• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 20.5.2022Meniny má Bernard
23°Bratislava

Lekári varujú: Ľudia v tomto veku nesmú často užívať aspirín

  • 19:33 08.05.2022
  • Svet
Lekári varujú: Ľudia v tomto veku nesmú často užívať aspirín

Tento bežný liek môže spôsobiť vnútorné krvácanie.

Lekári varujú ľudí vo veku nad 60 rokov, aby sa vyhli pravidelnému užívaniu aspirínu. Ten sa často používa na zníženie rizika srdcového infarktu alebo mŕtvice. Podľa nových zistení však každodenné užívanie aspirínu môže zvýšiť riziko vnútorného krvácania.

Americká pracovná skupina pre preventívne služby (USPSTF) tiež uviedla, že ľudia vo veku 40 až 59 rokov by mali užívať aspirín denne iba vtedy, ak sú vystavení genetickému riziku srdcových ochorení. Ľudia starší ako 75 rokov by ho nemali užívať vôbec, pretože vo vyššom veku má aspirín len malý prínos.

Michael Barry, podpredseda USPTF a profesor medicíny v Massachusetts General Hospital, pre ABC News povedal:

„Na základe súčasných dôkazov pracovná skupina neodporúča, aby ľudia vo veku 60 rokov a starší užívali aspirín, aby zabránili prvému srdcovému infarktu alebo mozgovej príhode. Keďže pravdepodobnosť vnútorného krvácania sa zvyšuje s vekom, potenciálne škody spôsobené užívaním aspirínu rušia výhody v tejto vekovej skupine."

Toto usmernenie je určené pre pacientov, ktorí začínajú s liečbou aspirínom. Pacienti, ktorým bola liečba aspirínom predpísaná, by nemali prestať v liečbe, kým sa neporadia so svojím lekárom.

Predpokladá sa, že liek proti bolesti 2x denne spôsobuje riedenie krvi. Britská štúdia z roku 2019 však zistila, že aspirín môže zvýšiť riziko smrteľného krvácania o takmer 50 percent.

Vedci z King’s College London zistili, že jeho užívanie ako preventívna liečba pomáha znížiť smrteľné srdcové príhody o 11 percent. Riziko závažných krvácavých príhod však užívaním aspirínu vzrástlo o 43 percent, čo znamená, že jeden z 200 ľudí liečených aspirínom utrpel vážne krvácanie. Vedúci výskumu Sean Zheng, povedal:

„Neexistuje dostatok dôkazov na odporúčanie rutinného užívania aspirínu pri prevencii srdcových infarktov, mŕtvice a kardiovaskulárnych úmrtí u ľudí bez kardiovaskulárnych ochorení. Táto štúdia ukazuje, že zatiaľ čo kardiovaskulárne príhody môžu byť u pacientov znížené, tieto prínosy sú spojené so zvýšeným rizikom závažných príhod krvácania. Užívanie aspirínu si vyžaduje diskusiu medzi pacientom a jeho lekárom s vedomím, že akékoľvek malé potenciálne kardiovaskulárne prínosy sa porovnávajú so skutočným rizikom závažného krvácania."

Lekári odporúčajú niektorým ľuďom užívať nízku dávku aspirínu každý deň, aby zabránili infarktu a mŕtvici. Predpokladá sa tiež, že liek proti bolesti znižuje riziko rakoviny hrubého čreva, prostaty a žalúdka. V štúdiách vplyvu aspirínu na rakovinu prsníka však vedci zaznamenali pozitívne aj negatívne následky.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, abcnews.go.com, jamanetwork.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
10 úzkostných prejavov, ktoré súvisia s prekonaním traumy v minulosti

10 úzkostných prejavov, ktoré súvisia s prekonaním traumy v minulosti

VČERA - 9:27Zdravie

Keď sa na úzkostné správanie pozrieme optikou traumy, zistíme, že často má svoj dôvod. Zistite podľa desiatich príznakov, či ste aj vy neboli obeťou nešťastnej udalosti.

Kedy začať uvažovať nad návštevou alergológa? Spoznajte to podľa týchto príznakov

Kedy začať uvažovať nad návštevou alergológa? Spoznajte to podľa týchto príznakov

20:23 17.05.2022Zdravie

Netrápte sa zbytočne len preto, že sa vám zdá, že vaša alergia nie je „až taká vážna“. Zistite, kedy už nastal čas navštíviť ambulanciu alergológie.

Odborníčka na spánok: 3 tajné triky, ktorými liečime nespavosť

Odborníčka na spánok: 3 tajné triky, ktorými liečime nespavosť

7:19 17.05.2022Zdravie

Spánková expertka prezrádza najhoršie veci, ktoré môžete robiť, ak trpíte nespavosťou, a niekoľko prekvapivých trikov, ktoré vám pomôžu ju vyliečiť.

Žena si na ruke našla drobné bodky. Smrteľná diagnóza ju mohla pripraviť o život

Žena si na ruke našla drobné bodky. Smrteľná diagnóza ju mohla pripraviť o život

20:07 16.05.2022Zdravie

Malé bodky, podobné pehám, nakoniec predstavovali smrteľné ochorenie.

Tieto lieky proti bolesti v skutočnosti zvyšujú riziko chronickej bolesti

Tieto lieky proti bolesti v skutočnosti zvyšujú riziko chronickej bolesti

19:37 15.05.2022Zdravie

Aj krátkodobé užívanie lieku môže spôsobovať dlhodobé problémy, ako je bolesť chrbta.