• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 5.3.2024Meniny má Fridrich
Bratislava

Čo znamená IoT a ako uľahčuje každodenný život?

  • 13:51 15.11.2023
  • Bratislava
Čo znamená IoT a ako uľahčuje každodenný život?

Internet vecí (IoT) je technológia, prostredníctvom ktorej spolu komunikujú všetky elektronické zariadenia bez ľudskej interakcie.

Môžete s ním ovládať svoju domácnosť, monitorovať zdravie, optimalizovať spotrebu energie a zjednodušiť každodenné úlohy. Prečítajte si náš článok a dozviete sa, čo je to IoT, ako funguje a ešte omnoho viac.

Čo je to internet vecí?

IoT sa dá jednoducho opísať, ako prepojený systém chytrých zariadení, počítačov a strojov s optickým internetom. Tieto zariadenia dokážu medzi sebou komunikovať a vymieňať si údaje.

Práve spojenie týchto dvoch technológií prináša novú éru inteligentných a pohodlných zariadení pre váš každodenný život. Najlepším príkladom sú chytré hodinky, ktoré dnes sledujú váš zdravotný stav, kvalitu spánku a výšku stresu.

Ako funguje internet vecí?

Základným princípom fungovania IoT je pripojenie zariadení k optickému internetu. Ten umožňuje ich vzdialené ovládanie, správu a kontrolu. Dochádza k tomu cez senzory, ktoré zbierajú údaje, a prostredníctvom bezdrôtového spojenia sa pripájajú k internetovému modemu. Práve ten vám umožňuje ovládanie zariadení na diaľku.

Všetky údaje, ktoré zbierajú zariadenia IoT sú následne analyzované a využité na riadenie, optimalizáciu, získavanie nových užitočných informácií alebo na vytváranie ďalších služieb.

História internetu vecí

Ku vzniku IoT prispelo hlavne to, že v období 80. rokov sa začali používať lokálne siete (LAN). Tie umožňujú efektívnejšiu komunikáciu pokrývajúcu menšiu geografickú oblasť, ako napríklad dom, kancelária alebo skupina budov.

Vďaka lokálnym sieťam sa otvorila cesta k zdieľaniu informácií v rámci skupiny počítačov, čo predstavovalo základ pre budúci rozvoj internetu vecí. V roku 1999, britský technológ Kevin Ashton vytvoril frázu „internet vecí“, aby opísal systém, v ktorom zariadenia vzájomne komunikujú a vymieňajú si údaje. Masívne rozšírenie IoT prišlo až v roku 2011. Odvtedy sa IoT neustále vyvíja, zdokonaľuje a rozširuje do rôznych odvetví vrátane priemyslu, zdravotníctva, domácností a mestskej infraštruktúry.

Internet vecí v domácnostiach

Cieľom IoT je zjednotiť všetky zariadenia do jedného priestoru, cez ktorý budú ovládané. Na trhu sú napríklad inteligentný termostaty, s ktorými dokážete ovládať teplotu u vás doma bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzate. Niektoré modely viete prepojiť aj s inými komponentmi, a môžete tak cez termostat ovládať žalúzie, zástrčky a svetlá.

Buďte pripravený, že v budúcnosti narazíte na inteligentné zariadenia všade. Budete si môcť kúpiť napríklad chytrú chladničku, ktorá si sama stráži trvanlivosť potravín.

Internet vecí v meste

IoT sa v mestskej infraštruktúre môže využiť na zlepšenie efektívnosti, bezpečnosti a kvality života obyvateľov. Ide napríklad o osvetlenie, ktoré reaguje na prítomnosť ľudí a môže znížiť energetickú spotrebu, či zvýšiť bezpečnosť v meste. Dnes už existujú aj senzory, ktoré sú použité na monitorovanie premávky a optimalizáciu semaforov, čím sa znižujú dopravné zápchy.

Zdroj: Info,sk/PR, Basta Digital
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako na efektívnu správu skladu: týmto chybám sa vyhnite

Ako na efektívnu správu skladu: týmto chybám sa vyhnite

12:30 02.02.2024Tlačové správy

Keď vám sklad nefunguje dobre, pripravujete sa o dosť veľa peňazí. V článku sa zameriame na typické situácie, kedy firmám peniaze unikajú, a pozrieme sa, ako sa dajú riešiť.

Správne fungovanie nervovej sústavy: Čo nepodceňovať?

Správne fungovanie nervovej sústavy: Čo nepodceňovať?

9:07 18.01.2024Tlačové správy

Nervová sústava je možno tou vôbec najdôležitejšou časťou nášho tela.

Aké typy kabeliek vám zaručene nesmú chýbať v šatníku?

Aké typy kabeliek vám zaručene nesmú chýbať v šatníku?

15:30 20.12.2023Tlačové správy

V dnešnej dobe nie je šatník kompletný bez niekoľkých štýlových kabeliek, ktoré nielen dopĺňajú váš outfit, ale tiež vám uľahčujú každodenný život.

Ako kúpiť perfektné gumáky pre deti? Pozrite si niekoľko užitočných tipov!

Ako kúpiť perfektné gumáky pre deti? Pozrite si niekoľko užitočných tipov!

16:19 19.12.2023Tlačové správy

Mláky, voda, blato – ktoré dieťa by tomu odolalo? Na bezstarostne strávené chvíle vonku aj počas nepriaznivého počasia sú nevyhnutnou výbavou gumáky.

Ste naozajstným milovníkom kávy? Neváhajte a spoznajte 5 najdrahších káv sveta

Ste naozajstným milovníkom kávy? Neváhajte a spoznajte 5 najdrahších káv sveta

9:05 13.12.2023Tlačové správy

Tie najkvalitnejšie kávy sveta nevynikajú len svojou chuťou ale aj vyššou cenou. Každá z nich ponúka naozaj nezameniteľný zážitok pre milovníkov kávy.