Tento nápoj skutočne funguje ako rýchle antidepresívum

Výskum potvrdil antidepresívne účinky nápoja, ktorý však nie je vhodný pre všetkých.
Alkohol spôsobuje nervové a molekulárne zmeny podobné antidepresívu s rýchlym účinkom. Potvrdil to výskum publikovaný v akademickom žurnále Nature Communications.
Alkohol potláča depresiu až na 24 hodín vďaka svojmu účinku na chémiu mozgu. Autori štúdie však zároveň varujú pred samoliečbou depresie alkoholom. Autorka štúdie Kimberly Raab-Graham uviedla:
„Vzhľadom na vysokú komorbiditu medzi závažnou depresívnou poruchou a alkoholizmom existuje všeobecne uznávaná hypotéza samoliečby, ktorá naznačuje, že depresívni jedinci sa môžu obrátiť na pitie ako prostriedok na liečbu depresie. Teraz máme biochemické a behaviorálne údaje na podporu tejto hypotézy.“
Výskum sa uskutočnil na zvieratách, ale pozorované účinky boli podobné ako u iných rýchlych antidepresív. Účinky na správanie boli tiež podobné ako u ľudí. Ketamín je ďalším liekom, o ktorom sa nedávno ukázalo, že má rýchly antidepresívny účinok. Raab-Graham povedala:
„Určite existuje nebezpečenstvo pri samoliečbe alkoholom. Je veľmi tenká hranica medzi tým, kedy je užitočný a škodlivý, a v určitom bode pri opakovanom užívaní sa samoliečba zmení na závislosť.“
Lekári často odporúčajú nepiť alkohol počas užívania antidepresív. Z dlhodobého hľadiska môže spôsobiť zhoršenie symptómov depresie.
Prirodzene, ako ukazuje táto štúdia, ľudia z krátkodobého hľadiska pociťujú pozitívne účinky alkoholu na náladu. Antidepresíva totiž môžu často zvýšiť opojný účinok alkoholu.
Opakované nadmerné pitie však môže jednoznačne viesť k horšiemu emocionálnemu stavu - najmä ráno po prepitej noci. Raab-Graham dodala:
„V tejto oblasti je potrebný ďalší výskum, ale naše zistenia poskytujú biologický základ pre prirodzený ľudský inštinkt samoliečby. Definujú tiež molekulárny mechanizmus, ktorý môže byť kritickým prispievateľom ku komorbidite, ktorá sa vyskytuje pri poruche užívania alkoholu a veľkej depresívnej poruche.“

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.