Vo Francúzsku sa začalo druhé kolo parlamentných volieb
- 9:00 19.06.2022
- Paríž

Vo Francúzsku sa v nedeľu ráno začalo druhé kolo parlamentných volieb, ktoré rozhodne o tom, či bude prezident Emmanuel Macron môcť naďalej presadzovať svoj program v druhom funkčnom období.
Prognózy prieskumných inštitútov naznačujú, že Macronova centristická koalícia Spolu! (Ensemble!) bude mať najviac poslancov v 577-člennom Národnom zhromaždení, môže však prísť o nadpolovičnú väčšinu.
Plány „macronistov“ v podobe sľubovaného znižovania daní, sociálnej reformy či zvýšenia dôchodkového veku chce zablokovať len nedávno založená koalícia Nová ekologická a sociálna ľudová únia (NUPES), v ktorej sa ľavicové strany a zelení spojili pod vedením Jeana-Luca Mélenchona.
Prvé kolo volieb sa pred týždňom skončilo sklamaním pre Macrona, v ktorom oba tieto tábory dosiahli takmer zhodnú podporu približne 26 percent hlasov. V druhom kole proti sebe v jednotlivých 577 volebných obvodoch súperia dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola.
Posledné prieskumy z piatka ukázali, že koalícia Spolu! by mohla získať 255 – 305 poslaneckých mandátov, pričom na väčšinu ich potrebuje 289. Koalícii NUPES pripisujú 140 – 200 kresiel, čím sa stane najväčšou opozičnou silou, informovala agentúra AFP.
Tretie miesto zrejme obsadia konzervatívni Republikáni (LR) a ich centristickí spojenci z Únie demokratov a nezávislých (UDI) s 50 – 70 kreslami. Krajne pravicovému Národnému zhromaždeniu (RN) by mohlo pripadnúť 20 – 45 kresiel.
Pozorovatelia označujú za kľúčovú účasť, ktorá v prvom kole 12. júla dosiahla historické minimum 47,5 percenta – a túto nedeľu by mohla byť ešte nižšia. Väčší záujem o hlasovanie by pravdepodobne prospel bloku NUPES, ktorý sa spolieha, že k volebným urnám prídu mladí ľudia a pracujúce triedy, konštatuje AFP.
Súboj medzi „macronistami“ a „mélenchonistami“ sa za posledný týždeň vyostril. Spojenci prezidenta sa snažili vykresliť oponentov ako nebezpečnú krajnú ľavicu, kým Mélenchon sľuboval ukončenie „30 rokov neoliberalizmu“, minimálnu mzdu, zvýšenie verejných výdavkov i znárodňovanie.
Macron si ako prezident, za ktorého ho opätovne zvolili v apríli tohto roka, bez ohľadu na výsledky parlamentných volieb udrží kontrolu nad zahraničnou a obrannou politikou, neúspech pri terajšom hlasovaní by mu však skomplikoval domácu politickú agendu.
Francúzsko malo naposledy prezidenta a premiéra z iných strán pred dvoma desaťročiami, keď pravicový prezident Jacques Chirac musel spolupracovať s parlamentom s prevahou socialistov za predsedu vlády Lionela Jospina.
Celkovo 48,9 milióna oprávnených voličov môže odovzdať hlasy do 20.00 h SELČ.

Prvé kolo prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov vyhral Simion
V prvom kole opakovaných prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov zvíťazil krajne pravicový kandidát George Simion so ziskom približne 30 percent hlasov.

Na Českej diaľnici zvýšia rýchlostný limit
Diaľnica sa pripravuje na zavedenie nového rýchlostného limitu.

Zelenskyj v Prahe: Česko robí všetko pre to, aby zastavilo ruskú agresiu
Český prezident Petr Pavel s manželkou Evou v nedeľu privítali na Pražskom hrade ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho manželku Olenu.

Pellegrini navštívil Taliansko a uctil si pamiatku Štefánika
Prezident SR Peter Pellegrini v nedeľu navštívil talianske letisko Campoformido, odkiaľ generál M. R. Štefánik 4. mája 1919 vzlietol na svoj posledný let do vlasti.

Trump: Nie som si istý, či všetci ľudia v USA majú právo na riadne súdne procesy
Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre televíziu NBC News povedal, že si nie je istý, či majú všetci ľudia v Spojených štátoch nárok na riadny súdny proces zaručený ústavou krajiny.