Krátke spánky počas dňa prispievajú k zdravšiemu mozgu v starobe, tvrdí nová štúdia

Vedci zistili, že krátke spánky počas dňa môžu oddialiť atrofiu mozgu, ku ktorej dochádza v starobe a pri neurodegeneratívnych ochoreniach.
Vyplýva to zo štúdie uverejnenej v časopise Sleep Journal, na ktorej spolupracovali výskumníci z Londýna a Uruguaja. V utorok to uviedol denník The Guardian, informuje TASR.
Predchádzajúce štúdie z minulosti naznačovali, že dlhšie epizódy spánku počas dňa by mohli byť jedným z prvotných príznakov Alzheimerovej choroby. Najnovšie zistenia vedcov však dokazujú, že krátke zdriemnutia dokážu zlepšiť schopnosť ľudí učiť sa nové veci a chrániť mozog pred atrofiou, čiže „scvrkávaním“.
Tento proces sa prirodzene objavuje s postupným starnutím, no u ľudí trpiacich neurodegeneratívnymi ochoreniami či kognitívnymi ťažkosťami k nemu dochádza rýchlejšie. Niektorí vedci okrem toho dodávajú, že vznik týchto ochorení by mohol súvisieť s problémami so spánkom.
„Našli sme prepojenie medzi pravidelnými krátkymi dobami spánku počas dňa a zväčšenou mozgovou kapacitou, čo by mohlo byť dôkazom, že driemanie poskytuje určitú ochranu pred neurodegeneratívnymi procesmi, lebo kompenzuje nedostatočný (nočný) spánok,“ povedali bádatelia.
Vedci v rámci štúdie skúmali viac ako 35.000 ľudí a snažili sa zistiť, či je určitá kombinácia genetických variantov, spôsobujúca predispozíciu na pravidelné denné zdriemnutia, prepojená aj s mozgovou kapacitou, kognitívnymi schopnosťami a ďalšími znakmi zdravého mozgu. Nie je jasné, či majú krátke spánkové epizódy počas dňa rovnaké benefity aj pre ľudí bez uvedenej genetickej predispozície, ktorú má najmenej jedno percento populácie.
Spánok kratší ako 30 minút teda môže byť prospešný a slúžiť ako prevencia demencie či iných ochorení. Vedci v tejto súvislosti zdôraznili, že spánkové návyky sú vo všeobecnosti dôležitým faktorom zdravo sa vyvíjajúceho mozgu.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.