7 jedál, z ktorých najrýchlejšie starne mozog: Druhý bod vás prekvapí!

Príznaky starnutia mozgu, ako je mozgová hmla a zabúdanie, sa neraz spájajú s nevhodnou stravou. Ktoré jedlá k nim najviac prispievajú?
Strava má zásadný vplyv na to, ako sa cítime a aké kvalitné je naše zdravie. Málokto si však uvedomuje, akou veľkou mierou sa podieľa aj na fungovaní mozgu.
Podľa americkej neurologičky Emily McDonaldovej existuje hneď niekoľko jedál, ktoré výrazne prispievajú k „starnutiu“ mozgu a príznakom, ktoré sa s ním spájajú, ako je mozgová hmla a zabúdanie.
„S kognitívnym starnutím sa spájajú najmä spracované jedlá,“ tvrdí McDonaldová pre britský portál Express. „O prepojení čriev a mozgu nemožno pochybovať,“ dodáva.
Najznámejšie druhy spracovaných jedál:
- raňajkové cereálie
- syr
- chlieb
- slané chuťovky, napríklad čipsy, pagáče a jednohubky
- mäsové výrobky, ako je slanina, klobása, šunka, saláma a paté
- mrazené a hotové jedlá
- koláče a sušienky
Nespočetné množstvo štúdií spája tento typ stravy takisto so vznikom niektorých druhov rakoviny, ochorení srdca a ciev a cukrovky.
Namiesto spracovaných jedál by sme podľa McDonaldovej mali uprednostniť čerstvé výrobky a zdravé tuky, ktoré mozgu prospievajú.
Potraviny prospešné pre mozog:
- celozrnné potraviny
- ovocie a zelenina
- chudé mäso
- ryby
- vajcia
- strukoviny, orechy a semiačka
Mozog a mobilné telefóny
K starnutiu mozgu prispievajú aj ďalšie externé faktory, vrátane mobilných telefónov. Podľa neurologičky by sme po mobile nemali siahať hneď po prebudení, ale najprv počkať aspoň 20 minút.
„Mozog sa prepína zo spánku do prebúdzania,“ tvrdí McDonaldová. „V tejto fáze sa nechá ľahko ovplyvniť.“
„Ľudia si často čítajú stresujúce veci, čo vedie k zvýšenému stresu. Je však veľmi dôležité premýšľať nad tým, akú myšlienku si osvojíte,“ pokračuje odborníčka, podľa ktorej prezeranie sociálnych sietí a správ vedie k narušeniu hladiny dopamínu a následnému nutkaniu opakovane siahať po mobile.
„Ja sa prebúdzam počúvaním alebo vyslovovaním pozitívnych viet. Na mobile si zapínam letový režim. Prvých 20 až 30 minút by ste sa naň vôbec nemali pozerať,“ radí McDonaldová. Podobnú rutinu sa podľa nej oplatí dodržiavať aj večer pred spaním.
Meditácia
Meditácia mozgu rovnako prospieva, a to najmä ráno. Táto činnosť podporuje sústredenie počas dňa a tvorbu nových buniek v hipokampe, ktorý má na starosti učenie a pamäť. „Meditácia udržiava mozog v dobrej kondícii,“ dodáva McDonaldová.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.