Naď uviedol, koľko zahraničných vojakov NATO bude na Slovensku

Naď nepredpokladá navýšenie počtu vojakov NATO na Slovensku nad 3000.
Slovensko v tejto chvíli nepredpokladá navyšovanie počtu cudzích vojakov NATO na svojom území nad parlamentom schválený počet 3000, povedal po skončení summitu NATO v Madride vo štvrtok slovenský minister obrany Jaroslav Naď. Podľa neho bude v lete na Slovensku 1600 až 1700 zahraničných vojakov NATO, pričom ostane priestor na prípadné ďalšie posilnenie obrany SR. Ako doplnil, SR sa zároveň bude uchádzať o pomoc NATO pri financovaní budovania infraštruktúry, informuje TASR.
Naď sa vyjadril aj k aktuálnym vzťahom Slovenska s Ruskom, pričom uviedol, že na úrovni rezortov obrany je spolupráca „už na úrovni nula“ a neprebieha ani žiaden dialóg. Pripomenul, že SR vyhostila ruských vojenských pridelencov. Slovensko sa chce tiež úplne zbaviť ruskej vojenskej techniky, aktuálne sa to týka stíhačiek MiG-29. Konkrétne kroky chce oznámiť čoskoro.
Naď počas summitu absolvoval viaceré bilaterálne rokovania, predovšetkým ohľadne pomoci Ukrajine. Stretol sa aj s nemeckou ministerkou obrany Christine Lambrechtovou. „Cítim veľkú nemeckú snahu, aby sme našli riešenie nielen pomoci Ukrajine, ale následne aj Ozbrojeným silám SR,“ povedal Naď.
Magazín Business Insider vo svojom nemeckom vydaní minulý týždeň napísal, že Slovensko zabrzdilo plán, podľa ktorého malo poslať na Ukrajinu 30 tankov typu T-72, pričom z Nemecka malo za to dostať ako náhradu 15 tankov Leopard-2A4. Slovenské ministerstvo obrany totiž podľa magazínu navrhovaný počet tankov z Nemecka považuje za nedostatočný.
S ohľadom na budovanie infraštruktúry pre potreby pohybu vojakov NATO na Slovensku Naď podotkol, že vláda už schválila niektoré kroky vrátane vybudovania kontajnerového a stanového mestečka vo výcvikovom priestore Lešť a čiastočne aj na Sliači. Na budúci rok sa bude pokračovať v Kamenici nad Cirochou. Rezort obrany komunikuje s ministerstvom dopravy ohľadne železníc a tiež nosnosti mostov pre potreby presunu vojenskej techniky NATO.
Slovensko najneskôr v roku 2023 vyčlení na obranu najmenej dve percentá HDP, snahou ministerstva obrany je však zabezpečiť túto úroveň ešte tento rok. Naď pritom poukázal na skutočnosť, že všetky krajiny na východnej hranici NATO na budúci rok dosiahnu minimálne hranicu dvoch percent. Poľsko vynaloží na obranu až tri percentá HDP, pobaltské štáty a Rumunsko 2,5 percenta. Slovenský rezort obrany plánuje na budúci rok zvýšenie obranného rozpočtu na 2,1 percenta HDP.

SaS podala na GP podnet pre postup Rady STVR, týka sa zabezpečenia verejnosti
Opozičná strana SaS podala na Generálnu prokuratúru SR podnet na preskúmanie zákonnosti postupu Rady Slovenskej televízie a rozhlasu pri zabezpečení verejnosti jej rokovania.

Filip Kuffa: MŽP chce opäť udeliť výnimku na výcvik požiarov v národných parkoch
Výnimka na výcvik požiarov v národných parkoch sa skončila v roku 2022.

Vlachynský: DRG systémom sa jadro problému slovenských nemocníc nerieši
Z krátkodobého hľadiska bude efekt zavedenia DRG systému v slovenských nemocniciach minimálny, jadro problému sa ním nerieši, tvrdí analytik Martin Vlachynský.

Na pasienku útočil vlk, oblasť monitorujú ochranári
Vlkom sa na Slovensku darí, tvrdí Štátna ochrana prírody SR.

Nedeľa bez politických diskusií má podporu aj v opozícii
Premiérov návrh chce podporiť jedna z opozičných strán.