Deti takýchto rodičov majú kratší život

Ak sa rodičia správajú takýmto spôsobom, ich deti majú tendenciu žiť kratšie, tvrdí najnovšia štúdia.
Každý vychováva svoje deti iným spôsobom. Kým niektorí rodičia ponechávajú deťom absolútnu voľnosť, tí ďalší im nedovolia bez dozoru takmer nič. A to sú len dva krajné typy, medzi ktorými je množstvo rôzne zmýšľajúcich rodičov. Nová štúdia sa zaoberala vplyvom tzv. helikoptérových rodičov na ich deti.
Helikoptérový rodič
Pojem helikoptérový rodič prvýkrát použil v roku 1969 Dr. Haim Ginott v knihe Medzi rodičmi a tínedžermi. Ide o príliš ochranárskych rodičov, ktorý sa akoby nad deťmi neustále vznášali ako helikoptéra.
Podľa Carolyn Daitch, Ph.D., riaditeľky Centra pre liečbu úzkostných porúch neďaleko Detroitu sa tento pojem vzťahuje na rodičov, ktorý sa príliš zameriavajú na svoje deti. „Obyčajne berú príliš veľkú zodpovednosť za skúsenosti svojich detí a najmä za ich úspechy či neúspechy,” povedala pre portál Parents.
Prílišná ochrana vplýva na dĺžku života
Podľa novej štúdie deti s nadmerne ochranárskymi rodičmi žijú kratšie. Muži, ktorí nemali v dospievaní možnosť byť samostatní, čelia podľa analýzy údajov English Longitudinal Study of Aging o 12 % vyššiemu riziku úmrtia pred osemdesiatkou. Podľa ďalšej štúdie ženy s nadmerne ochranárskym otcom majú riziko úmrtia pred 80 rokmi vyššie o 22 %.
Výskumníci analyzovali údaje od 941 účastníkov vekovej štúdie. 445 žien a 496 mužov sa narodilo v 50. alebo 60. rokoch 20. storočia a zomrelo v rokoch 2007 až 2018. Výskumníci skúmali odpovede účastníkov z dotazníka, ktorý sa venoval štruktúre rodiny, práci vedúceho domácnosti a vzťahu, ktorý zdieľali so svojimi rodičmi v detstve, píše portál New York Post.
Spoluautor štúdie Tiago da Silva Alexandre, profesor gerontológie na Federálnej univerzite v São Carlos, povedal, že tým najzaujímavejším ne tejto štúdii je fakt, že v číslach ukázali to, o čom sa v rámci rodičovstva diskutuje už roky. Povedal:
„Starostlivé a láskyplné vzťahy s vaším otcom a matkou počas detstva majú dôsledky na zvyšok vášho života. Najmä naše zistenia ukazujú, ako ovplyvňujú dlhovekosť.“
Deti potrebujú rodičovskú podporu a starostlivosť, no nie dotieranie, ktoré zbavuje dieťa samostatnosti, povedala spoluautorka štúdie Aline Fernanda de Souza Canelada. Hoci to tak nemusí pôsobiť, aj takýto heli, koptérový vzťah je slabý. Dieťa sa rodiča bojí, čo vedie k rôznym problémom vrátane nezdravých návykov.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.