OĽaNO chce zakázať zlaté padáky v štátnych firmách
- 15:56 22.11.2013
- BRATISLAVA

Zakázať odstupné alebo mimoriadne odmeny pri skončení funkcie pre manažérov v štátnych firmách navrhujú v zákone o výbere a odmeňovaní zástupcov štátu v orgánoch spoločností s majetkovou účasťou štátu poslanci za OĽaNO Miroslav Kadúc a Igor Hraško.
"Cieľom návrhu zákona je vytvoriť komplexný a systematický zákonný rámec, ktorý by reguloval výber a následné odmeňovanie zástupcov štátu v orgánoch spoločností s majetkovou účasťou štátu," vysvetľujú opoziční poslanci.
Zástupcom štátu návrh zakazuje kumulatívne poberanie odmien za výkon viacerých funkcií. Vychádza z pravidla "jeden krát a dosť", odmenu umožňuje poberať len za funkciu, ktorú zástupca štátu začal vykonávať ako prvú. Manažéri teda budú môcť naďalej pôsobiť vo viacerých štátnych spoločnostiach, všetky ďalšie funkcie by ale vykonávali zadarmo. Za absencie na zasadnutiach orgánov spoločností navrhujú Kadúc a Hraško udeľovať zástupcom štátu sankcie.
Požiadavka päťročnej odbornej praxe
"Hlavným dôvodom prijatia predloženého návrhu zákona je celospoločenská situácia - v čase ekonomickej krízy je spoločnosť opakovane traumatizovaná správami o vysokých odmenách, poprípade neprimeraných odstupných (tzv. zlaté padáky) pre osoby, ktoré vykonávajú funkcie v spoločnostiach s majetkovou účasťou štátu," argumentujú poslanci obyčajných ľudí.
Do funkcií vo firmách kontrolovaných štátom by sa podľa zákona mali vyberať ľudia výhradne transparentným výberovým procesom. "Dôležitým prvkom výberového procesu je možnosť neustálej kontroly zo strany verejnosti - zverejnenie výzvy na prihlásenie sa do výberu, zverejnenie prihlášky a dokladov kandidáta, verejné vypočutie prihlásených kandidátov, zverejnenie konečného návrhu na voľbu," približujú Kadúc a Hraško. Pre charakter úloh, ktoré vykonávajú členovia dozorných rád, stanovuje návrh na tieto osoby nižšie kritériá než na štatutárnych predstaviteľov spoločností. Rozdiel sa prejavuje hlavne v požiadavke päťročnej odbornej praxe a požiadavke predložiť projekt – tieto podmienky u členov dozorných rád cielene chýbajú.
Princíp motivácie
Zástupcovia štátu by mali byť odmeňovaní podľa zásad legality, hospodárnosti, efektívnosti, účelnosti a transparentnosti. Odmeny by mali sčasti odzrkadľovať ekonomickú kondíciu spoločnosti. "Zákon je teda postavený hlavne na princípe motivácie - ak bude spoločnosť dosahovať dobré ekonomické čísla, t.j. zisk, vysoký ročný obrat, bude z toho profitovať nielen štát, ale aj daní zástupcovia štátu - predstavitelia spoločnosti s majetkovou účasťou štátu," uzatvárajú obyčajní.
Parlament sa bude zákonom zaoberať na novembrovej schôdzi. Ak by ho poslanci definitívne schválili, nové pravidlá by mali nadobudnúť účinnosť od 1. júla 2014.

Krátky vyzýva Tarabu, aby zverejnil podklady k posudzovaniu vplyvov baterkárne
Taraba v minulosti priznal, že dokumentácia projektu vykazuje nízku kvalitu.

Europoslanci z PS vyzvali inštitúcie EÚ vyšetriť zneužívanie fondov na Slovensku
Yar sa v súvislosti s touto témou v pondelok prihlásila do rozpravy v pléne europarlamentu, aby situáciu predostrela ostatným členom zákonodarného zboru EÚ.

Odborári prídu v rámci druhého konsolidačného balíka s vlastnými opatreniami
Vláda zapojila do prípravy druhého konsolidačného balíka na budúci rok aj odborárov, ktorí majú prísť s vlastnými opatreniami.

Analytik: Efekt Trumpových ciel už vidieť aj na číslach k HDP
Hospodársky rast eurozóny v úvode tohto roka priniesol pozitívne čísla, keď bol o niečo vyšší, než očakával trh.

ZMOS: Štátni zamestnanci by mohli jednorazovú odmenu dostať vo výplate za máj
Zamestnanci verejnej správy by jednorazovú odmenu vo výške 800 eur mohli dosť vo výplate za mesiac máj.