete a môže výrazne zmeniť spôsob, akým pracujete
Technika Pomodoro je spôsob, ako sa lepšie sústrediť pri štúdiu, čítaní či práci. Vymyslel ju taliansky softvérový veľkopodnikateľ Francesco Cirillo, keď bol ešte študentom. Táto technika funguje na základe krátkych prestávok počas práce, ktoré zvyšujú produktivitu a bojujú proti prokrastinácii.
Každý interval je známy ako "pomodoro", čo je v preklade z taliančiny paradajka. Je pomenovaný podľa kuchynského časovača v tvare paradajky, ktorý Cirillo používal ako univerzitný študent.
Časový harmonogram techniky Pomodoro je nasledovný: pracujete 25 minút (jedno pomodoro) a päť minút odpočívate. Po štyroch pomodoroch si urobíte dlhšiu prestávku v trvaní približne 15 až 20 minút. Môžete si však dĺžku práce a oddychu upraviť podľa seba, keď zistíte, aké intervaly vám najviac vyhovujú.
Ako vyskúšať techniku Pomodoro na vlastnej koži
Foto: Cavan-Images/Shutterstock.com
Budete potrebovať tri veci: časovač, kartičky alebo papieriky a pero. Každá kartička či papierik bude predstavovať nové "pomodoro" alebo úlohu.
Vyberte si úlohu a nastavte časovač na 25 minút
Na začiatku každého pomodora, ktoré bude trvať 25 minút napíšte na kartičku novú úlohu.
Sústreďte sa na vybranú úlohu
Ak bude úloha trvať menej ako 10 minút, môžete ju spojiť s inými malými úlohami. Ak bude úloha trvať od 10 do 25 minút, mala by byť jediným zameraním pre jedno pomodoro. Samozrejme, ak ide o dlhšiu úlohu trvajúcu niekoľko hodín alebo viac, môžete ju rozdeliť na viacero kartičiek, pričom si stále budete robiť prestávky.
Na organizáciu prestávok použite "neplánovanú kartičku“
Majte po ruke " neplánovanú kartičku". Ak vás vyruší nejaká myšlienka alebo upozornenie, namiesto toho, aby ste sa prepli na danú úlohu, ako nám často radí inštinkt, napíšte si ju na kartu. Po skončení pomodora a po prestávke sa môžete rozhodnúť, či sú úlohy, ktoré ste si napísali na neplánovanú kartičku, naliehavé, a preto sa na ne zameriate v ďalšom pomodore, alebo či môžu počkať.
Po skončení si odškrtnite pomodoro
Toto je tá najlepšia časť. Na konci každého pomodora si ho odškrtnite. Kartu si nechajte v ruke, aby ste mali prehľad o svojich denných, prípadne týždenných úlohách.
Urobte si prestávku
Na konci každého pomodora si urobte krátku päťminútovú prestávku, počas ktorej si úplne oddýchnete a doprajete svojmu mozgu trochu oddychu. Každé štyri pomodora by ste si mali urobiť dlhšiu prestávku v trvaní približne 20 až 30 minút.

Hrozivý nález z Pompejí: Toto našli v jednom z domov
Rodina, ktorá pri výbuchu sopky zhorela zaživa, sa v posledných chvíľach pokúšala zabrániť tragédii.

Rozhlasová stanica tajne používala moderátorku vytvorenú AI
Austrálska hudobná rozhlasová stanica CADA sa stala terčom kritiky po tom, ako pol roka používala moderátorku vytvorenú umelou inteligenciou bez toho, aby to priznala.

Ako predĺžiť mačke život? 2 kroky, ktoré musíte dodržiavať
Veterinár hovorí o kľúčových krokoch k dlhému a šťastnému životu mačky.

Ovocie v umývačke? Tento trik neoľutujete!
Ako na efektívnu starostlivosť o umývačku riadu? Pomôže vám aj netradičný trik s ovocím.

Zelenskyj si na pohreb pápeža nevzal oblek, toto je reálny dôvod.
Ukrajinský prezident na pohrebe pápeža Františka obišiel protokol. Prečo to spravil?