• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Streda, 25.5.2022Meniny má Urban
20°Bratislava

Rakovina pečene: Varovný znak pod rebrom a ďalšie symptómy, ktoré nesmiete ignorovať

 • 7:27 16.01.2022
 • Bratislava
Rakovina pečene: Varovný znak pod rebrom a ďalšie symptómy, ktoré nesmiete ignorovať

Karcinóm pečene sa môže prejavovať viacerými spôsobmi. Zistite, aké je vaše riziko.

Rakovina pečene má množstvo symptómov, pričom niektoré z nich sa môžu zdať len ako poruchy trávenia alebo pocit plnosti. Tento typ rakoviny sa častejšie objavuje u mužov ako u žien, pričom najčastejšie postihuje ľudí vo veku nad 55 rokov.

Iba malé percento ľudí pritom prežije dlhšie ako 5 rokov po diagnóze a za ostatné desaťročia sa mortalita na rakovinu pečene zhoršuje. Takmer polovici prípadov sa však dá predísť. Hlavnými príčinami rakoviny pečene sú obezita, fajčenie a pitie alkoholu.

Čítajte ďalej a dozviete sa, na aké príznaky si dávať pozor, pretože včasná diagnóza dáva oveľa väčšiu šancu na úspešnú liečbu.

Príznak pod rebrom

Pečeň je najväčší orgán v tele a leží pod spodnou časťou hrudného koša na pravej strane. Môže siahať až po oblasť ľavej bradavky. Pocit plnosti alebo bolesť pod rebrami môže byť v skutočnosti znakom rakoviny. Bolesť môže byť buď pod rebrom na pravej strane, spôsobená zväčšenou pečeňou, alebo na ľavej strane, spôsobená zväčšenou slezinou v reakcii na rakovinu pečene. Zvyčajne je bolesť tupá a neurčitá. Niekedy môže byť závažná a spôsobovať až bolesť chrbta.

Ďalšie príznaky rakoviny pečene

Rakovina pečene môže spôsobiť nepohodlie alebo bolesť v hornej časti brucha. Odborníci uvádzajú aj bolesti ramien. Niektorí pacienti môžu pociťovať nevoľnosť alebo im môže byť celkovo zle, zatiaľ čo iní stratia chuť do jedla.

Ďalšími príznakmi sú poruchy trávenia, ako je veľmi rýchly pocit sýtosti pri jedle, dokonca aj po malom jedle, a nafúknuté brucho, ktoré nie je spôsobené jedlom. Okrem toho môže rakovina pečene spôsobiť zažltnutie očných bielok a kože. Ďalším príznakom je svrbenie a nezvyčajne tmavý moč a bledšia stolica.

Rakovina pečene sa môže prejaviť aj hrčkou na pravej strane brucha. Pocit únavy alebo nedostatku energie a strata hmotnosti sú ďalšie kľúčové varovné signály. Ďalšie príznaky môžu zahŕňať horúčku, viditeľné žily na bruchu a abnormálne modriny alebo krvácanie.

Rakovina v pečeni nemusí spôsobovať žiadne príznaky a môže sa objaviť náhodne. Lekári ju môžu odhaliť pri krvných testoch alebo počas sono či CT vyšetrenia.

Aké je vaše riziko rakoviny pečene?

Riziko vzniku rakoviny závisí od mnohých vecí vrátane veku, genetiky, životného štýlu a environmentálnych faktorov. Niektoré z rizikových faktorov rakoviny pečene sú:

 • Vek
 • Cirhóza pečene - zjazvenie spôsobené predchádzajúcim poškodením, napríklad alkoholom či infekciou
 • Fajčenie
 • Nadváha
 • Nealkoholické stukovatenie pečene
 • Diabetes
 • HIV alebo AIDS

Existujú dva typy rakoviny pečene – primárna a sekundárna, kedy sa rakovina rozšírila z iných orgánov. Výskyt primárnej rakoviny pečene je raritný, no stále sa zvyšuje.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, cancer.org, cancerresearchuk.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
3 menštruačné poruchy, ktoré by nemala ignorovať žiadna žena

3 menštruačné poruchy, ktoré by nemala ignorovať žiadna žena

VČERA - 19:22Zdravie

Menštruácia je normálny a prirodzený proces, ktorý sa pravidelne odohráva v živote každej zdravej ženy. Existujú však podmienky, ktoré by ste rozhodne nemali ignorovať.

Vysoká hladina cholesterolu: Tieto pachy ju spoľahlivo prezradia

Vysoká hladina cholesterolu: Tieto pachy ju spoľahlivo prezradia

19:34 22.05.2022Zdravie

Podobne ako vysoký tlak, aj vysoký cholesterol sa často označuje za „tichého zabijaka“, pretože sa neprejavuje výraznými príznakmi. Na tieto pachy si však treba dať pozor.

Čas, v ktorom si doprajete večeru, ovplyvňuje riziko porážky. Tomuto sa vyhnite

Čas, v ktorom si doprajete večeru, ovplyvňuje riziko porážky. Tomuto sa vyhnite

20:00 21.05.2022Zdravie

Pri večeri si netreba dávať pozor len na výber jedla, ale aj na správne načasovanie. Tomuto sa vyhnite, ak vám záleží na zdraví mozgu a ciev.

3 druhy doplnkov, ktoré zvyšujú riziko životu nebezpečnej srdcovej arytmie

3 druhy doplnkov, ktoré zvyšujú riziko životu nebezpečnej srdcovej arytmie

7:01 21.05.2022Zdravie

Rozrastajúci sa trh s vitamínovými doplnkami sľubuje riešenie pre množstvo zdravotných problémov. S týmito tromi doplnkami to ale netreba preháňať.

Títo muži sú dvakrát náchylnejší na rakovinu prsníka

Títo muži sú dvakrát náchylnejší na rakovinu prsníka

19:05 20.05.2022Zdravie

Rakovina prsníka zďaleka nepatrí medzi výsostne ženské ochorenia. Muži v tejto skupine sú na ňu dokonca dvakrát náchylnejší.