Najčastejší spúšťač tinitu? Toto tvrdí až tretina tých, ktorým nepríjemne píska v ušiach

Pri pískaní v ušiach je už neskoro myslieť na prevenciu. Toto označuje za najčastejší spúšťač až tretina pacientov s tinitom.
Britská prieskumná agentúra OnePoll podnikla prieskum, v rámci ktorého občanom poskytla aj niekoľko tipov, ako si chrániť zdravie sluchu. Lekári totiž odhadujú, že až tretina všetkých Britov sa počas života stretne s tinitom.
Britská Národná zdravotnícka služba (NHS) rozumie pod pojmom tinitus počutie zvukov, ktoré nemajú pôvod v okolitom svete, ale vnútri tela. Často sa označuje ako „zvonenie v ušiach“, hoci zvuk môže mať aj podobu, bzučania, hučania, vŕzgania, syčania či pískania.
Prieskum na vzorke 1000 respondentov vo veku nad 40 rokov, ktorí trpia poruchami sluchu, ukázal, že 82 percent z nich priznáva, že v mladom veku považovali bezchybný sluch za samozrejmosť. 48 percent z nich si želá, aby sa mohli vrátiť späť v čase a lepšie si chrániť uši.
Viac ako tretina opýtaných (35 percent) považuje za príčinu zhoršeného sluchu počúvanie hlasnej hudby. 22 percent tvrdí, že im uškodili časté návštevy koncertov a festivalov. 6 z 10 ľudí si dokonca pamätá na konkrétne prípady, keď im zvonilo v ušiach priamo po koncerte, čo je jeden z varovných znakov začínajúceho tinitu.
„Pred návštevou hlasných priestranstiev by ste vždy mali prijať potrebné opatrenia na ochranu sluchu,“ podotýka vedúci audiológ spoločnosti Specsavers Gordon Harrison v rozhovore pre magazín Daily Star.
„Počúvanie hlasných zvukov bez vhodnej ochrany môže viesť k dlhodobému poškodeniu sluchu – najmä v prípade mladších dospelých a detí, čo sú skupiny s najvyššou citlivosťou na zvuk,“ pripomína Harrison.
Odborník radí používať chrániče sluchu a štuple do uší a v hlasnom prostredí alebo pri počúvaní hlasnej hudby dodržiavať pravidelné prestávky. „Vyhnite sa státiu priamo pred reproduktormi a k noseniu slúchadiel pristupujte opatrne,“ pokračuje Harrison. Hudbu by sme cez slúchadlá podľa neho nikdy nemali počúvať hlasnejšie ako pri 60 percentnej hlasitosti.
Prieskum ďalej informuje, že 38 percent z tých, ktorí trpia poruchami sluchu, považuje vyšší vek za jeden z prispievajúcich faktorov, pričom 29 percent ľudí tvrdí, že k zhoršeniu sluchu u nich došlo následkom nahromadeného ušného mazu alebo infekcie. Ďalších 29 percent pripisuje oslabenie sluchu práci v hlučnom prostredí, ako je továreň, nočný klub alebo stavba.
Až 51 percent z pacientov z tinitom označuje svoj stav za závažný, z čoho 27 percent pociťuje problémy na dennej báze. 44 percent respondentov udáva ťažkosti so sústredením, 42 percent kvôli tomu nemôže spávať a 30 percentám sa nedá počúvať hudba.
Caroline Savageová, poverená vedením neziskovej organizácie Tinnitus UK, v rámci Týždňa tinitu pripomína, že hluk je najväčším rizikovým faktorom porúch sluchu, ktorému sa dá vyhnúť.
„Ak sa čo i len pár minút venujete niečomu hlučnému, použite chrániče sluchu,“ radí Savageová. „Vďaka nim môžete pokračovať v obľúbenej činnosti, či už ide o domáce práce, tanec, jazdu na motorke či hudbu.“
Savageová sa so svojou organizáciou snaží začleniť ochranu sluchu do bežnej rutiny ľudí, podobne ako zapínanie pásov v aute a nanášanie ochranného krému pri opaľovaní.
62 percent z opýtaných pacientov sa obáva, že tinitus v budúcnosti postihne zdravie ich detí, kvôli čomu im často pripomínajú dôležitosť ochrany sluchu. Vyše polovica (53 percent) deťom vysvetľuje, aké ťažkosti so sebou prináša tinitus, 47 percent im hovorí o limitoch hlasitosti pri počúvaní hudby a 31 percent rodičov deťom prikazuje, aby stíšili hlasitosť pri pozeraní televízie a počúvaní hudby. Každý piaty rodič však dodáva, že dieťa jeho varovania a príkazy nepočúva.
„Radi vidíme, že rodičia poučujú deti o ťažkostiach so sluchom a potenciálnych rizikách hlasných zvukov, ako je hudba na koncerte, hudba zo slúchadiel alebo hlučné pracovné prostredie,“ priznáva Harrison.
„Sluch je neuveriteľne dôležitý a prináša nám veľa radosti najmä pri počúvaní hudby – ale musíme k nemu pristupovať opatrne, aby sme ho chránili,“ dodáva Harrison.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.