• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.5.2025Meniny má Florián
19°Bratislava

7 faktorov, ktoré zvyšujú riziko cukrovky: Na piaty bod treba dávať obzvlášť pozor!

  • 15:39 25.03.2022
  • Bratislava
7 faktorov, ktoré zvyšujú riziko cukrovky: Na piaty bod treba dávať obzvlášť pozor!

Niekedy máme prevenciu pred cukrovkou druhého typu vo vlastných rukách, inokedy sa jej nástup nedá ovplyvniť. Tieto faktory rozhodujú o tom, či sa aj vy stanete obeťou tohto ochorenia.

Na Slovensku ročne pribudne viac ako 20 tisíc cukrovkárov. V prevažnej miere ide o pacientov s diabetom 2. typu, pričom výraznú väčšinu tvoria ľudia vo veku 45 a viac rokov.

K cukrovke dochádza vtedy, keď telo nie je schopné regulovať hladinu cukru v krvi. Na vine je inzulín, ktorý buď nefunguje správne, alebo ho pankreas nedokáže vyrobiť dostatok.

Cukrovka je závažné chronické ochorenie, ktoré spôsobuje ďalšie komplikácie, vrátane poškodenia nôh, očí a srdca. Na jej vznik vplýva hneď niekoľko faktorov, pričom nie všetky sa dajú ovplyvniť.

1. Pohlavie

Väčšie riziko cukrovky hrozí obéznym mužom. Pohlavie totiž rozhoduje o tom, v akej oblasti tela sa ukladá tuk – u žien ide väčšinou o miesta priamo pod pokožkou, najmä v oblasti bokov a stehien, zatiaľ čo u mužov sa tuk ukladá prevažne okolo brucha.

Organizmus ženy teda musí zhromaždiť oveľa väčšie množstvo tuku na to, aby sa dostavili prvé príznaky cukrovky. Preto u mužov vzniká toto ochorenie aj pri nižšom BMI ako u žien.

2. Rasa

Karibskoafričania, afroameričania a juhoázijci (Indovia, Pakistanci a Bangladéšania) sú náchylnejší na vznik cukrovky v porovnaní s inými rasami a národnosťami. Svedčia o tom štatistiky britskej neziskovej organizácie Diabetes UK.

3. Strava

Jeden z mála faktorov, ktorý dokážeme ovplyvniť, a má dosah na to, či sa u človeka vyvinie cukrovka 2. typu, je strava. Tá by mala byť zameraná najmä na elimináciu tuku v oblasti brucha, ktorý je signálom toho, že hladina cukru v krvi je príliš vysoká.

V prípade, že už cukrovku máte, zdravá strava vám pomôže lepšie zvládať jej príznaky.

4. Nedostatok pohybu

Ľudia, ktorí sa zdravo stravujú a pravidelne cvičia, sa cukrovky prakticky nemusia báť. Vďaka pohybu telo citlivejšie reaguje na inzulín. Cvičenie tiež znižuje hladinu glukózy v krvi, preto sa odporúča venovať pohybu aspoň polhodinu denne. Fyzická aktivita tiež redukuje riziko srdcových ochorení, zmierňuje stres a pomáha s chudnutím.

5. Únava

Ospalosť počas dňa neraz súvisí s ťažkou prácou či námahou pri domácich prácach. Ak sa vám ale chce spať často a pravidelne aj bez zjavnej príčiny, na vine môže byť neefektívne spracovanie glukózy v tele, kvôli čomu nám chýba energia. Krvný cukor preto ostáva vysoký, čo signalizuje nástup cukrovky.

6. Vek

Ako sme už spomenuli, väčšina novodiagnostikovaných Slovákov s cukrovkou 2. typu spadá do vekovej skupiny 45 rokov a viac. Ochorenie najčastejšie vzniká u ľudí vo veku 45 až 60 rokov. Inzulínovú rezistenciu možno pozorovať dokonca aj u starších ľudí s „normálnou“ váhou, čo znamená, že v niektorých prípadoch k vzniku ochorenia prispieva len samotný vek.

7. Anamnéza

O tom, či dostanete cukrovku 2. typu, nerozhoduje len to, ako ste na tom zdravotne dnes, ale aj aké ochorenia ste prekonali v minulosti.

Veľkým faktorom je výskyt cukrovky v rodine. Vaše riziko narastá, ak ochorením trpí napríklad niektorý z vašich rodičov alebo súrodenec. Takisto je dôležité vnímať vlastné zdravie – ak ste v minulosti mali alebo stále máte problémy s vysokým krvným tlakom alebo ste prekonali infarkt, porážku, vážne psychické ochorenie alebo tehotenskú cukrovku, spadáte do rizikovej skupiny.

Zdroj: Info.sk, DP, the-sun.com, diabetes.org.uk, nczisk.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu

DNES - 6:46Zdravie

Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

VČERA - 7:17Zdravie

Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

19:14 02.05.2025Zdravie

Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári

8:29 02.05.2025Zdravie

Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou

20:06 27.04.2025Zdravie

Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.