• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 2.10.2022Meniny má Levoslav
15°Bratislava

Pozor na nový subvariant omikronu: Takéto sú príznaky BA.5

  • 20:14 22.07.2022
  • Bratislava
Pozor na nový subvariant omikronu: Takéto sú príznaky BA.5

Tu sú dôležité informácie o infekčnejšom omikronovom subvariante BA.5.

BA.5 je podtyp omikronového variantu COVID-19, ktorý sa v mnohých krajinách šíri už mesiace. Počet nových prípadov COVID-19 v krajine v posledných dňoch stúpa a pravdepodobne je za tým práve tento mimoriadne infekčný subvariant. Vedci si myslia, že BA.5 je ešte nákazlivejší ako už aj tak vysoko infekčné skoršie formy variantu omikron.

Stále však zostáva veľa nezodpovedaných otázok, napríklad či spôsobuje závažnejšie ochorenie alebo nie. Mnohí sa preto pýtajú, či tento variant môže spôsobiť rozdielne príznaky, ktoré ho odlišujú od ostatných variantov omikronu.

Objavili sa správy, že BA.5 môže spôsobovať mierne odlišné symptómy ako staršie typy nového koronavírusu. Profesor Luke O'Neill z Trinity College v Dubline nedávno pre írsku rozhlasovú stanicu NewsTalk povedal, že nový subvariant môže u pacientov spôsobiť nočné potenie.

Okrem toho doktorka Julianne Burnsová, špecialistka na detské infekčné choroby zo Stanford Children's Health v Kalifornii, pre Business Insider povedala, že „gastrointestinálne symptómy môžu byť bežnejšie u detí“.

Iné zdroje uvádzajú, že symptómy BA.5 sú podobné príznakom predchádzajúcich subvariantov. Zdravotné stredisko UC Davis Health uviedlo, že všetky subvariatny spôsobujú príznaky, ako je nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, horúčka, bolesti hlavy, bolesť svalov a únava.

Okrem toho môže byť obzvlášť ťažké určiť, či jeden variant spôsobuje konkrétne symptómy v lokalitách, kde sa šíria viaceré subvarianty.

Alicia Matheson, hovorkyňa štúdie ZOE COVID v Spojenom kráľovstve, ktorá sleduje symptómy COVID-19, pre Newsweek povedala: „Keďže tri varianty BA.2, BA.4 a BA.5 v súčasnosti koexistujú, nemôžeme poskytnúť informácie o konkrétnom variante a jeho symptómoch, kým sa jeden z variantov nestane dominantným."

Podelila sa však o tabuľku s údajmi, ktoré ukazujú 20 najčastejších symptómov hlásených od niekoľkých tisícok prispievateľov štúdie, ktorí boli pozitívne testovaní od 14. júla do 21. júla. Tu je top 5 z nich:

  1. bolesť hrdla (58,51%)
  2. bolesť hlavy (48,7%)
  3. kašeľ bez hlienu (42,19%)
  4. upchatý nos (41,62%)
  5. nádcha (40,97%)

Prvých päť symptómov z predchádzajúceho týždňa bolo takmer identických: bolesť hrdla (57,74 percent); bolesť hlavy (49,46 percent); upchatý nos (40,37 percent); kašeľ bez hlienu (40,03 percent); a výtok z nosa (39,6 percenta).

Napriek tomu je známe, že hlavné príznaky COVID sa v priebehu času zrejme menia. Napríklad správy z Južnej Afriky v prvých dňoch šírenia omikronu koncom roka 2021 naznačovali, že pacienti tam mali stále ťažkú ​​únavu, ale podľa Yale Medicine nedochádzalo k strate chuti a čuchu – jedného z hlavných príznakov COVID-19 v prvých dňoch pandémie. V skutočnosti stratu čuchu nahlásilo len 11,55 percenta ľudí v súbore údajov ZOE zo 14. – 21. júla.

Jednou z kľúčových vlastností BA.5, ktorú vedci stále skúmajú, je jeho schopnosť vyhýbať sa vakcínam. Riaditeľka CDC Rochelle Walensky na tlačovom brífingu 12. júla povedala, že "vieme, že účinnosť vakcíny proti závažným ochoreniam a smrti zostáva vysoká pre ostatné podskupiny omikronu a pravdepodobne aj pre BA.4 a 5."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, newsweek.com, businessinsider.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Žene sa podarilo zbaviť nádorov. Lekárov šokovalo, čo jej pomohlo

Žene sa podarilo zbaviť nádorov. Lekárov šokovalo, čo jej pomohlo

VČERA - 7:31Veda

Šokujúce snímky ukázali, že žene sa podarilo vyliečiť zo 4. štádia rakoviny.

Ľudia, ktorí prekonali COVID-19, si musia dávať pozor na tieto neurologické následky

Ľudia, ktorí prekonali COVID-19, si musia dávať pozor na tieto neurologické následky

7:03 24.09.2022Veda

Prekonanie infekcie novým koronavírusom môže mať za následok dlhodobé problémy v oblasti mozgu.

​Riešením globálneho otepľovania má byť znovuzmrazenie pólov. Lacné a výhodné, tvrdia odborníci

​Riešením globálneho otepľovania má byť znovuzmrazenie pólov. Lacné a výhodné, tvrdia odborníci

20:19 22.09.2022Veda

Rýchlosť, s akou sa topí ľadová prikrývka na severnom a južnom póle, prekonáva aj pesimistické odhady. Odborníci preto polemizujú o „lacnom a výhodnom“ spôsobe, ako tento stav napraviť.

Liek proti hnačke by mohol pomôcť pri liečbe príznakov autizmu

Liek proti hnačke by mohol pomôcť pri liečbe príznakov autizmu

11:52 18.09.2022Veda

Bežné lieky proti hnačke by mohli pomôcť pri liečbe základných symptómov spojených s poruchou autistického spektra.