• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 28.9.2023Meniny má Václav
20°Bratislava

Strata mužského pohlavného chromozómu má vážne následky na zdravie mužov

  • 19:37 16.07.2022
  • Svet
Strata mužského pohlavného chromozómu má vážne následky na zdravie mužov

Výskum odhalil možnú príčinu predčasného úmrtia mužov.

Strata mužského pohlavného chromozómu vekom vedie k predčasnému úmrtiu a môže pomôcť vysvetliť, prečo muži nežijú tak dlho ako ženy. Podľa štúdie publikovanej v akademickom žurnále Science strata chromozómu Y spôsobuje zjazvenie srdcového svalu a môže viesť k smrteľnému srdcovému zlyhaniu.

Odhaduje sa, že touto stratou chromozómu trpí približne 40 % mužov vo veku 70 rokov. Výskum naznačuje, že títo muži môžu mať prospech z existujúceho lieku, ktorý sa zameriava na nebezpečné zjazvenie tkaniva. Liek nazývaný pirfenidón môže pôsobiť proti škodlivým účinkom straty chromozómov, uviedol výskumník Kenneth Walsh z University of Virginia (UVA).

Chromozómy sú zväzky DNA v každej bunke a nachádzajú sa v pároch. Zatiaľ čo ženy majú dva chromozómy X, muži majú chromozóm X a Y. Profesor Walsh, riaditeľ Hematovaskulárneho biologického centra UVA, povedal:

„Predovšetkým muži po 60 rokoch umierajú rýchlejšie ako ženy. Je to, ako keby biologicky starli rýchlejšie. Tento nový výskum poskytuje odpovede k tomu, prečo majú muži kratšiu životnosť ako ženy."

Podľa vedcov veľa mužov začína pri starnutí strácať chromozóm Y v zlomku svojich buniek a zdá sa, že to platí najmä pre fajčiarov. Vedci už skôr zistili, že muži, ktorí trpia stratou chromozómu Y, s väčšou pravdepodobnosťou zomrú v mladšom veku a trpia stavmi súvisiacimi s vekom, ako je Alzheimerova choroba. Tento výskum sa však považuje za prvý jasný dôkaz, že strata chromozómov priamo spôsobuje škodlivé účinky na zdravie mužov.

Výskumníci použili technológiu úpravy génov na vývoj špeciálneho modelu myši, aby lepšie pochopili účinky straty chromozómu Y v krvi. Zistili, že strata urýchlila choroby súvisiace s vekom a spôsobila, že myši boli náchylnejšie na zjazvenie srdca, čo viedlo k skoršej smrti.

Okrem toho vedci skúmali účinky straty chromozómu Y u mužov. Vykonali tri analýzy údajov zostavených zo štúdie UK Biobank a zistili, že strata chromozómu Y bola spojená s kardiovaskulárnym ochorením a srdcovým zlyhaním.

Vedci zistili, že so zvyšujúcou sa stratou chromozómov stúpalo aj riziko smrti. Zistenia naznačujú, že zameranie sa na účinky straty chromozómu Y by mohlo mužom pomôcť žiť dlhšie a zdravšie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, science.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Dôkaz o mimozemskom živote sme mali už pred 50 rokmi, tvrdí astronóm. Toto s ním NASA urobila

Dôkaz o mimozemskom živote sme mali už pred 50 rokmi, tvrdí astronóm. Toto s ním NASA urobila

20:33 30.08.2023Veda

Berlínsky astronóm tvrdí, že NASA v rámci programu Viking získala poznatky o živote na planéte Mars. Výskumníci ich však nechtiac znehodnotili.

Indický lunárny rover potvrdil prítomnosť síry a ďalších prvkov na Mesiaci

Indický lunárny rover potvrdil prítomnosť síry a ďalších prvkov na Mesiaci

11:25 30.08.2023Veda

Indický lunárny rover Pragján potvrdil prítomnosť síry na južnom póle Mesiaca.

Prosecco či Cabernet Sauvignon už si možno viac nedáte. Svet príde o tieto vína

Prosecco či Cabernet Sauvignon už si možno viac nedáte. Svet príde o tieto vína

20:17 17.07.2023Veda

Podľa odborníkov sú tieto druhy vína ohrozené.