Bacheletová: Hrôzy Mariupolu zanechajú nezmazateľné stopy i pre budúce generácie
- 18:19 16.06.2022
- Ženeva

Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová označila straty životov a zničenie majetku v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol za vážne porušenie medzinárodného práva.
Vo svojom štvrtkovom prejave pred Radou OSN pre ľudské práva v Ženeve uviedla, že podľa jej názoru "tieto hrôzy poznačia aj budúce generácie", informovala agentúra AFP.
„Intenzita a rozsah nepriateľských akcií, ničenia, úmrtí a zranení jednoznačne naznačujú, že došlo k závažnému porušeniu medzinárodného humanitárneho práva a hrubému porušeniu medzinárodného práva v oblasti ľudských práv,“ prízvukovala.
AFP pripomenula, že Rusko sa v máji vyhlásilo za víťaza v niekoľko mesiacov trvajúcej operácii na dobytie Mariupolu. Došlo k tomu po tom, ako Ukrajina nariadila posledným svojim vojakom, ktorí sa ukrývali v miestnych oceliarňach Azovstaľ, aby zložili zbrane.
Tri mesiace trvajúce boje o Mariupol prinútili státisíce ľudí, aby odtiaľ ušli, a tí, ktorí zostali, žili vo veľmi ťažkých podmienkach a v prakticky sústavnom ohrození života.
Bacheletová uviedla, že jej štáb overil úmrtia 1348 civilných obyvateľov Mariupolu vrátane 70 detí. Dodala, že tieto úmrtia boli spôsobené leteckými útokmi, tankovým a delostreleckým ostreľovaním a ručnými a ľahkými zbraňami počas pouličných bojov. Súčasne priznala, že „skutočný počet obetí na životoch civilistov je pravdepodobne o tisíce vyšší“.
Úrad vysokej komisárky OSN pre ľudské práva odhaduje, že až 90 percent zo všetkých obytných budov v Mariupole bolo poškodených alebo zničených a že mesto muselo opustiť približne 350.000 ľudí. Za príklad a symbol škôd spôsobených mariupolským civilistom označila Bacheletová zbombardovanie miestneho divadla, v ktorom sa v čase útoku ukrývali civilisti.
Bacheletová zároveň v prejave uviedla, že hoci ostreľovanie mesta už ustalo, jeho obyvatelia, ktorí pred bojmi neutiekli, „denne zápasia s obmedzeným prístupom k základným verejným a sociálnym službám, ako je napríklad lekárska starostlivosť“.
Varovala tiež, že hrôzy spôsobené civilnému obyvateľstvu zanechajú nezmazateľnú stopu, a to aj na budúcich generáciách. „Na rodičoch, ktorí museli pochovať vlastné deti, na ľuďoch, ktorí boli svedkami samovraždy svojich priateľov, na rozdelených rodinách, na všetkých, ktorí museli opustiť milované mesto s neistými vyhliadkami, že ho ešte niekedy uvidia,“ povedala.

Prvé kolo prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov vyhral Simion
V prvom kole opakovaných prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov zvíťazil krajne pravicový kandidát George Simion so ziskom približne 30 percent hlasov.

Na Českej diaľnici zvýšia rýchlostný limit
Diaľnica sa pripravuje na zavedenie nového rýchlostného limitu.

Zelenskyj v Prahe: Česko robí všetko pre to, aby zastavilo ruskú agresiu
Český prezident Petr Pavel s manželkou Evou v nedeľu privítali na Pražskom hrade ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho manželku Olenu.

Pellegrini navštívil Taliansko a uctil si pamiatku Štefánika
Prezident SR Peter Pellegrini v nedeľu navštívil talianske letisko Campoformido, odkiaľ generál M. R. Štefánik 4. mája 1919 vzlietol na svoj posledný let do vlasti.

Trump: Nie som si istý, či všetci ľudia v USA majú právo na riadne súdne procesy
Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre televíziu NBC News povedal, že si nie je istý, či majú všetci ľudia v Spojených štátoch nárok na riadny súdny proces zaručený ústavou krajiny.