Čo znamená IoT a ako uľahčuje každodenný život?
- 13:51 15.11.2023
- Bratislava
Internet vecí (IoT) je technológia, prostredníctvom ktorej spolu komunikujú všetky elektronické zariadenia bez ľudskej interakcie.
Môžete s ním ovládať svoju domácnosť, monitorovať zdravie, optimalizovať spotrebu energie a zjednodušiť každodenné úlohy. Prečítajte si náš článok a dozviete sa, čo je to IoT, ako funguje a ešte omnoho viac.
Čo je to internet vecí?
IoT sa dá jednoducho opísať, ako prepojený systém chytrých zariadení, počítačov a strojov s optickým internetom. Tieto zariadenia dokážu medzi sebou komunikovať a vymieňať si údaje.
Práve spojenie týchto dvoch technológií prináša novú éru inteligentných a pohodlných zariadení pre váš každodenný život. Najlepším príkladom sú chytré hodinky, ktoré dnes sledujú váš zdravotný stav, kvalitu spánku a výšku stresu.
Ako funguje internet vecí?
Základným princípom fungovania IoT je pripojenie zariadení k optickému internetu. Ten umožňuje ich vzdialené ovládanie, správu a kontrolu. Dochádza k tomu cez senzory, ktoré zbierajú údaje, a prostredníctvom bezdrôtového spojenia sa pripájajú k internetovému modemu. Práve ten vám umožňuje ovládanie zariadení na diaľku.
Všetky údaje, ktoré zbierajú zariadenia IoT sú následne analyzované a využité na riadenie, optimalizáciu, získavanie nových užitočných informácií alebo na vytváranie ďalších služieb.
História internetu vecí
Ku vzniku IoT prispelo hlavne to, že v období 80. rokov sa začali používať lokálne siete (LAN). Tie umožňujú efektívnejšiu komunikáciu pokrývajúcu menšiu geografickú oblasť, ako napríklad dom, kancelária alebo skupina budov.
Vďaka lokálnym sieťam sa otvorila cesta k zdieľaniu informácií v rámci skupiny počítačov, čo predstavovalo základ pre budúci rozvoj internetu vecí. V roku 1999, britský technológ Kevin Ashton vytvoril frázu „internet vecí“, aby opísal systém, v ktorom zariadenia vzájomne komunikujú a vymieňajú si údaje. Masívne rozšírenie IoT prišlo až v roku 2011. Odvtedy sa IoT neustále vyvíja, zdokonaľuje a rozširuje do rôznych odvetví vrátane priemyslu, zdravotníctva, domácností a mestskej infraštruktúry.
Internet vecí v domácnostiach
Cieľom IoT je zjednotiť všetky zariadenia do jedného priestoru, cez ktorý budú ovládané. Na trhu sú napríklad inteligentný termostaty, s ktorými dokážete ovládať teplotu u vás doma bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzate. Niektoré modely viete prepojiť aj s inými komponentmi, a môžete tak cez termostat ovládať žalúzie, zástrčky a svetlá.
Buďte pripravený, že v budúcnosti narazíte na inteligentné zariadenia všade. Budete si môcť kúpiť napríklad chytrú chladničku, ktorá si sama stráži trvanlivosť potravín.
Internet vecí v meste
IoT sa v mestskej infraštruktúre môže využiť na zlepšenie efektívnosti, bezpečnosti a kvality života obyvateľov. Ide napríklad o osvetlenie, ktoré reaguje na prítomnosť ľudí a môže znížiť energetickú spotrebu, či zvýšiť bezpečnosť v meste. Dnes už existujú aj senzory, ktoré sú použité na monitorovanie premávky a optimalizáciu semaforov, čím sa znižujú dopravné zápchy.
Zdravé sedenie. Ako vybrať kancelársku stoličku?
Sedenie patrí k neoddeliteľným častiam pracovného dňa mnohých z nás.
Jason Statham preberá velenie ako ultimátny tankový veliteľ v hre World of Tanks
Ponorte sa do sezónnych osláv Holiday Ops 2025 s Jasonom Stathamom.
Deadmau5 odštartuje oslavy sviatkov v hre World of Tanks Blitz
Legendárny hudobník prichádza s exkluzívnou skladbou „Familiars“.
Nostalgické filmy, ktoré očaria aj vaše deti
Chcete svojim deťom priblížiť čaro filmov, ktoré vás sprevádzali počas detstva? Pripravili sme pre vás výber príbehov, ktoré vo vás oživia tie najkrajšie spomienky.
Objavovanie Maďarskej kuchyne: Cestovanie autom po Maďarsku
Maďarsko, krajina plná historických miest, termálnych kúpeľov a nádhernej prírody, láka cestovateľov nielen svojimi kultúrnymi pokladmi, ale aj bohatou kuchyňou.