Fanúšičky manikúry, majte sa na pozore! Tento typ poškodzuje DNA a tvorí mutácie

Starostlivosť o vzhľad nechtov by nemala obchádzať zdravotné riziká. Tento typ manikúry môže v organizme vyvolať nezvratné zmeny.
Gélové nechty sú najmä u nežnejšieho pohlavia obľúbené nielen pre pôsobivý vzhľad, ale aj pre značnú odolnosť a pomerne rýchle zhotovenie. S tým súvisí aj používanie UV lampy, ktorá pomocou diód utvrdzuje lak na nechtoch, čo sa neraz spája s nepríjemným pocitom pálenia.
Práve UV lampa je dôvod, pre ktorý gélovú manikúru nemožno považovať za celkom neškodnú. Experti z Kalifornskej univerzity totiž poukazujú na skutočnosť, že už 20-minútové pôsobenie tohto zariadenia na pokožku môže vyvolať mutácie DNA.
„Marketing nám prezentuje tieto zariadenia ako bezpečné a nedáva dôvod na pochybnosti,“ podotýka bioinžinier a odborník na bunkovú a molekulárnu medicínu Ľudmil Alexandrov. „Ale pokiaľ je nám známe, dodnes ešte nik neskúmal ich vplyv na ľudské bunky na molekulárnej a celistvej úrovni.“
Vedci v rámci štúdie vložili do UV lampy tri druhy buniek – keratinocyty pokožky dospelého človeka, fibroblasty ľudskej predkožky a fibroblasty zárodkov myší. Vzorky v Petriho miskách putovali do lampy, kde boli vystavené UV svetlu po dobu 20 minút. Následne ich na hodinu vybrali a potom na ďalších 20 minút vložili pod diódy.
Ďalšiu Petriho misku s obsahom buniek vedci po dobu troch dní opakovane ukladali pod UV svetlo v 20-minútových intervaloch.
Z výsledkov vyplýva že po 20-minútovom pôsobení ultrafialového svetla z UV lampy dochádza k odumretiu 30 percent z celkového počtu buniek. Najhoršie obišla vzorka opakovane vystavovaná UV svetlu, v ktorej odumrelo až 70 percent buniek.
Ani zvyšné bunky neobišli bez poškodení. Tie, ktoré pokus prežili, podľa vedcov vykazovali známky zmien na mitochondriách a DNA, pričom tieto mutácie sa podobajú na tie, ktoré možno pozorovať u pacientov s rakovinou kože.
„Je možné vyvodiť niekoľko záverov,“ píšu vedci v štúdii. „Po prvé, DNA sa poškodzuje. Takisto vidno, že časť poškodenej DNA sa po čase neopraví, a pri každom použití UV lampy na nechty dochádza k ďalším mutáciám. Okrem toho je zrejmé, že kontakt s UV lampou vedie k mitochondriálnej dysfunkcii, čo môže viesť k ďalším mutáciám.“
Vedci v závere argumentujú, že ich výskum poskytuje silný dôkaz o možnom vplyve opakovaného používania UV lampy na riziko vzniku rakoviny kože. Zariadenie pritom prirovnávajú k soláriám, ktoré fungujú na rovnakom princípe a takisto predstavujú hrozbu.
„Na presnú kvantifikáciu rizika rakoviny pokožky na ruke u ľudí, ktorí pravidelne používajú UV lampy na nechty, sú potrebné ďalšie rozsiahle epidemiologické výskumy,“ dodávajú autori, podľa ktorých môže trvať niekoľko rokov, kým bude zrejmý presný dopad UV lámp na zdravie.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.