• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.5.2025Meniny má Florián
14°Bratislava

5 dôvodov, prečo si váš pes neustále šúcha zadok po zemi a ako si s tým poradiť

  • 21:51 21.12.2022
  • Bratislava
5 dôvodov, prečo si váš pes neustále šúcha zadok po zemi a ako si s tým poradiť

V prípade, že ide o krátkodobý úkaz, netreba hneď vyvolávať paniku. Kedy si však šúchanie zadku o zem u psa vyžaduje zásah veterinára?

Pri kúpe nového koberca treba počítať s tým, že sa skôr či neskôr stretne so zadkom vášho psa. Chlpatí štvornohí miláčikovia totiž využívajú drsnú textúru na poškriabanie tých telesných partií, na ktoré labkami nedosiahnu, čo obvykle znamená len toľko, že ich svrbí zadok.

V ojedinelých prípadoch šúchanie zadku o zem naznačuje u psa vážnejší problém. Týchto 5 situácií si už môže vyžadovať zásah veterinára.

1. Podráždenie pokožky

Keďže psom po vykonaní veľkej potreby neposlúži toaletný papier tak ako ľuďom, ako rýchle riešenie sa ponúka dlážka alebo kôra stromu. K podráždeniu pokožky v okolí zadku môže dôjsť aj pri strihaní v salóne alebo nedôslednom zmytí šampónu.

Ako si poradiť: Keď uvidíte, že si pes trie zadok o zem, skontrolujte mu ho a odstráňte prípadné nečistoty pomocou navlhčenej utierky.

2. Ochorenie análnych žliaz

V blízkosti análneho otvoru psov možno nájsť dve žľazy o veľkosti bobúľ hrozna, ktoré pokrývajú výkaly zapáchajúcou tekutinou. Tá psom pomáha pri značkovaní teritória. V prípade infekcie alebo upchatia žliaz dochádza k ich opuchu a podráždeniu, na čo môže pes reagovať šúchaním zadku o zem v snahe zmierniť príznaky.

Štúdia z roku 2021 odhaduje, že ochorenie análnych žliaz ročne postihuje 4,4 percenta psov, pričom najčastejšie ide o jedince vo veku viac ako 3 roky a tie s plochou tvárou. Ochorením najčastejšie trpia gavalieršpaniel Kráľ Karol, Španiel Kráľ Karol, kríženec kokeršpaniela a pudla (cockapoo), Bišon Frise a ši-cu.

Ako si poradiť: S vyprázdnením upchatých análnych žliaz vášmu psovi pomôže veterinár alebo psí štylista. Zverolekár okrem toho môže psovi predpísať antibiotiká alebo analgetiká. K ochoreniu zväčša nedochádza často, preto je liečba jednorazová. Vyprázdniť análne žľazy môžete svojmu psovi aj sami, no vždy je lepšie nechať si poradiť od odborníka.

3. Strava

K problémom s análnymi žľazami môže prispievať aj alergia na jedlo, čo má u psa za následok šúchanie zadku po zemi. Tvrdá stolica pri vylučovaní tlačí na análne žľazy, ktoré vylučujú charakteristickú tekutinu. Ak však pes skonzumuje jedlo, ktoré mu v črevách sformuje len riedke výkaly, nedôjde k stimulácii análnych žliaz, ktoré sa následne upchávajú.

Ako si poradiť: Jedným z najrýchlejších riešení je v tomto prípade zmena značky psieho žrádla alebo zmena prísad v potrave, ktorou kŕmite psa. Pomôže aj pridanie tekvice do psieho žrádla, ktorá je prijateľnou zásobárňou vlákniny. Tekvica by však nemala byť umelo spracovaná, pretože môže obsahovať pre psa škodlivé umelé sladidlá.

4. Parazity

Biele nečistoty v tvare semiačok, ktoré je niekedy možné pozorovať v psích výkaloch, v okolí análneho otvoru alebo v pelechu, nie sú nečistoty. V skutočnosti ide o kúsky pásomnice, ktorá napadla tráviaci trakt vášho chlpáča.

K nakazeniu pásomnicou môže u psa dôjsť napríklad po skonzumovaní blchy prenášajúcej vajíčka. Tie sa vyliahnu v črevách psa, kde sa sformujú do drobných segmentov naplnených vajíčkami. Niekedy sa môžu odštiepiť a pri vylučovaní preniknú von z čriev.

Prítomnosť parazitov v črevách psa si okrem šúchania zadku môžete všimnúť aj pomocou ďalších príznakov, ako je lízanie alebo hryzenie zadku, vracanie a chudnutie.

Ako si poradiť: Veterinár od vás bude žiadať vzorku stolice, aby mohol psovi predpísať vhodnú liečbu podľa typu parazitov. Do budúcna nechajte psovi pravidelne odstraňovať vši.

5. Rakovina

V ojedinelých prípadoch môže na análnych žľazách vyrásť nádor, na čo pes reaguje šúchaním zadku po zemi. K ďalším príznakom patrí stolica vo forme mašle, nadmerný príjem tekutín v dôsledku vyššieho množstva vápnika v krvi, častejšie močenie, nadmerná únava a vracanie.

Ako si poradiť: Rakovina análnych žliaz psa patrí k rýchlo sa šíriacim typom onkologických ochorení, preto je potrebná okamžitá reakcia. Veterinár najprv odporučí biopsiu, prípadne röntgenové alebo ultrazvukové vyšetrenie.

Pri včasnej diagnostike sa dá nádor odstrániť chirurgicky, v neskorších štádiách sa odporúča rádioterapia alebo chemoterapia.

Zdroj: Info.sk, DP, insider.com, wiley.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hrozivý nález z Pompejí: Toto našli v jednom z domov

Hrozivý nález z Pompejí: Toto našli v jednom z domov

VČERA - 18:42Zaujímavosti

Rodina, ktorá pri výbuchu sopky zhorela zaživa, sa v posledných chvíľach pokúšala zabrániť tragédii.

Rozhlasová stanica tajne používala moderátorku vytvorenú AI

Rozhlasová stanica tajne používala moderátorku vytvorenú AI

15:34 02.05.2025Zaujímavosti

Austrálska hudobná rozhlasová stanica CADA sa stala terčom kritiky po tom, ako pol roka používala moderátorku vytvorenú umelou inteligenciou bez toho, aby to priznala.

Ako predĺžiť mačke život? 2 kroky, ktoré musíte dodržiavať

Ako predĺžiť mačke život? 2 kroky, ktoré musíte dodržiavať

20:27 01.05.2025Zaujímavosti

Veterinár hovorí o kľúčových krokoch k dlhému a šťastnému životu mačky.

Ovocie v umývačke? Tento trik neoľutujete!

Ovocie v umývačke? Tento trik neoľutujete!

20:03 01.05.2025Zaujímavosti

Ako na efektívnu starostlivosť o umývačku riadu? Pomôže vám aj netradičný trik s ovocím.

Zelenskyj si na pohreb pápeža nevzal oblek, toto je reálny dôvod.

Zelenskyj si na pohreb pápeža nevzal oblek, toto je reálny dôvod.

19:41 01.05.2025Zaujímavosti

Ukrajinský prezident na pohrebe pápeža Františka obišiel protokol. Prečo to spravil?