Tento zvuk počas spánku značí samé problémy

Ak je pre vás zaspávanie čoraz ťažšie a navyše ho komplikuje opakujúci sa zvuk, majte sa na pozore.
Stres, zdravie aj ťaživé myšlienky dokážu skomplikovať proces zaspávania, a tým aj zhoršiť kvalitu spánku. Veci neprospieva ani otravný zvuk, ktorý zvykne trápiť niektorých z nás.
Ide o zvuk tlkotu vlastného srdca, ktorý počujeme, keď si ľahneme. Netýka sa to však každého – ak je dostatočne silný, s vysokou pravdepodobnosťou svedčí o palpitáciách (búšení) srdca, ktoré sú obvykle rýchlejšie a je možné ich pociťovať v krku a hrudníku.
Palpitácie si najčastejšie všímame počas noci alebo odpočinku, keď ich neprerušujú zvuky okolia alebo fyzická aktivita. Napriek tomu, že nie sú príjemné, len zriedka ich možno považovať za nebezpečné.
K najčastejším príčinám rýchleho búšenia srdca patrí dehydratácia, nadmerná konzumácia alkoholu, soli, tuku alebo cukru, či dokonca hormonálne zmeny počas tehotenstva a menopauzy.
V ojedinelých prípadoch sú palpitácie známkou jedného z týchto vážnejších zdravotných problémov:
1. Choré srdce
Ak ich sprevádzajú ťažkosti s dýchaním, bolesť na hrudi alebo malátnosť, môže ísť o ochorenie srdca.
V prípade, že sa palpitácie vyskytujú bez týchto príznakov, môžu indikovať kardiomyopatiu, zápal srdcového svalu alebo ochorenie chlopní. V každom prípade treba vyhľadať odbornú lekársku pomoc.
2. Anémia
Anemici majú prirodzene nižšiu hladinu železa a hemoglobínu v krvi. Keďže hemoglobín prispieva k transportu kyslíka do celého tela, jeho nedostatok spôsobuje nadmernú záťaž srdcového svalu, čo vedie k palpitáciám a postupnému oslabovaniu srdca.
3. Problémy so štítnou žľazou
Palpitácie môžu postihnúť tých s oslabenou, ale aj nadmernou funkciou štítnej žľazy. V prvom prípade sa dostavuje aj priberanie, vysychanie pokožky, štiepenie nechtov a bolesti svalov. Pri nadmernej funkcii štítnej žľazy sa zas stretáme s úzkosťou, nespavosťou, hnačkou a inými.
4. Nízky alebo vysoký tlak
Príliš nízky aj vysoký krvný tlak núti srdce k nadmernej práci, čo môže viesť aj k zrýchlenému búšeniu.
5. Nízka hladina cukru
Hypoglykémia, alebo nízka hladina cukru v krvi, môže spôsobiť palpitácie, a je riziková najmä u cukrovkárov. K jej ďalším príznakom patrí malátnosť, hlad, smäd, potenie a trasenie alebo šteklenie pier.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.