• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 27.1.2023Meniny má Bohuš
Bratislava

​Na toto miesto vianočný stromček nikdy neklaďte!

  • 15:14 04.12.2022
  • Londýn
​Na toto miesto vianočný stromček nikdy neklaďte!

Ako sa správne starať o vianočný stromček? Jednou zo základných zásad je jeho správne umiestnenie. Len takto vám vydrží počas celých sviatkov.

Ikonický symbol Vianoc, vianočný stromček, si v decembri nachádza svoje miesto v takmer každej domácnosti. Mnohí si vychutnávajú vôňu ihličia v obývačke alebo chodbe, pričom často zabúdajú na to, že živá dekorácia nie je zvyknutá na interiérové podmienky.

Živé stromčeky po zrezaní prechádzajú dramatickou zmenou, keď ich z chladného počasia prenášame do domu alebo bytu. Kľúčom k čo najdlhšej výdrži a len minimálnemu poškodeniu stromčeka je preto správna starostlivosť.

Britský profesionálny záhradník Monty Don pre portál Express uvádza, že výhodou väčšiny druhov živých vianočných stromčekov je skutočnosť, že si ich po Vianociach môžete zasadiť v záhrade.

Čo o vás prezrádza váš vianočný stromček? Zistite to podľa výzdoby

Don radí kúpiť si vianočný stromček s koreňmi aj v prípade, že neskôr neplánujete jeho výsadbu. „Ak môžete, kúpte si stromček s koreňmi, aj keď ho neplánujete sadiť. Umiestnite ho do veľkého kvetináča s pieskom alebo kompostom,“ upresňuje záhradník. Piesok treba po celý čas pobytu stromčeka v interiéri zavlažovať čistou vodou.

Stromčeku by ste podľa Dona mali vyhradiť špecifické miesto, v blízkosti ktorého sa nenachádza radiátor alebo iný zdroj tepla. „Nikdy neumiestňujte vianočný stromček do blízkosti radiátora. Môže totiž kvôli tomu rýchlo opadať.“

Rovnako neklaďte stromček do blízkosti krbu, pretože teplo a sucho z ohňa ho dehydruje, na čo takisto reaguje opadávaním. Uprednostnite radšej chladné a tmavé miesto, väčšine stromčekov nevadí ani prievan.

K ďalším opatreniam, ktoré môžete urobiť, aby ste predĺžili životnosť stromčeka, patrí správny výber svetielok. Voľte LED svetlá, ktoré sa na povrchu príliš nezohrievajú a ich chod je lacnejší, keďže spotrebujú menej elektriny.

Ako zabrániť chradnutiu živého stromčeka: Pomôže lacný trik, stačí jedna prísada

V prípade, že ste si kúpili zrezaný stromček bez koreňov, rozhodne investujte do stojana. „Kúpte si stojan na stromček s miskou na vodu. Vodu pravidelne dopĺňajte, starajte sa oň ako o rezané kvety,“ radí Don.

Častou chybou je orezávanie kôry, aby stromček lepšie pasoval do stojana. Takýto krok však prispieva k rýchlejšiemu vysychaniu, pretože strom vstrebáva vodu jedine cez vrchnú vrstvu dreva umiestnenú tesne pod kôrou.

Správna starostlivosť predĺži život vášho vianočného stromčeka tak, že vám vydrží až do Nového roka. Ak sa potom rozhodnete, že stromček nechcete zasadiť, odstráňte ho v súlade s pokynmi samosprávy. Väčšina miest a obcí zvykne zbierať stromčeky zo sídlisk okolo 6. januára. Stromček môžete aj osekať a vetvy využiť ako tepelnú izoláciu pre rastliny v záhrade.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
9 vecí, ktoré ste o Hitlerovi nevedeli: Rád sa fotil, utrácal či miloval filmy od Disneyho

9 vecí, ktoré ste o Hitlerovi nevedeli: Rád sa fotil, utrácal či miloval filmy od Disneyho

DNES - 18:03Zaujímavosti

Tu je niekoľko zaujímavých faktov o diktátorovi, ktoré ste možno netušili.

Egyptológovia objavili zrejme najstaršiu a najzachovalejšiu múmiu

Egyptológovia objavili zrejme najstaršiu a najzachovalejšiu múmiu

VČERA - 21:56Zaujímavosti

Egyptológovia odkryli neďaleko Káhiry faraónsku hrobku, pričom v nej objavili múmiu, ktorá by mohla byť vôbec najstaršou a najzachovalejšou, aká sa dosiaľ v Egypte našla.

Video: Ženu šokovali zábery z reštaurácie. Zbadala tam svojho mŕtveho muža

Video: Ženu šokovali zábery z reštaurácie. Zbadala tam svojho mŕtveho muža

VČERA - 21:36Zaujímavosti

Na videu z reštaurácie spozorovala svojho muža. V tom čase však už bol mŕtvy.

Okolo Zeme preletí najbližší asteroid vôbec, bude veľký ako dodávka

Okolo Zeme preletí najbližší asteroid vôbec, bude veľký ako dodávka

VČERA - 19:30Zaujímavosti

Okolo Zeme preletí v najbližších hodinách asteroid veľkosti dodávkového automobilu.

Ako pomôcť izbovým rastlinám v zime? Všetky prísady nájdete v kuchyni, nebude vás to stáť ani cent

Ako pomôcť izbovým rastlinám v zime? Všetky prísady nájdete v kuchyni, nebude vás to stáť ani cent

VČERA - 18:43Zaujímavosti

Chladnejšie počasie a nedostatok slnečného svetla v zime môžu byť problémom pre izbové rastliny, pretože sa im v týchto podmienkach veľmi ťažko darí.