Týchto 10 otázok by ste si mali položiť každý deň

Zdravotný stav priemerného človeka sa môže zmeniť zo dňa na deň. Ak vám na vašom zdraví záleží, preverte si ho aj dnes pomocou desiatich krátkych otázok.
Aj tí najzdravší, najsilnejší a najodolnejší z nás sa občas cítia fyzicky alebo psychicky nanič. Niektorí si už na bolesti či námahu dokonca zvykli. V oboch prípadoch ale platí, že čím skôr odhalíme príčinu tohto stavu, tým lepšie máme šance v boji proti nej.
Pre väčšinu ľudí je ľahké pozerať sa na zdravie a prípadné ťažkosti iných a špekulovať nad tým, čo sa s nimi vlastne deje. Sami k sebe ale už nebývame takí pozorní, čo je tiež dôvod, prečo netreba zabúdať na desať praktických otázok, ktoré vám s tým denne pomôžu.
Internista a kardiológ Michael Barber pripomína, prečo sú otázky, ktoré často odznievajú aj na preventívnej prehliadke, také dôležité: „Niektoré témy, ako je strava a cvičenie alebo frekvencia požívania alkoholických nápojov a fajčenia, dávajú priestor na ďalšiu diskusiu zameranú na zlepšenie kvality zdravia.“
Hoci kontrolovanie vlastného zdravotného stavu nikdy nenahradí dôslednú prehliadku u lekára, kladenie si základných otázok je to najmenej, čo pre seba môžete spraviť, a možno tiež spôsob, ako pristúpiť k zlepšovaniu zdravia.
Otázky na zhodnotenie celkového zdravia
Namiesto čakania na ďalšiu preventívnu prehliadku sa denne kontrolujte sami. Pomôže vám v tom zoznam otázok, na základe ktorých dokážete zhodnotiť svoje celkové zdravie aj prípadné konkrétne problémy.
- Ako sa dnes cítim po fyzickej stránke? (Bolí ma niečo? Ťažko sa mi dýcha? Mám problémy s trávením?)
- Ako sa dnes cítim po psychickej stránke? (Akú mám náladu, zmenilo sa niečo v mojom okolí, aký to má na mňa vplyv?)
- Koľko mám energie? (Mám jej dostatok alebo menej či viac v porovnaní s inými dňami?)
- Ako sa stravujem? (Koľkokrát za deň jem, aké jedlá jem, ako sa cítim po jedle?)
- Ako spávam? (Mám málo spánku? Spávam príliš dlho? Nedarí sa mi odpočinúť si ani počas spánku?)
- Ktoré návyky alebo aké správanie môže mať negatívny, pozitívny alebo neutrálny dopad na moje zdravie? (Jedlo, spánok, pohyb, vzťahy, opojné látky, finančná situácia,...)
- Dokážem zmeniť svoje správanie tak, aby som pomohol/pomohla svojmu zdraviu? (Menej stresu, lepšia strava, viac odpočinku,...)
- Akú rolu zohráva práca v mojom živote? (Chodím tam len kvôli výplate? Pracujem v toxickom prostredí? Napĺňa ma to?)
- Cítim sa pravidelne mentálne alebo intelektuálne stimulovaný/stimulovaná? (V práci, vďaka koníčkom, s priateľmi alebo v komunitách,...)
- Na čo sa teším? (Môžem to častejšie začleniť do svojho života?)
Ak ste dokázali odpovedať na všetkých desať otázok, mali by ste už mať jasno v tom, akými spôsobmi sa dá zmeniť váš život tak, aby ste boli zdravší. Ak ste pri sebaanalýze natrafili na problém, ktorý je obzvlášť vážny, nebojte sa o ňom poradiť s lekárom.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.