Víťazstvo Kotlebu je hanbou najmä Smeru, hodnotí politológ

Politológ Abrahám pripomína, že Slovensko sa stalo ďalšou krajinou Únie, ktorá zvolila extrémistu. Sedemdesiattisíc ľudí odovzdalo hlas Kotlebovi, lebo im hovoril z duše.
Víťazstvo kandidáta Ľudovej strany Naše Slovensko Mariana Kotlebu vo voľbách predsedu Banskobystrického kraja je podľa politológa Samuela Abraháma výsledkom a hanbou súčasnej politickej garnitúry, ako aj tých garnitúr, ktoré tu boli za ostatných 24 rokov od nežnej revolúcie.
"Veľkú mieru nesú všetky politické garnitúry, predovšetkým tá dnešná, teda Smer-SD, ktorá sa ani v náznaku nesnažila riešiť rómsku otázku," uviedol rektor Bratislavskej medzinárodnej školy liberálnych štúdií Abrahám.
Upozornil, že Smer nominoval ako kandidáta na predsedu BSSK Vladimíra Maňku, teda človeka, ktorý je zároveň europoslancom a má veľmi ďaleko k svojmu VÚC.
"Tých 70-tisíc ľudí, ktorí hlasovali za Kotlebu, to neurobilo ako protesthlas, ale ako reakciu na reči extrémistu a populistu, ktorý im hovorí z duše. To ani pán Maňka, ani žiadny iný politik nebol schopný urobiť," poznamenal politológ.
Politológ Abrahám pripomína, že Slovensko sa stalo ďalšou krajinou EÚ, ktorá zvolila podľa jeho slov extrémistu. "Musíme veriť, že politická garnitúra, ale aj celá spoločnosť bude vnímať rómsku otázku ako výzvu - ako niečo, čo sa dá riešiť a z čoho môžeme profitovať všetci a tým vyraziť tromf pánovi Kotlebovi. Ak by som mal byť cynický, Slovensko Kotlebu potrebovalo," dodal Abrahám.
Podľa jeho názoru by kandidát podobný Kotlebovi získal aj na východe Slovenska veľa hlasov. "Pre nás všetkých je teraz výzvou, či sa bude politická garnitúra a spoločnosť venovať len pánovi Kotlebovi a jeho uniforme, alebo naozaj tomu, na čo poukazuje a čo by sa riešiť malo," tvrdí politológ.
Abrahám hovorí, že jedno je isté - Európska únia už poslala obrovské množstvo peňazí a tie skončili všade, len nie medzi Rómami. "EÚ bude určite ochotná pomôcť znova, pretože ak tie státisíce mladých Rómov získajú vzdelanie a stanú sa súčasťou spoločnosti tak, že ich nebude odcudzovať, ale akceptovať, tak žiadny Kotleba nebude na Slovensku mať šancu. Je to liek Kotlebom, závisí na nás, či zaberie," hovorí Abrahám.
Demokratická spoločnosť podľa neho dokáže Kotlebu zvládnuť. Musí však najskôr zvládnuť samú seba. "Doteraz však často slovenská spoločnosť akoby nechápala zodpovednosť, ktorú demokracia a sloboda vyžaduje," uzavrel politológ Abrahám.

Ministerstvo zdravotníctva spustilo bezplatnú Národnú linku na podporu duševného zdravia
Ministerstvo zdravotníctva SR od 1. mája oficiálne spustilo Národnú linku na podporu duševného zdravia, ktorá poskytuje bezplatné dištančné psychologické poradenstvo.

Polícia zaistila viac ako deväť kíl kokaínu v hodnote vyše jedného milióna eur
Polícia koncom minulého týždňa na hraničnom priechode Jarovce - Kittsee zaistila viac ako deväť kilogramov kokaínu v hodnote vyše jedného milióna eur.

M. Šutaj Eštok: Ak by médiá presunuli diskusie na iný deň, budem to rešpektovať
Politici by nemuseli Slovensko otravovať hádkami v nedeľu. Myslí si to šéf koaličného Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Prezident sa ešte nerozhodol, či podpíše novelu o neziskových organizáciách
Prezident SR Peter Pellegrini sa ešte nerozhodol, či podpíše novelu zákona o neziskových organizáciách.

Gröhling: Fico chce v strachu obmedzovať politické diskusie
Šéf SaS Branislav Gröhling nesúhlasí s návrhom premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o dohode na zrušení nedeľných politických diskusií.