• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 28.9.2023Meniny má Václav
18°Bratislava

Desivá predpoveď umelej inteligencie: Tomuto sa o 10 rokov nevyhneme

  • 19:50 03.02.2023
  • Stanford
Desivá predpoveď umelej inteligencie: Tomuto sa o 10 rokov nevyhneme

Počítačový model dokázal na báze aktuálnych poznatkov predpovedať pravdepodobný vývoj v priebehu nasledovných rokov. Tomuto sa zrejme nevyhneme.

Stanfordova univerzita vynašla nový spôsob, ako využiť umelú inteligenciu pri predpovedaní budúcnosti. Vedci na čele s klimatológom Noahom Diffenbaughom totiž zapojili počítačom vytvorený algoritmus do výpočtu, ktorý na základe aktuálne dostupných informácií odhaduje klimatický vývoj v budúcnosti.

Podľa modelu dôjde k zásadnému zvratu už o necelých 10 rokov. V 30. rokoch 21. storočia má byť totiž ovzdušie na Zemi teplejšie o 1,5 stupňa v porovnaní s obdobím z čias priemyselnej revolúcie.

Nepomôžu ani súčasné snahy o zníženie množstva produkovaných skleníkových plynov, otepleniu sa podľa počítačov tak či tak nevyhneme.

Autori štúdie pritom upozorňujú, že Parížska dohoda z roku 2015, ktorej cieľom bolo obmedziť rast teploty na 1,5 stupňa Celzia, by si mala stanoviť novú métu – obmedziť stúpanie teploty na maximálne 2 stupne, keďže prvotný cieľ sa rozhodne nepodarí splniť. Dvojstupňové oteplenie ovzdušia sa považuje za hranicu, pri ktorej dochádza k výraznému zhoršeniu životných podmienok na planéte.

V súčasnosti čelíme nárastu globálnej teploty o 1,1 stupňa, čo je dosť na to, aby sme už dnes pozorovali početné vlny horúčav, požiarov, záplav a búrok.

Zarážajúca presnosť, desivý odhad

Predpoveď umelej inteligencie nekončí pri roku 2030. Model totiž ďalej ukazuje, že ak sa aj ľudstvu podarí celkom stopnúť produkciu skleníkových plynov do roku 2076, naďalej existuje 50-percentná šanca oteplenia o dva stupne do roku 2054 a pravdepodobnosť 2 ku 3, že k pokoreniu tejto hranice dôjde medzi rokmi 2044 až 2065.

„Vďaka novému systému na predpovedanie vývoja v budúcnosti, ktorý sa opiera o aktuálny klimatický stav, môžeme potvrdiť, že svet čoskoro prekročí hranicu 1,5 stupňa Celzia,“ tvrdí Diffenbaugh vo vyhlásení.

„Náš AI model presvedčivo dokazuje, že došlo k dostatočnému otepleniu na to, aby sa prekročila hranica 2 stupňov Celzia v prípade, že k tvorbe nulových emisií dospejeme až o ďalšie polstoročie.“

(AI je označenie pre umelú inteligenciu, z angl. „Artificial Intelligence“ - pozn. red.)

Na rozdiel od minulých výpočtov, ktoré využívali prediktívne klimatické modely a údaje o svetových emisných povolenkách, sa najnovšia štúdia spolieha na databázu teplotných zmien, ku ktorým došlo v minulosti.

Počítač v týchto údajoch vystopoval opakujúce sa prvky, ktoré potom extrapoloval do budúcnosti. Konkrétne porovnával nedávne teplotné výkyvy vo vybraných lokalitách s referenčnými údajmi z rokov 1951 až 1980.

Aby vedci overili presnosť výpočtového modelu, najprv pomocou neho vypočítali pravdepodobnosť aktuálneho rastu teploty o 1,1 stupňa v porovnaní s obdobím pred priemyselnou revolúciou. Umelá inteligencia pritom dokázala správne určiť, že k tomuto míľniku dôjde v roku 2022.

„Kým sme nevideli výsledok, pristupovali sme k tomu skepticky,“ priznáva Diffenbaugh. „Takáto vysoká presnosť umelej inteligencie však zvyšuje moju dôveru v predpovede budúceho otepľovania.“

Následky, ktoré pocíti celý svet

Predpoveď umelej inteligencie o 1,5-stupňovom oteplení do začiatku 30. rokov sa zhoduje so záverom Medzivládneho výboru pre zmenu klímy (IPCC), podľa ktorého „ústredný odhad prekročenia hranice 1,5°C spadá na začiatok 30. rokov 21. storočia“.

Prekročenie dvoch stupňov v otepľovaní už z globálneho hľadiska predstavuje obrovskú hrozbu. Vedci odhadujú, že pri ňom dôjde k výraznému oslabeniu poľnohospodárskej produkcie, nárastu hladiny morí, kolapsu pozemských ekosystémov, poklesu ekonomík a závažnému poškodeniu ľudského zdravia.

Na to, aby sme sa takémuto scenáru vyhli, by sme museli dosiahnuť nulovú produkciu emisií ešte pred polovicou tohto storočia, čo zatiaľ nie je cieľom ani tých najambicióznejších bojovníkov za zelenšiu budúcnosť.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, pnas.org, sciencealert.com, stanford.edu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Dôkaz o mimozemskom živote sme mali už pred 50 rokmi, tvrdí astronóm. Toto s ním NASA urobila

Dôkaz o mimozemskom živote sme mali už pred 50 rokmi, tvrdí astronóm. Toto s ním NASA urobila

20:33 30.08.2023Veda

Berlínsky astronóm tvrdí, že NASA v rámci programu Viking získala poznatky o živote na planéte Mars. Výskumníci ich však nechtiac znehodnotili.

Indický lunárny rover potvrdil prítomnosť síry a ďalších prvkov na Mesiaci

Indický lunárny rover potvrdil prítomnosť síry a ďalších prvkov na Mesiaci

11:25 30.08.2023Veda

Indický lunárny rover Pragján potvrdil prítomnosť síry na južnom póle Mesiaca.

Prosecco či Cabernet Sauvignon už si možno viac nedáte. Svet príde o tieto vína

Prosecco či Cabernet Sauvignon už si možno viac nedáte. Svet príde o tieto vína

20:17 17.07.2023Veda

Podľa odborníkov sú tieto druhy vína ohrozené.