Všimli ste si tento príznak na nohách? Pozor, môže ísť o dôležitý signál organizmu!

Po dlhšom státí by sa vám nemalo stať, že vaše nohy zmenia farbu. Všimli ste si napriek tomu toto varovanie? Zistite, čo sa vám telo snaží povedať.
Covid-19 zatiaľ rozhodne nemôžeme označiť za hudbu minulosti. Hoci toto vírusové ochorenie už u väčšiny pacientov neprebieha tak drasticky ako v prvotných vývojových štádiách, hrozbou naďalej ostáva postcovidový syndróm, alebo dlhý covid, ktorého príznaky pretrvávajú aj po odznení kritickej fázy.
K najčastejším príznakom dlhého covidu patrí únava, dýchavičnosť, bolesť hrudníka či problémy so spánkom. Dodnes nevieme presne určiť celkový dopad tohto syndrómu na jednotlivé orgány tela, no zdá sa, že má dosah na väčšinu organizmu.
K radu dnes už známych príznakov sa najnovšie pripísal aj jeden ďalší, ktorý postihuje dolné končatiny. S týmto zistením vyrukoval vedecký časopis Lancet.
Podľa vedcov u pacientov, ktorí trpia postcovidovým syndrómom, často dochádza k zmodraniu nôh po niekoľkých minútach státia. Nezvyčajný príznak prvýkrát bližšie popísali u 33-ročného muža, ktorému v dolných končatinách diagnostikovali akrocyanózu, teda modrasté sfarbenie pokožky.
Po minúte státia na nohách pacientovi najprv očerveneli nohy, neskôr postupne zmenili farbu na modrú, pričom uňho takisto došlo k zvýrazneniu žíl pod pokožkou nôh.
Po desiatich minútach sa pacient s modrými nohami sťažoval na ťažký, svrbivý pocit v dolných končatinách.
Podľa vedcov zmena sfarbenia nie je trvalá a po asi dvojminútovom odpočinku sa vracia nazad do normálu.
Pacient v štúdii uviedol, že prvýkrát sa stretol s týmto javom po tom, ako sa nakazil ochorením covid-19. Okrem akrocyanózy mu lekári diagnostikovali syndróm posturálnej tachykardie (PoTS), pri ktorom dochádza k zrýchlenému búšeniu srdca pri státí na nohách.
„Ide o mimoriadny prípad akrocyanózy u pacienta, ktorý sa s ňou pred infekciou covid-19 nestretol,“ podotýka autor štúdie Manoj Sivan z Univerzity v Leeds (Veľká Británia).
„Pacienti s týmto príznakom si nemusia byť vedomí toho, že ide o následok dlhého covidu a dysautonómie a môžu podľahnúť znepokojeniu,“ pokračuje Sivan. „Podobne ani ošetrovatelia nemusia vedieť o spojení medzi týmito dvoma diagnózami.“
Sivan dodáva, že cieľom výskumu je šíriť povedomie o tomto menej známom príznaku postcovidového syndrómu. „Musíme zabezpečiť širšie povedomie o dysautonómii pri dlhom covide, aby ošetrovatelia mali dostatok prostriedkov na liečbu pacientov.“

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.