Bylinný doplnok je rovnako rakovinotvorný ako cigarety. Na toto si dajte pozor

Rakovina má množstvo rizikových faktorov, no málokedy sa v súvislosti s ňou spomínajú potravinové doplnky. Tento je však výnimka.
Rastlinné výživové doplnky sa tešia zo širokej podpory verejnosti z mnohých dôvodov. Väčšina z nich sľubuje skvalitnenie zdravia, rýchlejšie chudnutie, povzbudenie nálady alebo osvieženie pamäte. Len málokedy sa hovorí o vedľajších účinkoch, ktoré môžu takéto látky spôsobovať.
Podražec (Aristolochia) sa bežne nachádza v doplnkoch, ktoré sľubujú prevenciu pred záchvatmi, nárast libida, posilnenie imunity a reguláciu menštruačného cyklu. Bylina sa tiež používa na liečbu po uštipnutí hadom, črevných bolestí, bolestí žlčníka, artritídy, dny, bolestivých kĺbov, ekzému a vonkajších poranení.
Odvrátenou stránkou podražca je jeho agresívny vplyv na pečeň a možné rakovinotvorné účinky. Napriek týmto negatívam ho dodnes možno nájsť v prírodných liečivých výrobkoch, ktoré nepodliehajú prísnej regulácii zdravotníckych úradov.
Aristolochová kyselina sa nachádza prevažne vo výrobkoch určených na chudnutie, zmierňovanie menštruačných príznakov a liečbu reumy. Prvé pochybnosti o nej sa objavili už v 90. rokoch minulého storočia, keď po užívaní doplnkov s ňou hospitalizovali viacerých pacientov kvôli zlyhaniu obličiek.
Štúdia publikovaná v magazíne Science Translational Medicine o podražci tvrdí, že je dokonca rovnako rakovinotvorný ako fajčenie. Vedci dospeli k tomuto záveru po tom, ako analyzovali tkanivá deviatich pacientov s rakovinou horných močových ciest, ktorí predtým užívali túto bylinu.
Keďže rakovina horných močových ciest býva prítomná primárne v obličkách, vedci porovnali tkanivá obličiek pacientov s okolitými nerakovinovými tkanivami. V zhubnej vzorke pritom objavili okolo 1500 zmutovaných génov, čo je o úroveň viac v porovnaní so vzorkami pacientov s rakovinou pľúc či kože.
„Celogenómová a skúšobná analýza odhalili vysokú mieru somatických mutácií, ktorá prekonáva rakovinu pľúc spôsobenú fajčením a melanóm spôsobený ultrafialovým žiarením,“ konštatujú vedci v štúdii.
Podobnú genetickú špecifikáciu podľa vedcov vykazujú aj pacienti s inými typmi rakoviny. Sekvenovanie napríklad potvrdilo, že podražec prispieva aj k vzniku rakoviny pečene.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.