Lekári varujú: Tieto doplnky stravy narúšajú účinok liekov na predpis

Užívanie doplnku stravy môže ovplyvniť vaše lieky.
Vitamínové doplnky pomáhajú ľuďom posilňovať imunitný systém či doplniť živiny. Štúdia z Oxfordskej univerzity však ukázala, že za určitých okolností môžu spôsobiť viac škody ako úžitku. Výskumníčka Elizabeth Tunbridge hovorí, že niektoré vitamínové doplnky by mohli interferovať s liekmi, ktoré pacient užíva.
Zamerali sa špecificky na vplyv doplnkov kyseliny listovej alebo vitamínu B9, ktorý sa užíva na posilnenie červených krviniek. Zistili, že doplnky kyseliny listovej narúšajú účinky liekov používaných na liečbu stavov duševného zdravia. Tunbridge napísala: „Naša štúdia tiež naznačila, že užívanie kyseliny listovej môže blokovať výhody kombinovanej liečby, aspoň na začiatku.“
Keďže kyselinu listovú často užívajú ženy, ktoré sa pokúšajú otehotnieť, alebo sú tehotné, „lekári možno budú musieť nájsť alternatívne spôsoby liečby depresie u žien s bipolárnou poruchou, ktoré zvažujú mať dieťa.“
Tunbridge dodala, že ich štúdia nebola prvá, ktorá našla súvislosť medzi doplnkami stravy a ich vplyvom na lieky na predpis. Kyselina listová zhoršila symptómy pacientov s duševnými problémami. "Tento prekvapivý výsledok zvyšuje možnosť, že existuje mnoho ďalších potravín a doplnkov, ktoré môžu ovplyvniť účinky predpísaných liekov," dodali autori štúdie.
Doplnky stravy užívajte s odstupom niekoľkých hodín od liekov
Zistením, do akej miery zmeny stravovania ovplyvňujú vplyv predpísaných liekov, môžu lekári prispôsobiť stravovanie pacienta počas liečby.
Lekári tiež odporúčajú, aby sa kyselina listová neužívala menej ako 2 hodiny pred alebo po užití liekov na tráviace ťažkosti, pretože môžu brániť vstrebávaniu kyseliny listovej.
Okrem toho sa odporúča, aby jednotlivec pred začatím užívania kyseliny listovej informoval lekára, ak užíva aj iné lieky. Kyselina listová môže mať vplyv aj na účinnosť bylinných liekov.
Kyselina listová nie je vhodná pre každého. Je dôležité, aby bol praktický lekár informovaný, v prípade alergickej reakcie na kyselinu listovú alebo iný liek, ak má pacient nízke hladiny vitamínu B12, rakovinu, ochorenie obličiek či srdca.
Vedľajšie účinky možno pozorovať aj pri kyseline listovej. Patrí medzi ne nevoľnosť, strata chuti do jedla, nadúvanie alebo vetry. Vo vážnejších prípadoch môže kyselina listová spôsobiť závažnú alergickú reakciu známu ako anafylaxia.
Úplný zoznam vedľajších účinkov bude uvedený v informačnom letáku, ktorý je súčasťou každého balenia doplnku. Pre viac informácií o kyseline listovej sa poraďte so svojím praktickým lekárom.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.