Psychológovia hovoria o najnebezpečnejšom type osobnosti. Psychopatov vopchá do vrecka
- 19:40 23.03.2022
- Bratislava

Nový osobnostný typ sa podľa psychológov len veľmi ťažko rozpoznáva. Je pritom dokonca nebezpečnejší ako notoricky známi psychopati a sociopati.
Pojem „temné jadro osobnosti“, o ktorom sme písali už dávnejšie, zahŕňa šesticu najznámejších temných vlastností, ktorými disponuje väčšina narcistov, sadistov a psychopatov. Ide o egoizmus, Machiavelizmus, zlomyseľnosť, egocentrizmus, nerešpektovanie morálnych zásad a fyziologickú náročnosť. Niekedy sa tieto prvky nazývajú aj súhrnným označením D-faktor.
Nový typ osobnosti, ktorý je podľa psychológov nebezpečnejší ako všetky doteraz známe, je napríklad od narcistov či psychopatov odlišný v tom, že disponuje vysoko rozvinutou kognitívnou a afektívnou empatiou. Zoznámte sa s „temným empatom“.
Štúdia publikovaná v žurnále Personality and Individual Differences približuje, že empatiu môžeme rozdeliť na tri kategórie:
- Kognitívna empatia opisuje intelektuálne chápanie emócií ostatných ľudí bez toho, aby ich človek prežíval.
- Afektívna empatia hovorí o „vcítení sa“ do ostatných ľudí. Ich emócie preciťujeme ako vlastné.
- Súcitná empatia je kombináciou prvých dvoch.
O temnom empatovi môžeme hovoriť vtedy, keď je tento človek schopný kognitívnej a/alebo afektívnej empatie, a pritom vykazuje známky „temného tria“, čo sú tri „najtemnejšie“ poruchy osobnosti: Machiavelizmus, psychopatia a narcizmus.
Štúdia, ktorá prebehla za účasti tisícky dobrovoľníkov, potvrdzuje tradičnú absenciu empatie u „temných“ typov osobnosti, no zároveň poukazuje na prítomnosť temných empatov.
„Podľa očakávaní sme zistili, že u predstaviteľov skupiny temného tria (asi 13 percent zo vzorky) chýbajú hlavné prvky empatie,“ uvádzajú psychológovia v štúdii. „Vo vzorke sa nachádzala aj skupina s nižšou až priemernou úrovňou všetkých uvedených prvkov (asi 34 percent 'typických' ľudí) a skupina s nízkou úrovňou temných vlastností a vysokou mierou empatie (asi 33 percent empatov).“
Posledná skupina ľudí prekvapila svojou charakteristikou najviac. „Jasne sa potvrdila aj prítomnosť štvrtej skupiny ľudí, 'temných empatov'. Tí dosahujú vyššiu úroveň temných prvkov aj empatie (asi 20 percent z našej vzorky),“ poznamenávajú vedci.
Temní empati v testoch dosahovali vyššie skóre kognitívnej aj afektívnej empatie ako predstavitelia „temného tria“ aj „typických osobností“, čo však podľa odborníkov dáva zmysel: „Ak chcete manipulovať ľudí pre vlastný zisk alebo sa tešiť z ich bolesti, musíte im najprv rozumieť,“ tvrdia výskumníci.
Temní empati sú podľa vedcov tiež nepriamo agresívnejší ako ostatné skupiny. Títo ľudia okrem toho majú svedomie, a môžu byť dokonca nespokojní so svojou temnou stránkou osobnosti.
„Temný empat je v skutočnosti nebezpečnejší ako chladnejší a bezcitní zástupcovia temného tria, pretože si vás vie lepšie získať, a teda aj narobí viac škôd,“ uvádza pre portál PsychCentral klinická psychologička Ramani Durvasulaová. „Čím bližší ste si s niekým, tým viac ho viete zraniť,“ dodáva doktorka.

Hrozivý nález z Pompejí: Toto našli v jednom z domov
Rodina, ktorá pri výbuchu sopky zhorela zaživa, sa v posledných chvíľach pokúšala zabrániť tragédii.

Rozhlasová stanica tajne používala moderátorku vytvorenú AI
Austrálska hudobná rozhlasová stanica CADA sa stala terčom kritiky po tom, ako pol roka používala moderátorku vytvorenú umelou inteligenciou bez toho, aby to priznala.

Ako predĺžiť mačke život? 2 kroky, ktoré musíte dodržiavať
Veterinár hovorí o kľúčových krokoch k dlhému a šťastnému životu mačky.

Ovocie v umývačke? Tento trik neoľutujete!
Ako na efektívnu starostlivosť o umývačku riadu? Pomôže vám aj netradičný trik s ovocím.

Zelenskyj si na pohreb pápeža nevzal oblek, toto je reálny dôvod.
Ukrajinský prezident na pohrebe pápeža Františka obišiel protokol. Prečo to spravil?