Žiak v základnej škole v bosnianskom meste Lukavac postrelil učiteľa do krku
- 13:47 14.06.2023
- Sarajevo

Žiak v tínedžerskom veku v stredu postrelil učiteľa v základnej škole v meste Lukavac na severovýchode Bosny a Hercegoviny. Maloletého útočníka zadržala polícia, informuje TASR podľa tlačovej agentúry AFP.
„Toto dieťa, ktoré nemá ani 14 rokov, je pod dohľadom v priestoroch policajného oddelenia v Lukavci, pričom strelné zbrane a ďalšie predmety budú zaistené až do začiatku vyšetrovania,“ uviedlo ministerstvo vnútra Tuzlanského kantónu.
Miestne médiá útočníka opísali ako bývalého žiaka, ktorý nedávno prestúpil do inej školy. Zranený učiteľ bol zároveň zástupca riaditeľa školy. Podľa vyhlásenia nemocnice v neďalekom meste Tuzla má „strelné zranenia krku“. „Pacient bol intubovaný a je práve operovaný,“ uviedlo Univerzitné klinické centrum v Tuzle.
Privođenje mladića osumnjičenog za pucnjavu u školi u Lukavcu. https://t.co/qc9yfUgrsS pic.twitter.com/xQ8utyFB3V
— TV N1 Sarajevo (@N1infoSA) June 14, 2023
Bosna a Hercegovina v 90. rokoch prežila krutú občiansku vojnu s približne 100.000 obeťami a podľa výskumnej skupiny Small Arms Survey vlastní strelnú zbraň 31 percent jej občanov.
Zhruba pred mesiacom 13-ročný chlapec v základnej škole v Belehrade, hlavnom meste susedného Srbska, zastrelil desať ľudí vrátane deviatich spolužiakov.
Páchateľa streľby zatkli a umiestnili do psychiatrickej liečebne pre mladistvých, pretože vzhľadom na vek nie je trestne zodpovedný. Jeho otec je vo väzbe.
Iba deň po streľbe v belehradskej škole 21-ročný strelec v dvoch dedinách pri meste Mladenovac zabil osem ľudí a zranil ďalších 14. Muža, ktorý sa k činu priznal, stíhajú väzobne.
V súvislosti s týmito masovými streľbami sa v Srbsku začala kampaň za dobrovoľné odovzdanie nezákonne držaných zbraní a munície.

Prvé kolo prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov vyhral Simion
V prvom kole opakovaných prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov zvíťazil krajne pravicový kandidát George Simion so ziskom približne 30 percent hlasov.

Na Českej diaľnici zvýšia rýchlostný limit
Diaľnica sa pripravuje na zavedenie nového rýchlostného limitu.

Zelenskyj v Prahe: Česko robí všetko pre to, aby zastavilo ruskú agresiu
Český prezident Petr Pavel s manželkou Evou v nedeľu privítali na Pražskom hrade ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho manželku Olenu.

Pellegrini navštívil Taliansko a uctil si pamiatku Štefánika
Prezident SR Peter Pellegrini v nedeľu navštívil talianske letisko Campoformido, odkiaľ generál M. R. Štefánik 4. mája 1919 vzlietol na svoj posledný let do vlasti.

Trump: Nie som si istý, či všetci ľudia v USA majú právo na riadne súdne procesy
Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre televíziu NBC News povedal, že si nie je istý, či majú všetci ľudia v Spojených štátoch nárok na riadny súdny proces zaručený ústavou krajiny.