OSN zaznamenala na Ukrajine už vyše 3000 zabitých civilistov
- 16:26 02.05.2022
- Ženeva

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) v pondelok informoval, že na Ukrajine už bolo od začiatku ruskej invázie zabitých viac ako 3000 civilistov.
Zároveň však upozornil, že skutočný počet obetí je zrejme oveľa vyšší, keďže niektoré oblasti sú ťažšie prístupné a niektoré z hlásených údajov sa zatiaľ tiež nepodarilo overiť.
OHCHR tak od 24. februára zaznamenal celkovo prinajmenšom 3153 prípadov zabitia civilistov. To je o 254 viac než počet civilných obetí, ktorý táto inštitúcia uvádzala minulý piatok, pripomína agentúra Reuters.
Väčšina z potvrdených prípadov úmrtí civilistov podľa OHCHR zapríčinená nasadením výbušných zbraní schopných zasiahnuť väčšie územie, ako sú letecké bomby či rakety.

Prvé kolo prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov vyhral Simion
V prvom kole opakovaných prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov zvíťazil krajne pravicový kandidát George Simion so ziskom približne 30 percent hlasov.

Na Českej diaľnici zvýšia rýchlostný limit
Diaľnica sa pripravuje na zavedenie nového rýchlostného limitu.

Zelenskyj v Prahe: Česko robí všetko pre to, aby zastavilo ruskú agresiu
Český prezident Petr Pavel s manželkou Evou v nedeľu privítali na Pražskom hrade ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho manželku Olenu.

Pellegrini navštívil Taliansko a uctil si pamiatku Štefánika
Prezident SR Peter Pellegrini v nedeľu navštívil talianske letisko Campoformido, odkiaľ generál M. R. Štefánik 4. mája 1919 vzlietol na svoj posledný let do vlasti.

Trump: Nie som si istý, či všetci ľudia v USA majú právo na riadne súdne procesy
Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre televíziu NBC News povedal, že si nie je istý, či majú všetci ľudia v Spojených štátoch nárok na riadny súdny proces zaručený ústavou krajiny.