4 prvotné príznaky, ktoré naznačujú, že s vaším sluchom niečo nie je v poriadku

Bežný človek len ťažko vníma postupné slabnutie sluchu, ktoré neraz súvisí s pribúdajúcim vekom či vystavovaniu sa hlasným zvukom. Ktoré príznaky treba sledovať?
Ak si myslíte, že budete prvý, kto na sebe spozoruje slabnúci sluch, pravdepodobne ste na omyle. „Bohužiaľ, výskumy dokazujú, že priemerný človek na sebe spozoruje známky slabnutia sluchu až po desiatich rokoch,“ tvrdí sluchový poradca v britskom Národnom inštitúte pre nepočujúcich Franki Oliver v rozhovore pre portál Express.
„Ľudia si nemusia všimnúť príznaky, možno nevedia, ako si s nimi poradiť alebo sa boja priznať si, že už nepočujú tak dobre ako kedysi,“ opisuje Oliver jedny z najčastejších dôvodov neskorej diagnostiky postupného strácania sluchu.
Odborník vysvetľuje, že k strate sluchu väčšinou dochádza pomaly, a tak môže byť ťažké na prvý pohľad ju identifikovať. „Môžu sa vyskytnúť problémy s počutím tichších zvukov alebo vyšších frekvencií, čo zas môžete kompenzovať zvýšením hlasitosti na televízii alebo žiadaním ostatných, aby zopakovali, čo práve povedali,“ tvrdí Oliver.
Ak chcete spozorovať stratu sluchu ešte v zárodku, treba sa zamerať aj na tieto časté ukazovatele:
- zdá sa vám, že ostatní ľudia pri rozprávaní mrmlú, často ich žiadate, aby vyslovené vety opakovali alebo ťažko rozoznávate slová v hovorenej komunikácii na hlučných miestach
- ťažšie sa vám udržuje tempo v skupinovej konverzácii a snaha o sústredenie vás vyčerpáva
- rodina a priatelia vám hovoria, že máte príliš nahlas pustený televízor alebo sa sťažujú, že ich nepočúvate
- máte problém dobre počuť druhú osobu pri telefonovaní
„Ak sa vám zdá, že vám postupne slabne sluch, je dôležité ihneď konať,“ radí Franki. „Správne zvládanie straty sluchu dokáže zabrániť izolácii a vzniku psychických ochorení a pomôcť pri udržiavaní kontaktu so zvukmi a s ľuďmi, ktorých milujete.“
Aktivity, ktoré zvyšujú riziko straty sluchu
Mnohé faktory podporujúce stratu sluchu súvisia s genetikou, no vo viacerých prípadoch si škodíme sami. Za najčastejšie príčiny straty sluchu môžeme označiť vek, hlasné zvuky, niektoré lieky, genetiku, vírusy, bakteriálne infekcie a hromadenie ušného mazu.
„Kontakt s hlasným zvukom je po starnutí druhou najčastejšou príčinou straty sluchu, no zároveň aj jednou z tých, ktorým sa dá najľahšie vyhnúť,“ tvrdí Franki, podľa ktorého by ste na hlučných miestach, ako sú hudobné festivaly či koncerty, mali nosiť štuple.
Štuple do uší sú navrhnuté tak, aby redukovali škodlivý zvuk z okolia, no zároveň neznižovali jeho kvalitu.
Pri počúvaní hlasnej hudby cez slúchadlá vám pomôžu pravidelné prestávky v tichom prostredí. Nemali by ste pritom svojvoľne prekračovať zvukový limit, ktorý je prednastavený na zariadení, cez ktoré si hudbu púšťate.
Ak často používate slúchadlá v hlučnom prostredí, ako je vlak alebo autobus, investujte do takých, ktoré tlmia zvuky zvonku, aby ste nemuseli príliš zvyšovať hlasitosť prehrávanej hudby.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.