• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 30.3.2020Meniny má Vieroslava
Bratislava

Táto tabletka proti bolesti môže spôsobiť krvácanie do mozgu

  • 21:37 27.02.2020
  • Bratislava
Táto tabletka proti bolesti môže spôsobiť krvácanie do mozgu

Pravidelné užívanie lieku so sebou prináša zvýšené riziko krvácania do mozgu či žalúdku.

Mnohí inak zdraví pacienti pravidelne užívajú nízke dávky aspirínu vo viere, že jeho schopnosť riediť krv a zmierňovať zápal zníži riziko infarktu či mŕtvice. Podľa nových zistení však takéto užívanie lieku môže viesť k fatálnym následkom.

Aspirín sa odporúčal pri prevencii srdcového infarktu alebo mozgovej príhody pacientom vo veku 50 až 69 rokov, u ktorých je vyššie riziko kardiovaskulárnych chorôb. Štúdia publikovaná v časopise Family Practice skúmala prínosy a negatívne účinky aspirínu užívaného na primárnu prevenciu kardiovaskulárnych príhod.

Autor štúdie Mark Ebell uviedol:

„Nemali by sme len predpokladať, že z nízkych dávok aspirínu budú mať úžitok všetci, a údaje ukazujú, že potenciálne výhody sú podobné potenciálnym ujmám pre väčšinu ľudí, ktorí nemali kardiovaskulárnu príhodu, ale užívajú ho, čím sa snažia zabrániť prvému infarktu alebo mŕtvici. “

Štúdie spred 30 rokov odhalili, že aspirín znižuje riziko infarktu. Ďalšie výskumy potom našli dôkaz, že aspirín môže znížiť riziko rakoviny hrubého čreva a mozgovej príhody, ako aj infarktu myokardu. Užívanie aspirínu je však príliš riskantné a má závažné vedľajšie účinky, napríklad krvácanie do mozgu a žalúdka.

Ebell povedal:

"Ak sa obzriete späť na 70. a 80. roky, kedy bolo vykonaných veľa z týchto pôvodných štúdií, pacienti nebrali statínové lieky na kontrolu cholesterolu, ich krvný tlak nebol tak dobre kontrolovaný a nerobil sa skríning na kolorektálny karcinóm. "

Ebell a jeho kolegovia skúmali údaje o pacientoch zo štúdií o aspiríne v rokoch 1978 až 2005. Údaje boli alarmujúce, pretože u 1 000 pacientov liečených aspirínom bolo síce menej kardiovaskulárnych príhod, ale viac krvácania. Ako dodal:

„Asi u 1 z 300 osôb, ktoré užívali aspirín päť rokov, sa vyskytlo krvácanie do mozgu. To je vážna ujma. Tento typ krvácania môže byť smrteľný.”

Ebell upozornil, že 1 pacient z 300 je počet, ktorý bežný všeobecný lekár nedokáže odsledovať vo svojej praxi. Preto potrebujeme veľké štúdie, aby sme pochopili malé, ale dôležité zvýšenie rizika.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, ncbi.nlm.nih.gov, academic.oup.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Koronavírus a jedlo: Experti vysvetľujú, či sa vírus šíri cez potraviny

Koronavírus a jedlo: Experti vysvetľujú, či sa vírus šíri cez potraviny

VČERA - 19:52Zdravie

Skutočne by sme sa mali báť nezabalených potravín a jedla z donášky?

Takéto stravovanie spomaľuje boj tela proti infekcii

Takéto stravovanie spomaľuje boj tela proti infekcii

VČERA - 18:42Zdravie

Vedcom sa podarilo zistiť, že špecifický druh stravy výrazne spomaľuje boj tela proti infekcii.

10 vecí, ktoré by ste nemali robiť pred návštevou lekára

10 vecí, ktoré by ste nemali robiť pred návštevou lekára

VČERA - 18:20Zdravie

Skvalitnite výsledky lekárskych testov dodržiavaním správnych opatrení pred prehliadkou. Týchto 10 vecí pred návštevou lekára nerobte.

Ako bezpečne nakupovať a ako ošetriť potraviny po príchode domov

Ako bezpečne nakupovať a ako ošetriť potraviny po príchode domov

19:59 28.03.2020Zdravie

Obchody s potravinami sú jedným z mála miest, kam môžeme počas epidémie koronavírusu zamieriť. Je to ale bezpečné? Ako sa starať o potraviny, ktoré si prinesieme domov?

Koronavírus: Tieto chyby pri praní rozširujú vírus

Koronavírus: Tieto chyby pri praní rozširujú vírus

19:40 28.03.2020Zdravie

Aj pranie má svoje zásady, aby ste nešírili nový koronavírus.