Štyri novembrové superpotraviny

November je v plnom prúde a my vám ponúkame niekoľko tipov na potraviny, ktoré práve teraz „fičia“.
Sladké zemiaky
Ďalšia skvelá zelenina. Sladké zemiaky by mali mať svoje zastúpenie v modernej strave. Batáty alebo sladké zemiaky sú výborným zdrojom betakaroténu, draslíka, vitamínov C a B6, ale aj pektínu a ďalších zložiek. Odporúča sa jesť batáty aj so šupkou aby sme z nich získali čo najviac betakaroténu a vlákniny.
Čítajte: Ľuďom chýbajú informácie o výžive, dôležitá je pestrosť stravy
Keďže majú nižší glykemický index, znamená to aj menší vplyv na hladinu cukru v krvi. Vysoký podiel rospustenej vlákniny je tiež plusom batátov.
Brusnice
Brusnice ponúkajú naozaj všestranné použitie. Pečenie, varenie, v müsli, v šalátoch... Každému jedlu dodávajú pikantný nádych. V brusniciach nájdeme veľa antioxidantov. Sú bohaté na vitamín C, fosfor, draslík, mangán či vlákninu. Dajú sa napríklad využiť aj pri liečbe infekcie močových ciest.
Tekvica
Táto zelenina je bohatým zdrojom karotenoidov - silných antioxidantov. V tekvici tiež nájdeme veľa vitamínu C. Táto zelenina pôsobí protizápalovo a pomáha regulovať hladinu cukru v krvi. Pochutnať si môžete napríklad tekvicovou polievkou.
Jablká
V jablkách nájdeme aj účinnú látku pektín, ktorá účinne bojuje proti znižovaniu cholesterolu v krvi, dokáže stabilizovať hladinu cukru. Pektín v jablkách dodáva po zjedení jabĺk pocit plnosti, tým pádom nás aj odrádza od prejedania sa.
Čítajte: Cesnak, úžasný dar prírody, na ktorý zabúdame
Jablká obsahujú aj ďalšiu silnú zložku - kvercetín. Vyskytuje sa najmä v šupke. Ako bolo zistené vedecky, kvercetín ako antioxidant dokáže bojovať napríklad s rakovinou, vysokým krvným tlakom, mozgovými príhodami či ďalšími problémami.
Keď sa pozrieme ešte bližšie na obsah jabĺk, tak tie neobsahujú takmer žiadne bielkoviny, no majú veľký podiel vody. Sú mimoriadne bohaté na vitamíny a stopové prvky. Jablko obsahuje až 30 percent vlákniny. Viac o jablkách čítajte v TOMTO ČLÁNKU.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.