Jednoduchý test moču môže odhaliť Alzheimera skôr, ako si príznaky všimnú lekári

Štúdie tvrdia, že jednoduchý test moču môže odhaliť skoré príznaky Alzheimerovej choroby ešte predtým, ako si to všimnú lekári.
Diagnostikovanie Alzheimerovej choroby spočíva v mnohých komplexných testoch a skenovaní, čo znamená, že je veľmi nepravdepodobné, že bude zachytená v ranných štádiách.
Odborníci z univerzity Jiao Tong v Šanghaji v Číne tvrdia, že jednoduchý močový test by mohol zaznamenať pokles mozgových schopností skôr, ako sa príznaky zhoršia.
Tento test funguje na princípe zisťovania vysokých hladín kyseliny metánovej, ktorá je známa aj ako kyselina mravčia. Ide o najjednoduchšiu karboxylovú kyselinu, ktorá je dôležitým medziproduktom v prírodných biochemických dejoch.
Práve o nej zistili vedci, že jej zvýšená prítomnosť je výstrahou pre mozog. Doktor Qihao Guo v časopise Frontiers in Aging Neuroscience uviedol:
„Alzheimerova choroba je nepretržité a skryté chronické ochorenie, čo znamená, že sa môže vyvinúť a trvať mnoho rokov, kým sa objaví zjavné kognitívne poškodenie. Skoré štádiá ochorenia sa vyskytujú pred štádiom nezvratnej demencie, a to je zlaté okno pre intervenciu a liečbu. Preto je u starších ľudí potrebný rozsiahly skríning včasného štádia Alzheimerovej choroby."
Štúdie sa zúčastnilo 574 ľudí rozdelených do piatich skupín podľa funkcie mozgu. Boli rozdelení od normálnej funkcie mozgu až po plne rozvinutú Alzheimerovu chorobu. Na základe toho vedci uvádzajú, že čím bol progres ochorenia vyšší, tým boli aj hladiny kyseliny mravčej v moči vyššie. Detekcia biomarkerov Alzheimerovej choroby v moči je výhodná a nákladovo efektívna.
Na vzorky moču pri skúmaní Alzheimerovej choroby sa podľa sciencedaily.com sústredili aj výskumníci z univerzity v Pensylvánii v roku 2002. Zameriavali sa však na iné zložky moču. Zistili, že test moču môže spoľahlivo odhaliť poškodenie voľnými radikálmi spojené s ľuďmi s miernou kognitívnou poruchou – uznávaným ukazovateľom Alzheimerovej choroby. Test deteguje izoprostány, mastné kyseliny, ktoré vznikajú v dôsledku poškodenia mozgu voľnými radikálmi – poškodenie, ktoré koreluje s klinickou diagnózou Alzheimerovej choroby.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.