Taliban nariadil zatvoriť dievčenské školy krátko po znovuotvorení
- 7:06 23.03.2022
- Kábul

Afganské militantné hnutie Taliban v stredu nariadilo zatvoriť dievčenské školy v Afganistane niekoľko hodín po tom, ako boli znovuotvorené. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Hovorca Talibanu Inámulláh Samangání pre AFP potvrdil, že hnutie dievčenské školy zavrelo. „Áno, je to pravda,“ povedal.
Ministerstvo školstva Talibanu začiatkom tohto týždňa oznámilo, že v stredu sa v Afganistane otvoria všetky školy. Stalo sa tak prvý raz od vlaňajšieho augusta, keď toto islamistické hnutie prevzalo v krajine moc. Za určitých podmienok sa mali vrátiť do školských lavíc dievčatá navštevujúce 7. – 12. triedu.
Keď sa minulý rok Taliban vrátil k moci, začal tvrdo postupovať voči opozícii a násilne potláčať demonštrácie žien, zatýkať kritikov režimu a zasahovať aj voči novinárom pokrývajúcim protesty.
Ženy majú zákaz pracovať vo väčšine vládnych pozícií a zatvorené sú takmer všetky stredné dievčenské školy. Od prevzatia moci Taliban povolil návrat do škôl dievčatám navštevujúcim 1. – 6. triedu.

Prvé kolo prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov vyhral Simion
V prvom kole opakovaných prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov zvíťazil krajne pravicový kandidát George Simion so ziskom približne 30 percent hlasov.

Na Českej diaľnici zvýšia rýchlostný limit
Diaľnica sa pripravuje na zavedenie nového rýchlostného limitu.

Zelenskyj v Prahe: Česko robí všetko pre to, aby zastavilo ruskú agresiu
Český prezident Petr Pavel s manželkou Evou v nedeľu privítali na Pražskom hrade ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho manželku Olenu.

Pellegrini navštívil Taliansko a uctil si pamiatku Štefánika
Prezident SR Peter Pellegrini v nedeľu navštívil talianske letisko Campoformido, odkiaľ generál M. R. Štefánik 4. mája 1919 vzlietol na svoj posledný let do vlasti.

Trump: Nie som si istý, či všetci ľudia v USA majú právo na riadne súdne procesy
Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre televíziu NBC News povedal, že si nie je istý, či majú všetci ľudia v Spojených štátoch nárok na riadny súdny proces zaručený ústavou krajiny.