8 prípadov, keď zmena správania naznačuje nedostatok vitamínu

Vitamín, ktorý sa v tele stará o množstvo biologických procesov, môže prispieť aj k stabilizácii nálady. V prípade, že ho máme nedostatok, prejaví sa to týmito ôsmimi spôsobmi.
Vitamín B12 sa v tele stará o množstvo dôležitých biologických procesov, vrátane tvorby červených krviniek. Bez tohto vitamínu dochádza k vzniku príznakov, ktoré sa často prejavujú nielen fyzicky, ale aj psychicky.
Jednou z hlavných úloh vitamínu B12 v tele je starať sa o zdravie mozgu a nervov. Keďže má ale dosah aj na ďalšie orgány, príznaky jeho nedostatku majú široké spektrum a často sú zamieňané za iné zdravotné ťažkosti.
Za najčastejší príznak nedostatku vitamínu B12 možno označiť šteklenie a otupenie prstov horných aj dolných končatín alebo celej končatiny. Telu v tomto prípade chýba dostatok lipoproteínu myelínu, ktorý chráni nervové zakončenia.
B12 hrá okrem toho dôležitú rolu pri regulovaní hladiny chemikálií, ktoré ovplyvňujú náladu a ďalšie mozgové funkcie.
Výskum publikovaný v žurnále Child Adolescence Psychiatry Mental Health píše: „Vitamín B12 je jedným z nevyhnutných prvkov na správny chod rôznych telesných systémov. V prípade jeho nedostatku môže dôjsť k vzniku hematologických, neurologických, gastrointestinálnych a psychiatrických ťažkostí.“
Podľa vedcov sa psychiatrické problémy pri nedostatku vitamínu B12 nemusia nijako vzťahovať na ostatné symptómy a často ich dokonca predchádzajú.
„K príznakom zaraďujeme nervozitu, podráždenosť, pesimizmus, zmätenie, dezorientáciu, amnéziu, problémy so sústredením a nespavosť,“ uvádza výskum. Podľa zistení pacientom pri nedostatku vitamínu B12 často diagnostikujú poruchy, ako depresia, bipolárna porucha, panická porucha, psychóza, fóbie a demencia.
Nedostatku vitamínu B12 sa dá zabrániť vyváženou stravou. V prípade, že nie je možné získať vitamín z jedla, ako riešenie sa ponúkajú doplnky.
Nedostatkom vitamínu B12 najčastejšie trpia starší ľudia a pacienti s megaloblastovou anémiou, pri ktorej telu chýba proteín potrebný na vstrebanie vitamínu v tenkom čreve. Častou príčinou je aj operácia žalúdka, po ktorej môže dôjsť k zníženiu tvorby žalúdočnej kyseliny. Tá sa takisto podieľa na spracovaní vitamínu B12 a jeho vstrebaní.
Riziko nedostatku vitamínu zvyšujú aj niektoré ochorenia tráviacej sústavy, napríklad Crohnova choroba alebo celiakia.

10 úzkostných prejavov, ktoré súvisia s prekonaním traumy v minulosti
Keď sa na úzkostné správanie pozrieme optikou traumy, zistíme, že často má svoj dôvod. Zistite podľa desiatich príznakov, či ste aj vy neboli obeťou nešťastnej udalosti.

Kedy začať uvažovať nad návštevou alergológa? Spoznajte to podľa týchto príznakov
Netrápte sa zbytočne len preto, že sa vám zdá, že vaša alergia nie je „až taká vážna“. Zistite, kedy už nastal čas navštíviť ambulanciu alergológie.

Odborníčka na spánok: 3 tajné triky, ktorými liečime nespavosť
Spánková expertka prezrádza najhoršie veci, ktoré môžete robiť, ak trpíte nespavosťou, a niekoľko prekvapivých trikov, ktoré vám pomôžu ju vyliečiť.

Žena si na ruke našla drobné bodky. Smrteľná diagnóza ju mohla pripraviť o život
Malé bodky, podobné pehám, nakoniec predstavovali smrteľné ochorenie.

Tieto lieky proti bolesti v skutočnosti zvyšujú riziko chronickej bolesti
Aj krátkodobé užívanie lieku môže spôsobovať dlhodobé problémy, ako je bolesť chrbta.