Toto je dôvod, prečo fajčiari potrebujú ráno kávu

Výskumníci sa pozreli na súvislosť medzi nikotínom a obľúbeným ranným nápojom.
Pre niektorých fajčiarov nie je prvá cigareta dňa taká uspokojivá, ak si k nej nedajú šálku kávy. Podľa výskumu je káva a cigareta viac než len ranný zvyk: Chemické zlúčeniny v pražených kávových zrnách môžu pomôcť zmierniť účinky rannej túžby po nikotíne, zistili vedci z University of Florida.
V štúdii založenej na bunkách vedci identifikovali dve zlúčeniny v káve, ktoré priamo ovplyvňujú určité vysoko citlivé nikotínové receptory v mozgu. U fajčiarov môžu byť tieto mozgové receptory precitlivené po nočnom vysadení nikotínu.
Nedávno publikované zistenia ešte musia byť otestované na ľuďoch, ale sú dôležitým krokom k lepšiemu pochopeniu toho, ako káva a cigarety ovplyvňujú nikotínové receptory v mozgu, povedal Roger L. Papke, profesor farmakológie na UF College of Medicine.
Káva ovplyvňuje niktotínové receptory
Kofeín je pre väčšinu ľudí príjemnou zložkou kávy, ale fajčiari môžu z kávy dostávať ešte ďalší druh podpory. "V káve sú aj iné molekuly, ktoré môžu vysvetľovať, prečo fajčiari chcú svoju kávu," povedal Papke. Jeho zistenia boli publikované v odbornom časopise Neuropharmacology.
Vedci aplikovali roztok praženej kávy na bunky, ktoré exprimujú konkrétny ľudský nikotínový receptor. Organická chemická zlúčenina v káve môže pomôcť obnoviť dysfunkciu nikotínového receptora, ktorá vedie u fajčiarov k túžbe po nikotíne, uzavreli vedci.
Zistenia viedli Papkeho k širšej hypotéze: Jedna zo zlúčenín vo varenej káve, známa ako n-MP, môže pomôcť potlačiť rannú túžbu po nikotíne. Papke povedal, že ho zaujala myšlienka, že fajčiari závislí na nikotíne spájajú užívanie tabaku s kávou ráno a alkoholom večer. Zatiaľ čo účinok alkoholu na nikotínové receptory v mozgu bol dôkladne preskúmaný, interakcia receptorov s kávou bola študovaná menej.
„Mnoho ľudí vyhľadáva kávu ráno kvôli kofeínu. Robí však káva fajčiarom aj niečo iné? Chceli sme vedieť, či sú v káve aj iné veci, ktoré ovplyvňujú nikotínové receptory v mozgu,“ povedal Papke. Zistenia podľa neho poskytujú dobrý základ pre behaviorálnych vedcov, ktorí by mohli ďalej študovať odvykanie od nikotínu na zvieracích modeloch.

Plastickí chirurgovia prezradili, ktoré zákroky by nikdy nepodstúpili
Lekári uviedli, akým plastickým operáciám by sa sami vyhli.

Táto tabletka trojnásobne zvyšuje riziko mŕtvice u žien
Nová štúdia varuje, že tabletka môže strojnásobiť riziko špecifického typu mŕtvice u mladých žien.

Reďkovka je bohatá na vitamín C a tiež prírodným zdrojom antioxidantov
Reďkovka je bohatá na vitamín C a je tiež prírodným zdrojom antioxidantov.

Účinky kolagénu: Toto sa stalo ľuďom, ktorí jedli tyčinky s kolagénom
Vedci sa pozreli na vplyv tyčiniek s obsahom kolagénu na redukciu hmotnosti.

Kardiológ upozorňuje: 6 vecí, ktoré musíte urobiť predtým, ako vám začne zlyhávať srdce
Lekár odhalil 5 prekvapivých faktorov pre dlhší život.