Amerika vyslala bombardéry do Východočínskeho mora
- 21:35 26.11.2013
- WASHINGTON

Vojenské letectvo USA vyslalo dva bombardéry typu B-52 do časti Východočínskeho mora, kde sa v poslednom období stupňuje územný spor medzi Japonskom a Čínou.
Hovorca ministerstva obrany USA Steven Warren však prelet bombardérov bez výzbroje označil za súčasť "dlhodobo plánovaného výcviku". Východiskovým i cieľovým bodom bola základňa na Guame, pričom sa lietadlá podľa Warrena v čínskej zóne nachádzali "menej ako hodinu".
Predmetom sporu medzi Japonskom a Čínou je oblasť okolo neobývaného súostrovia, ktoré Tokio považuje za súčasť svojho územia. Napätie sa začalo stupňovať v polovici minulého roka, keď do priľahlých vôd opakovane vstúpili čínske lode. Japonský premiér Šinzó Abe dokonca v apríli varoval, že jeho krajina je pripravená "vyhnať silou" akékoľvek čínske plavidlo, ktoré pri súostroví známom ako Senkaku či Tiao-jü zakotví.
Obnovenie sporu starého niekoľko storočí vyvolalo zistenie, že v okolitých vodách sa nachádzajú významné náleziská zemného plynu a ropy. Podľa nových pravidiel zavedených cez víkend Pekingom sa musia posádky lietadiel vstupujúcich do priestoru ohlasovať čínskemu riadiacemu stredisku.

Zelenskyj v Prahe: Česko robí všetko pre to, aby zastavilo ruskú agresiu
Český prezident Petr Pavel s manželkou Evou v nedeľu privítali na Pražskom hrade ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho manželku Olenu.

Pellegrini navštívil Taliansko a uctil si pamiatku Štefánika
Prezident SR Peter Pellegrini v nedeľu navštívil talianske letisko Campoformido, odkiaľ generál M. R. Štefánik 4. mája 1919 vzlietol na svoj posledný let do vlasti.

Trump: Nie som si istý, či všetci ľudia v USA majú právo na riadne súdne procesy
Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre televíziu NBC News povedal, že si nie je istý, či majú všetci ľudia v Spojených štátoch nárok na riadny súdny proces zaručený ústavou krajiny.

Pavel prijal Zelenského, do Česka pricestoval s manželkou
Český prezident Petr Pavel v nedeľu popoludní prijal na Pražskom hrade ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho manželku Olenu.

Dvaja muži spadli z člnu do rieky, jedného našli mŕtveho
Muži s člnom narazili do zakotvenej lode, jedného z nich našli mŕtveho.