Ruský ekonóm Vjugin: Katastrofa pre ruskú ekonomiku nenastala, sankcie však fungujú
- 13:00 20.09.2022
- Moskva

Západné sankcie síce nespôsobili ruskej ekonomike katastrofu, keďže Moskva našla spôsob, ako ich do určitej miery kompenzovať, svoj efekt však majú.
Ruské hospodárstvo smeruje tento rok k poklesu, zatiaľ čo bez sankcií by mohlo zaznamenať rast až o 6 %. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá uskutočnila rozhovor s ruským ekonómom Olegom Vjuginom.
„Nie je to katastrofa,“ povedal Vjugin, ktorý v minulosti pôsobil ako námestník ministra financií a viceguvernér centrálnej banky. Dodal, že ruskej vláde sa podarilo mnohé sankcie uvalené za útok na Ukrajinu kompenzovať a v porovnaní s očakávaniami sú tak účinné zhruba na 30 až 40 %.
Svoj efekt však majú. „Bez nich by ruská ekonomika mohla zaznamenať rast až o 5 - 6 %,“ povedal Vjugin pre agentúru Reuters. Teraz však namiesto rastu zaznamenala ekonomika pokles o 4 %, takže, ako dodal, sankcie fungujú.
Ruský prezident Vladimir Putin sa usiluje situáciu upokojovať a tvrdí, že ekonomika by mala tento rok klesnúť iba o 2 %. To je optimistickejší scenár než v prípade odhadu ministerstva hospodárstva, ktoré počíta s poklesom hrubého domáceho produktu (HDP) o 3 %.
Prebytok bežného účtu platobnej bilancie Ruska sa za prvých osem mesiacov roka zvýšil viac než trojnásobne na rekordných 183,1 miliardy USD (183,28 miliardy eur), keďže príjmy z exportu prudko vzrástli, zatiaľ čo sankcie výrazne obmedzili dovoz. Centrálna banka však počíta s tým, že za 2. polrok tohto roka prebytok klesne.
Vjugin upozornil, že vyhliadky sú celkovo nepriaznivé, keďže koniec vojnového konfliktu je v nedohľadne. „Čísla (o vývoji ekonomiky) môžu byť rôzne, hlavným výsledkom sankcií však je, že proces hospodárskeho rastu Ruska sa na niekoľko rokov zastavil,“ povedal.
„Dokiaľ sú príjmy z exportu vysoké, ekonomika dostáva výraznú podporu, ak sa však vývoz prudko obmedzí, bude to znamenať vážne škody a my budeme svedkom ďalšieho cyklu poklesu HDP,“ dodal Vjugin.
Ekonóm očakáva, že dôsledky niektorých sankcií pocítia Rusi s určitým oneskorením. Týka sa to najmä technologického sektora, ktorý je silne závislý od dovozu. Napríklad zdroje z leteckého priemyslu pre Reuters minulý mesiac uviedli, že ruské aerolínie vrátane vlajkovej spoločnosti Aeroflot rozoberajú lietadlá, aby získali náhradné diely pre zvyšné stroje. Pre sankcie totiž aerolínie nemôžu komponenty nakúpiť v zahraničí.
Podľa Vjugina hrozí, že svet pôjde technologicky dopredu, Rusko však bude na tomto poli zaostávať a vynakladať obrovské zdroje na výrobu niečoho, čo vo svete už dávno existuje, Rusko to však nemôže doviezť. Ako dodal, ak sa situácia nezmení, úroveň technologického rozvoja v Rusku bude postupne klesať.

PS: Fico od EÚ žiada jednotnú odpoveď na clá, jej jednotu ale zrádza
Premiér Robert Fico od EÚ žiada jednotnú odpoveď na americké clá, sám ale jej jednotu plánovanou návštevou Moskvy zrádza.

Krátky vyzýva Tarabu, aby zverejnil podklady k posudzovaniu vplyvov baterkárne
Taraba v minulosti priznal, že dokumentácia projektu vykazuje nízku kvalitu.

Europoslanci z PS vyzvali inštitúcie EÚ vyšetriť zneužívanie fondov na Slovensku
Yar sa v súvislosti s touto témou v pondelok prihlásila do rozpravy v pléne europarlamentu, aby situáciu predostrela ostatným členom zákonodarného zboru EÚ.

Odborári prídu v rámci druhého konsolidačného balíka s vlastnými opatreniami
Vláda zapojila do prípravy druhého konsolidačného balíka na budúci rok aj odborárov, ktorí majú prísť s vlastnými opatreniami.

Analytik: Efekt Trumpových ciel už vidieť aj na číslach k HDP
Hospodársky rast eurozóny v úvode tohto roka priniesol pozitívne čísla, keď bol o niečo vyšší, než očakával trh.