• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 8.5.2025Meniny má Ingrida
14°Bratislava

Nesprávnym užívaním vitamínov vyhadzujete peniaze do koša. Takto vyzerá efektívny postup

  • 19:33 06.03.2022
  • Bratislava
Nesprávnym užívaním vitamínov vyhadzujete peniaze do koša. Takto vyzerá efektívny postup

Množstvo ľudí sa denne spolieha na užívanie vitamínových doplnkov. Na to, aby to robili naozaj efektívne, je však potrebný správny postup, ktorý zaručí ich dokonalé vstrebávanie.

Jedným z najhlavnejších dôvodov, prečo sa ľudia uchyľujú k užívaniu vitamínov, je ich nedostatok (napríklad v prípade ochorení) alebo reštriktívne stravovanie. Vitamínové doplnky pritom nie sú lacné, a preto je dôležité ich správne užívanie, ktoré okrem vyššej efektívnosti zaručí aj rozumné investovanie peňazí.

Pri správnom užívaní vitamínov treba brať ohľad na čas, v ktorom ich užijete, ale aj na ďalšie faktory, ako je jedlo, ktoré pritom jete, alebo ďalšie lieky, ktoré môžu ovplyvniť ich činnosť. Predtým, ako vôbec začnete vitamíny užívať, je tiež potrebné prečítať si príbalový leták, a v niektorých prípadoch sa dokonca poradiť s lekárom. Prinajmenšom je vhodné sa pri kúpe poradiť s lekárnikom.

Jeden z vitamínov, ktoré sú obľúbené najmä v ženskej populácii, je železo. Mnohé ženy totiž trpia jeho nedostatkom kvôli tomu, že o tento vitamín prichádzajú každý mesiac počas menštruácie. Niektoré doplnky obsahujúce železo sa predávajú spolu s vitamínom C, ktorý uľahčuje ich vstrebávanie. Ako sa vyhnúť nevhodnému užívaniu tohto doplnku?

Čo treba vedieť pri užívaní železa

Železo by ste mali užívať na prázdny žalúdok, pretože niektoré jedlá – najmä mliečne výrobky – môžu spomaliť jeho vstrebávanie. Vitamín C na druhej strane slúži ako pomôcka pri vstrebávaní železa, takže je určite nápomocné užívať tieto dva vitamíny spolu. Vitamín C pritom nemusíte získať len z tabliet, ale tiež napríklad z citrusov.

Za najlepší spôsob, ako užívať železo, sa zvyčajne považuje jeho užitie pred spaním spoločne s vitamínom C. Dajte si pritom pozor, aby ste ho užili najskôr dve hodiny po poslednom jedle.

Probiotiká sa oplatia

Probiotiká netreba užívať len formou doplnkov. Existuje totiž mnoho potravín, ktoré ich prirodzene obsahujú. Ide napríklad o fermentované potraviny, ako je kyslá kapusta, kefír a jogurt.

Ak uprednostňujete probiotiká vo forme tabletiek, môžete ich užívať napríklad ráno spolu s raňajkami. Pritom je však dôležité dať si pozor na to, aby ste ich nezapíjali horúcim nápojom, ktorý by ich mohol v žalúdku rozpustiť. Na to, aby fungovali, sa totiž probiotiká musia dostať do čreva v neporušenom stave.

Okrem horúcich nápojov by ste sa pri užívaní probiotík mali vyhnúť napríklad aj ovocným šťavám a alkoholu. Po užití ich zapite čistou vodou a jedlo konzumujte najskôr o polhodinu neskôr.

Slnečný vitamín

Užívanie vitamínu D povzbudila najmä pandémia nového koronavírusu, keďže niektoré štúdie tvrdili, že je schopný zmierniť následky ochorenia či dokonca posilniť obranyschopnosť organizmu. Užívanie tohto vitamínu je pre väčšinu ľudí prospešné najmä počas zimných mesiacov, keď väčšina z nás neprichádza často do kontaktu so slnečným žiarením. V období od októbra po marec sa preto odporúča užívať aspoň 10 mikrogramov vitamínu D za deň.

Pri užívaní viacerých vitamínov je potrebné vyhnúť sa kombinovaniu vitamínov D a E, ktoré sa vstrebávajú rovnakým spôsobom, no telo je schopné reagovať len na jeden z nich.

Vitamín D je najvhodnejšie užívať večer pred spaním spolu s večerou.

Céčko ešte pred raňajkami

Vitamín C sa nachádza v množstve jedál, vrátane najznámejších pomarančov a ďalších citrusov, paprík, jahôd, čučoriedok, brokolice, ružičkového kelu a zemiakov. Je to vo vode rozpustná látka, ktorá sa najlepšie vstrebáva pri užívaní na prázdny žalúdok hneď ráno. Ak beriete vysoké dávky vitamínu C, mali by ste si ich počas dňa rozdeliť, aby ste neuškodili žalúdku.

Ako na rybí olej

Rybí olej je často užívaný doplnok, ktorý vie pomôcť s celým radom zdravotných ťažkostí, vrátane ochorení srdca. Podobné doplnky by sa mali užívať spolu s jedlom s vysokým obsahom tuku, ale zároveň by ste ich nemali užívať pred cvičením alebo inak fyzicky náročnou aktivitou alebo pred spaním.

Po užití doplnkov s obsahom rybieho oleja v žalúdku dochádza k tvorbe plynu, ktorý môže pri námahe alebo ležaní udrieť na pažerák a spôsobiť reflux.

Zdroj: Info.sk, DP, the-sun.com, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime

VČERA - 7:07Zdravie

Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie

6:45 06.05.2025Zdravie

Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu

6:46 04.05.2025Zdravie

Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

7:17 03.05.2025Zdravie

Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

19:14 02.05.2025Zdravie

Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.