Na toto pri čistení toalety zabúdate aj vy
- 19:11 09.01.2024
- Bratislava

Dôležitou súčasťou čistenia záchoda je aj priestor, na ktorý mnohí z nás zabúdajú.
Pre väčšinu z nás čistenie toalety obsahuje dva hlavné kroky: Očistenie vnútra misy a umytie vonkajšku. Zabúdame pritom na dôležitú súčasť, ktorá sa takisto vyžaduje pravidelnú opateru: nádržku.
Nádrž na toalete sa ľahko prehliada najmä preto, že je skrytá pod poklopom a pokiaľ splachovanie funguje tak, ako má, nedáva nám veľa dôvodov na bližšiu prehliadku. Netreba ju však celkom prehliadať – čistiť by ste ju mali aspoň raz alebo dvakrát za rok.
Prečo je čistenie nádržky dôležité
V nádržke sa nachádzajú všetky pohyblivé mechanizmy toalety. Ich činnosť je kľúčová pre bezproblémové splachovanie, k čomu samozrejme pomáha aj udržiavanie ich čistoty.
Najčastejším problémom s fungovaním nádržky je hromadenie vodného kameňa, následkom čoho môže dôjsť ku korodovaniu jej kovových a gumených častí a vzniku zápachu. O niečo odolnejšie sú súčiastky z plastu.
Vo vlhkých podmienkach sa dobre darí aj plesniam, ktoré najčastejšie rastú vnútri nepoužívaných nádržiek so stojatou vodou. Pri pravidelnom splachovaní a vymieňaní vody hrozí menšie riziko vzniku plesní.
Nepoužívajte agresívne prípravky
Pri čistení nádržky toalety sa vyhnite chemikáliám, ktoré môžu poškodiť plastové a gumené súčiastky. Neraz ich nájdete aj v tabletách a iných prípravkoch určených priamo na čistenie nádrže.
Namiesto toho postupujte v niekoľkých krokoch: Najprv nadvihnite veko nádrže a prezrite si jej vnútro. Ak v ňom nenájdete nahromadený vodný kameň alebo uvoľnené zhluky minerálov, zaobídete sa aj bez vypúšťania vody.
Ako vyčistiť nádržku bez vypustenia vody
Predtým, ako si večer ľahnete do postele, nalejte do nádržky biely ocot. Na 3,5 litra vody pridajte približne jednu šálku octu. Namiesto octu môžete použiť aj kyselinu citrónovú – v takom prípade stačí pridať jednu až dve polievkové lyžice.
Počas noci nechajte pôsobiť vodu spolu s vami zvoleným prípravkom. Ráno vyčistite vnútro nádržky pomocou kefy (nezabudnite si predtým navliecť rukavice). Ak je nádrž celkom plná, spláchnite trochu vody a potom čistite. Na záver niekoľkokrát spláchnite, čím z nádrže odstránite zvyšky octu.
Hĺbkové čistenie
Na hĺbkové čistenie nádržky ju potrebujete vyprázdniť. Odstavte prívod vody a spláchnite, následne (s nasadenými rukavicami) odstráňte všetky nánosy vodného kameňa. Následne namočte kefu do roztoku vody a octu a vyčistite ňou celé vnútro nádržky.
Nakoniec k nádržke opäť pripojte vodu a používajte ako obvykle.

Hrozivý nález z Pompejí: Toto našli v jednom z domov
Rodina, ktorá pri výbuchu sopky zhorela zaživa, sa v posledných chvíľach pokúšala zabrániť tragédii.

Rozhlasová stanica tajne používala moderátorku vytvorenú AI
Austrálska hudobná rozhlasová stanica CADA sa stala terčom kritiky po tom, ako pol roka používala moderátorku vytvorenú umelou inteligenciou bez toho, aby to priznala.

Ako predĺžiť mačke život? 2 kroky, ktoré musíte dodržiavať
Veterinár hovorí o kľúčových krokoch k dlhému a šťastnému životu mačky.

Ovocie v umývačke? Tento trik neoľutujete!
Ako na efektívnu starostlivosť o umývačku riadu? Pomôže vám aj netradičný trik s ovocím.

Zelenskyj si na pohreb pápeža nevzal oblek, toto je reálny dôvod.
Ukrajinský prezident na pohrebe pápeža Františka obišiel protokol. Prečo to spravil?