Ceny pšenice vyskočili na 14-ročné maximum pre rastúce obavy o dodávky
- 13:40 04.03.2022
- Londýn

Ceny pšenice v piatok vyleteli na najvyššiu úroveň od roku 2008 pre rastúce obavy z jej globálneho nedostatku, keďže vojna na Ukrajine zasiahne viac ako 25 % svetového exportu.
Komodita smeruje aj k rekordnému týždennému nárastu cien, približne o 40 %.
Ceny obilniny stúpajú od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu minulý týždeň, po ktorej USA a Európa uvalili na Moskvu rozsiahle sankcie. Vojna uzavrela hlavné prístavy na Ukrajine a prerušila logistické a dopravné spojenia.
Boje ohrozujú aj výsadbu v najbližších mesiacoch. Obchod s Ruskom sa väčšinou zastavil, pretože pre kupujúcich je ťažké orientovať sa v sankciách a zvládať prudko stúpajúce náklady na poistenie a prepravu.
Rusko a Ukrajina sú tiež významnými dodávateľmi kukurice, jačmeňa a slnečnicového oleja. Ceny kukurice dosiahli najvyššiu úroveň od roku 2012, zatiaľ čo sójový olej a palmový olej lámu rekordy.
Čína, najväčší svetový dovozca kukurice a sójových bôbov a jeden z najväčších nákupcov pšenice, sa medzitým snaží zabezpečiť si základné zásoby na svetových trhoch, čím tlačí ich ceny ešte vyššie.
V reakcii na tento vývoj a jeho vplyv na infláciu sieť reštaurácií McDonald's v Japonsku od 14. marca zvyšuje ceny hamburgerov a kuracích nugetiek pre stúpajúce náklady na suroviny, prácu a dopravu. Už pred ruskou inváziou mala sieť rýchleho občerstvenia problémy s nedostatkom hranolčekov v častiach juhovýchodnej Ázie.
Kontrakty na pšenicu v piatok vzrástli o 6,6 % na 12,09 USD (10,91 eura) za bušel (1 bušel = 35,239 litrov). Analytici predpovedajú, že ceny pôjdu ešte vyššie, čo zvyšuje tlak na infláciu potravín a prehlbuje dilemu centrálnych bankárov, ako veľmi zvýšiť úrokové sadzby v čase, keď vojna a sankcie poškodzujú rast hospodárstva.
Citigroup odhaduje, že ceny pšenice by mohli vzrásť až na 14 USD alebo 14,50 USD, ak zostane export z oblasti Čierneho mora zablokovaný.
Nárast cien zvyšuje tiež pravdepodobnosť, že krajiny obmedzia vývoz potravín, aby ochránili miestne trhy. Príkladom je Argentína, jeden z popredných svetových exportérov pšenice. Juhoamerická krajina bude mať do začiatku roku 2024 zavedený mechanizmus, ktorý zaručí dodávky miestnym mlynárom a udrží nízke domáce ceny základných potravín, ako sú múka a cestoviny. „Mechanizmus je reakciou na potrebu ochrany domáceho trhu v globálnom kontexte vojny a vysokých trvalých cien pšenice,“ uviedla vláda.
Najväčším nákupcom pšenice je Egypt. Podľa Organizácie Spojených národov sa Rusko a Ukrajina v roku 2020 podieľali 86 % na dovoze pšenice do Egypta.
TASR informuje na základe správy Bloomberg.
(1 EUR = 1,1076 USD)

USA niekedy v budúcnosti znížia clá pre Čínu
Spojené štáty niekedy v budúcnosti znížia dovozné clá pre Čínu, inak krajiny nebudú môcť navzájom obchodovať, vyhlásil americký prezident Donald Trump.

Transakčnú daň odmietlo v prieskume PAS až 97 % podnikateľov
Transakčnú daň označilo 77 % podnikateľov za nezmyselný krok a ďalších 20 % sa k dani stavia „skôr negatívne“.

Trump pripúšťa, že USA by sa mohli dostať do recesie
Americký prezident Donald Trump pripúšťa, že USA by sa mohli v krátkom čase dostať do recesie, je však presvedčený, že z dlhodobého hľadiska bude najväčšia svetová ekonomika prosperovať.

Tomáš: Nebudeme trestať dôchodcov, ktorí mali vyšší príjem
Podľa opozície si Slovensko nemôže dovoliť dávať 13. dôchodok aj seniorom, ktorí majú dôchodok vyšší, ako je súčasná priemerná mzda.

Pri trinástych dôchodkoch sa nemôžeme baviť o adresnosti, tvrdí Šutaj Eštok
Trinásty dôchodok nepotrebuje podľa predsedu koaličnej strany Hlas-SD a ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka možno jedno percento seniorov.