NOÚ: Inovatívna génová terapia bude pre onkologických pacientov aj na Slovensku

Národný onkologický ústav (NOÚ) v Bratislave otvorí v septembri certifikované centrum pre inovatívne formy terapie onkologických ochorení.
Slovenskí pacienti v ňom môžu absolvovať CAR-T terapiu, čo dosiaľ mohli len výnimočne v Českej republike. Vyplýva to z vyjadrenia prednostu Kliniky onkohematológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) a NOÚ Ľuboša Drgoňu.
„Slovenskí pacienti si zaslúžia rovnaký štandard liečby, aký môžu dostať v okolitých krajinách. Napriek tomu, že zavádzanie nových, inovatívnych druhov liečby je náročný a nákladný proces, sme veľmi radi, že od tohto roka budeme môcť našim pacientom ponúknuť účinnú CAR-T terapiu aj u nás,“ skonštatoval v rámci šiesteho ročníka projektu Odhaľme rakovinu krvi.
CAR-T terapia je druhom imunoterapie a génovej liečby, ktorá využíva vlastné imunitné bunky pacienta. „Bunky sa po genetickej úprave v laboratóriu vrátia vo forme infúzie späť do tela, kde napádajú nádorové bunky,“ skonštatovala primárka Oddelenia onkohematológie II. na Klinike onkohematológie LF UK a NOÚ Eva Mikušková. Ide podľa nej o prevratnú liečbu.
Prístup k modernej liečbe by mala zlepšiť aj novela zákona o liekoch, podotkol to štátny tajomník rezortu zdravotníctva Robert Babela. „Veríme, že aj vďaka tejto novele zákona budú najnovšie formy liečby onkohematologických ochorení dostupné pre všetkých pacientov, ktorí ju budú potrebovať,“ doplnil.
Pacientska organizácia Lymfoma a Leukémia Slovensko zmeny víta, no upozorňuje na potrebu nastavenia efektívneho systému podávania liečby či jej dlhodobého manažmentu.

Inšpektori našli na trhu nevyhovujúcu potravinu
Štátna veterinárna a potravinová správa upozorňuje na nevyhovujúcu zeleninu.

TEDi sťahuje z predaja nebezpečný produkt. Ak ho máte, musíte ho prestať používať
Výrobok z obľúbeného reťazca môže ohroziť zdravie.

Stavanie mája poznačila tragédia. O život prišiel mladý hasič
Mladý muž zahynul počas prvomájových osláv.

Neznámy páchateľ zneuctil pamätník v Novej Bošáci
Odsúdil to aj minister vnútra SR.

Hladujúce deti bude možné opäť podporiť v zbierke Modrý gombík
Zbierka Modrý gombík má po devätnástykrát pomôcť hladujúcim deťom. Prebiehať bude od 12. do 18. mája. Verejnosť do nej môže prispieť viacerými spôsobmi.